fbpx

Békés Karácsony kutyával? – 3 tipp a stresszmentes ünnepekért

Gondot okoz a kutyádnak az ünnepi nyüzsgés? Vagy már sikerült megfejteni a békés ünnepek titkát, de még hiányzik valami, hogy a meghitt hangulatot a kutyáddal együtt is meg tudd élni?  – Ebben a cikkben 3 tippet olvashatsz, ami segít kellemesebb élménnyé varázsolni az ünnepi időszakot a kutyád számára is.

ÜNNEPI KIHÍVÁS: Amikor borulnak a rutinok

Habár szeretnénk a kutyánkkal együtt élvezni az ünnepek varázsát, sokszor a nagy nyüzsgésben könnyebb egy- egy hosszan elnyúló bevásárlásba keveredni, a forgalmi dugóban ragadni, és akár napokig készülődni az ünnepi estére, a vendégsereg érkezésére, vagy a rokonlátogatásra. Mindez kihat a kutyánk megszokott napirendjére, a kutyasétáltatás idejére és a tanításra egyaránt. Az ünnepi készülődés percei észrevétlenül órákká dagadhatnak. Ugyanakkor egy nap továbbra is csupán 24 órából áll, melybe a kutyánknak szentelt időt is szükséges tartani ahhoz, hogy ne terheljük őt túl a hirtelen jött változásokkal.

ELSŐ TIPP A STRESSZMENTES ÜNNEPEKÉRT

1. Tudatos tervezés és menedzsment

Még az ünnepi időszakban is fontos, hogy megőrizzük a kutyánk rutinjait. A rutinok kutyánk számára biztonságot adnak, ami a jóllét állapotának és egészség megőrzésének alapvető szükséglete.
Az ünnepek előtt érdemes erre különös figyelmet fordítani és górcső alá venni a kutyánk napirendjét, a kutyasétáltatást és a tudatos tanítást, melyek alappillérei a rutinok könnyed tartásának. 

Tervezz előre és előzd meg az ünnepi káosz kialakulását! Erre a három dologra különösen figyelj ahhoz, hogy a kutyád kiegyensúlyozott maradhasson az ünnepi változások közepette:

ÜNNEPI KIHÍVÁS: A biztonságos otthon átalakul

Ideális esetben a kutyánk számára otthon kiszámítható hol kap enni, hol talál ivóvizet, hol és mivel játszhat amikor aktív, és a kijelölt helyén meg tud pihenni amikor elfárad. Az otthoni légkörben a már megszokott hangok, fények, formák, illatok és szagok veszik őt körül, amik növelik a biztonság érzetét. Azonban az ünnepek idején szeretünk örömteli hangulatot csempészni otthonunkba és ez gyakran kéz a kézben jár a már megszokott környezet megváltoztatásával: egy-egy villogó dísz, illatos gyertya vagy illóolaj párologtatása, bútorok átrendezés, karácsonyfa állítás, ünnepi zene és különleges ételek íz- és illat kavalkádja…
Ami számunkra ünnepi hangulatot teremt, az a kutyánk számára olykor kellemetlen, ijesztő vagy éppen kellemes, vonzó, függetlenül attól, hogy rá nézve veszélyes vagy éppen veszélytelen. 

MÁSODIK TIPP A STRESSZMENTES ÜNNEPEKÉRT

2. Kutyabarát ünnepi készülődés

A megelőzés elsődleges ahhoz, hogy könnyedebben vegyük az ünnepi kihívásokat és minimálisra csökkentsük a balesetek előfordulásának esélyét. Az ünnepi készülődés során a kutyád szemszögéből is mérlegelj és az alábbiakra fokozottan figyelj:

  • A kutyád kijelölt pihenőhelye, itatóhelye és az etetés helye
    Bármit is változtatsz az otthoni környezetben, kifejezetten figyelj rá, hogy a kutyád biztonságos pihenőhelyét, az itatóhelyet és az etetés helyét hagyd meg úgy és ott, ahogy és ahol a kutyád megszokta. Ezek környezetében ne változtass meg semmit: se tárgyakkal, se illatokkal, se hangokkal, se fényekkel. Így tudod megtartani a biztonságos teret, ahol a kutyád töltekezni tud, visszavonulni és megpihenni.

     

  • Díszítések, dekorációk: Használj olyan díszítéseket, amik kevésbé izgatják a kutyád érzékszerveit. Ezzel nagymértékben hozzájárulhatsz kutyád nyugalmához. Ezeket a kutyabarát díszítéseket kifejezetten részesítsd előnyben ott, ahol a kutyád több időt tölt veled vagy a családdal az ünnepek ideje alatt. A díszvilágításnál válaszd a melegebb árnyalatokat a színes vagy hideg árnyalatok helyett. Kerüld a villódzó fények használatát, helyette állítsd be enyhébb, statikus fényre a díszvilágításokat.
    Használj illatmentes gyertyát, és kerüld az illóolajok használatát vagy párologtatását (bővebben informálódhatsz Caroline Ingraham – Öngyógyító kutyák című könyvéből).
    A lakás dekorációnál kerüld a kutyádra méregező hatású növényeket, mint a Mikulásvirágot, a magyalt, a fagyöngyöt, a borostyánt és a tiszafa ágait.

     

  • Kutyabarát karácsonyfa: A karácsonyfát a kutyád etetési, itatási és pihenőhelyétől egyaránt távolabb állítsd fel, ezzel továbbra is egyértelműen megtarthatod  a határokat, és segítheted a kutyádat könnyebben eligazodni a változó otthoni környezetben. 
    A karácsonyfa díszítéséhez használj műanyag vagy fából készült, matt díszeket. Ezeket tedd magasabbra, hogy a kutyád ne érje el, és kevésbé izgassa őt a látvány. Kerüld az üvegdíszeket, és a szaloncukor/ csoki díszítéseket. A fáról leesve az előbbi akár el is törhet, és az apró üvegszilánkok megsérthetik kutyád tappancsát, az utóbbiak pedig mérgezést okozhatnak, ha a kutyád megeszi őket. Ha a kutyád túlzottan kíváncsi vagy még kölyök korát éli, használj ideiglenes térelválasztót, hogy a karácsonyfát ne tudja megrágni vagy lepisilni. 🙂

    További tippekkel és gyakorlati útmutatással várunk az Ünnepi Szimatolás kihívás minikurzuson. 14 nap, pár perces napi gyakorlás a keresés tudatos tanításával a stresszmentes ünnepekért.

ÜNNEPI KIHÍVÁS: Stressz és szorongás

A korábban már említett rutinok változása és az ünnepi készülődés mellett, a csomagolópapír zörgésétől kezdve a vendégek érkezéséig, számos olyan stresszforrás akad kutyánk számára, ami megterhelő lehet és akár szorongást válthat ki benne. Ezeket tartsd szem előtt, hogy csökkentsd a stresszt és növeld kutyád biztonságérzetét:

HARMADIK TIPP A STRESSZMENTES ÜNNEPEKÉRT

3. A biztonságos légkör megteremtése

Saját jóllétünk és felkészültségünk szükséges ahhoz, hogy a biztonságos légkört az ünnepek idején is meg tudjuk teremteni kutyánk számára.

  • A vendégek érkezése
    Természetes hogy szeretnénk, ha a család és a kutyánk egyaránt jól éreznék magukat, és jól nevelt kutyával tudnánk fogadni a vendégsereget. Ugyanakkor fontos figyelembe vennünk azt is, hogy vendégek érkezésekor megváltozik a kommunikációnk, mi magunk is izgatottak lehetünk, nem beszélve a kapcsolatdinamikáról, ami szinte varázsütésre változik. Mindez a kutyánk számára szokatlan, újdonság lehet, és ha felkészületlenül “dobjuk őt a mélyvízbe”, annak nem kívánt viselkedés lehet a következménye, amiből könnyedén alakulhat ki feszültség kutyánk és köztünk, vagy kutyánk és a vendégek között.

    Ezért ne várjuk el se magunktól, se kutyánktól azt, hogy ami a hétköznapokban tökéletesen működik- legyen szó akár egy alapvető behívásról–  az ünnepi időszakban is gördülékenyen működni fog.

    A káosz elkerülése végett készítsük fel előre kutyánkat, és önmagunkat is, hogyan fogjuk fogadni a vendégeket. És ha úgy látjuk jónak, használjunk ideiglenes térelválasztót, hogy megkönnyítsük a vendégek beengedését. Saját határainkat ugyanúgy tartsuk tiszteletben, mint kutyánk tűréshatárát, ehhez mérten kérjünk tőle feladatokat, vagy tereljük az izgatottságát játékba. Utóbbira akár a jutalomfalattal megtölthető játékok is kiválóan alkalmasak lehetnek, amit a vendégek kezébe is adhatunk és megmutathatjuk nekik hogyan és hol adják oda kutyánknak a játékokat. Így vendégeinket bevonhatjuk az ismerkedésbe, kutyánkat pedig a lenyugvás irányába terelhetjük. 



    +Tipp: az Ünnepi Szimatolás kihívás minikurzuson a vendégek fogadását is megtanulhatod a kutyáddal együtt 14 nap alatt.

    Ha pedig mi magunk megyünk vendégségbe a kutyánkkal együtt, fontos hogy meg tudjuk teremteni a biztonságos légkört ott is. Ebben segíthet, ha magaddal viszed a kutyád helyét – a legideálisabb, ha van erre a célra kijelölt hordozható helye a kutyádnak, amit magaddal tudsz vinni- és azzal a vendégségben is kijelölöd számára hol tud nyugodtan pihenni. Ezt a vendéglátóval előre egyeztetni is tudod.  

  • Az ünnepi este
    Az ünnepi estén az egyik sarkalatos pont az étel, a másik az ajándékozás. Mi emberek is izgatottabbak lehetünk az ünnepi asztal és a karácsonyfa  körül, ami természetes módon fokozhatja kutyánk kíváncsiságát és izgalmát. Ahhoz hogy elkerüljük az ügyeletes állatorvos látogatást kutyánk esetleges gyomorrontása miatt, előre egyeztessünk a rokonokkal, mit és hol adhatnak, illetve mit és hol nem adhatnak enni a kutyának. Ha van rá egy kis időnk süthetünk külön kutyánknak kutyakekszet, vagy ha nincs, akkor a megszokott ételadagjából vagy jutalomfalatból tegyünk félre egy kisebb adagot, amivel vendégeink megkínálhatják kutyánkat. Mindenképpen az ünnepi asztaltól távolabb, lehetőleg a kutyánk kijelölt etetési helyén mutassuk meg a vendégeknek, hogyan és mikor adják oda a finom falatokat. Így nem marad hiányérzet emberben és kutyában sem, sőt mi magunk is nyugodtabbak lehetünk, hogy kutyánk azt eszi, ami a szervezetének is jót tesz.

  • A kutyád ünnepi szerepe
    Karácsonykor kifejezetten csábító lehet kutyádat jelmezbe öltöztetni, akár csak egy plüss aganccsal vagy Rudolf orral felruházni őt. Hiszen jól mutat a képeken és a gyerekek számára is szórakoztató látvány lehet. Azonban fontos, hogy tudd, megfelelő szocializáció nélkül, a kutyádban mindez növeli a feszültséget, és akármennyire is vicces számunkra, kutyánk szemszögéből nézve ekkor a bizonytalanság és kellemetlen érzések erősebbek, mintsem a magabiztos és kellemes érzések. A kellemes érzéseket megfelelő tanítással és felkészítéssel tudod erősíteni kutyádban. Ezért ha terveid között szerepel  kutyád beöltöztetése, akkor készítsd fel előre, tanítsd őt megfelelő módon, és a szocializációra fektess nagyobb hangsúlyt. Szánj időt minderre, hogy a stressz és szorongás helyett a magabiztosságot erősítsd, és a bizalmi kapcsolatot, ami által fel tudod ismerni kutyád tűréshatárát és jelzéseit, így megelőzheted a félelmi reakciók megnyilvánulását, ami akár a harapásig is fajulhat.


    Természetes, hogy vágyunk arra, hogy kutyánk is az ünnepi varázs részese lehessen, és legyen szerepe a családi aktivitásokban is. Az Ünnepi Szimatolás kihívás minikurzusban a keresés vidám tevékenységével akár a kutyánkat is be tudjuk vonni az ünneplésbe. Ráadásul úgy, hogy azt ő is és a család is igazán élvezze. Hogy hogyan? Csatlakozz a kihíváshoz, gyakorolj kutyáddal 14 napig, napi 5-10 percet, készülj tudatosan az ünnepekre, miközben Te magad is töltekezel. 

Legyen Békés az Ünneplés a Kutyáddal Együtt!

Csatlakozz az Ünnepi Szimatolás kihíváshoz, teljesítsd a kihívást kutyáddal együtt és
🎁 nyerd meg az 5 ünnepi ajándékcsomag egyikét! 🎁

14 nap közös gyakorlás a kutyáddal napi pár percben, hogy csökkentsd az ünnepi stresszt és megőrizd a kutyád egészségét:

✅ A keresés tudatos tanításával, ami megnyugtatja őt
✅ Rutinok kialakításával, ami felszámolja a káoszt és könnyeddé teszi az ünnepi készülődést
✅ Ünnepi kutyás kihívások kezelése, hogy konfliktusok nélkül élvezhesd az ünnepeket
✅ Ötletek az ünnepi estére, hogy a családot is be tudd vonni egy vidám közös “szimatolásba” 🙂
✅ Nyereményjáték ünnepi meglepetésekkel!

A SzimatONline kutyaoktatás, közösség, inspiráció és gyakorlati tanulás a kutyáddal együtt, ahol a személyes fejlődésed is teret kap. Egyensúlyban a természet ritmusával és a tudományos kutatások eredményeivel. 100% erőszakmentes és büntetésmentes tanítással a stresszmentes kutyás életért.

 

Szeretettel várlak tanulni a kutyáddal együtt,

Varga Réka biológus, kutyaoktató és jógaoktató

 

#tudatosság #jelenlét #önismeret #szeretet #bizalom #együttműködés #erőszakmentesen és #büntetésmentesen a kutyaoktatásban




Az írást olvashatod a kutyaoktato.blog.hu oldalon és a virtualiskutyaiskola.hu/blog oldalon is. Minden jog fenntartva! A szöveg másolása, többszörözése, magán- és üzleti célú felhasználása tilos a szerző, Varga Réka, írásbeli beleegyezése nélkül. A kutyaoktato.blog.hu oldalon és a virtualiskutyaiskola.hu/blog oldalon található cikkek linkje szabadon megosztható, ugyanakkor a tartalmak másolása, egy-egy részlet kiragadása tilos a szerző írásbeli engedélye nélkül. A jogtalan felhasználás jogi következményeket von maga után.

 

Tetszett a cikk?

Oszd meg a barátaiddal is:

Facebook

Az oldal tartalmának másolása tilos!