fbpx

SEGÉDLET: LÁB MELLETTI SÉTA TANÍTÁS LÉPÉSEI

A felvételen megfigyelhető a kutyán a feszültség jelei, enyhén szétszórt figyelem (közelgő vihar volt kialakulóban). 
Kutyasétáltatás közben számtalan olyan spontán helyzet adódik, ami a kutya figyelmét eltereli a feladatról. Éppen ezért érdemes otthoni környezetben előre begyakorolni a feladatokat, hogy a már ismert feladatokat kinti környezetben is képes legyen a kutya kérésre megcsinálni.

FONTOS

A kutyának nem természetes viselkedést tanítunk ebben az esetben, hanem a figyelmének a koncentrálását kérjük tőle mozgás közben, az emberre fókuszálva. 

Az emberen ezért fontos egy helyben, előre tanított fix pontokat “kijelölni” a kutya számára, amit figyelhet később mozgás közben is.
Ilyen például 

  • az emberi kéz ( falatokat nyújtása kézből) 
  • az emberi arc/ tekintet keresése (szemkontaktus keresése) 
  • az emberi mozgás tempójának lekövetése (tempóváltások: gyors sétából lassúra váltás, lassú sétából gyorsra váltás, sétálásból megállás)

Mindez segít megtartani a figyelmet. A koncentrációhoz a kutya idegrendszerét fokozatosan szoktatjuk, hogy az egyre nagyobb kihívást jelentő helyzetekben (pl. zajos környezet a városban, sok szag az erdei séták során és így tovább) és környezetben is képes legyen a kéréseket fogadni és feladatokat megcsinálni. A láb melletti séta lépései ezeket a fokozatokat mutatja be.

EMLÉKEZTETŐ

A kutyának célzott feladatok tanításával könnyebben tudunk határokat kijelölni és szabályokat megalkotni és azokat betartani. 


A feladatok tanítását erre kijelölt időben tanítjuk a kutyának, mely időben a teljes figyelmünket a kutyának tudjuk szentelni és közben megfigyelni az ő sajátos jelzéseit, tűréshatárát, motivációját. Ezek ismeretében tudjuk a feladatok megfelelő fokozatai mentén hatékonyan tanítani a kutyát. 

EMLÉKEZTETŐ 

Munkakutyák kiképzésénél az egy oldalon vezetés a fegyverhordozás miatt alakult ki. Ez a családi kutyák tanításában elveszti jelentőségét. 

Családi kutyák tanításánál a láb melletti séta tanítását célszerű olyan módon tanítani, hogy a kutya az ember jobb és bal oldalán egyaránt képes legyen feladatokat kérésre megcsinálni. Ez segít abban, hogy egyes élethelyzetekben könnyebben navigálhassuk a kutyát pl. városi séta során biztonságosabban tudunk közlekedni, ha a kutyával a járdán úgy sétálunk, hogy ő az úttesttől távolabbi oldalunkon sétál, ugyanígy könnyebben kerülhetjük ki a szemben sétáló kutyát vagy gyerekeket, bicikliseket stb., ha a kutyát könnyedén át tudjuk vezetni a zavaró forrástól távolabb eső oldalunkra, így biztonságot tudunk neki adni, ami a tanulás időszakában kifejezetten előnyös. 

Az oldal tartalmának másolása tilos!