Elérkezett az idő, hogy lezárjuk ezt a 14 napos intenzív tanulást. Ebben a leckében összefoglaltam, mikor és hogyan érdemes a tanultakat a továbbiakban gyakorolnod a kutyáddal együtt.
EMLÉKEZTETŐ
A tanulói felületre 2024. július 3. 17:00-ig be tudsz lépni.
A Laza póráz- kihíváson olyan alapokat sajátíthattál el, melyek a laza pórázon sétáltatásban segítenek téged és a kutyádat. Tanultál a kutyáddal együtt feladatokat, majd a kutyasétáltatás tudatos menedzselésével tapasztalhattad, hogyan tudod lépésről lépésre felépíteni a sétákat úgy, hogy a póráz minél többször lazulhasson. Ehhez a kutyád érzései és szükségletei, csak mint a sajátod, irányadó.
A kutyád tanítása és a kutyás élet tudatod menedzselése azonban, ezzel nem ér véget. A kutyáddal szükséges élete végéig ápolni és fenntartani a kapcsolatot, csiszolni és egyértelművé tenni a kölcsönös kommunikációt, hogy könnyebben megértsétek egymást, és egészséges életmódot tudj biztosítani a kutyád számára a különböző életkorokban.
Kölyökkorban még az étel, mint egy mágnes, vonzza a kutyát, ami miatt követ és visszamegy hozzád, ha tanítod.
Majd ahogy belép a felnőttkorba, a vadászösztön is erősödik, a képességek kibontakoznak, a motiváció megváltozik: a vadászat (valami felkutatása, kergetése, elkapása, széttépése…) kerül középpontba, és ekkor Neked is szükséges változtatnod, akár a napirend, a tanítás és/ vagy a kutyasétáltatás rutinján, amibe nagyobb szerepet kaphat a közös játék és a koncentráció, hiszen innentől kezdve már ez az ami mágnesként vonzza a kutyádat: már nem feltétlenül a falatok, hanem a közös “vadászat” élménye.
Ahogy a kutyád öregszik, a képességei változnak, a napi rutint, a tanítást és/vagy a kutyasétáltatást ismét szükséges ehhez igazítani és felkészülni arra, hogy nem fogja jól hallani a kérésedet, nem fogja jól látni a mozdulataidat. Ezért a kutyád 6-7 éves kora körül már ideje változtatni a kölcsönös kommunikáción és tanulási szokásokon, hogy a jövőben is megértsétek majd egymást…
Mostanra már tisztán látod, hogy
– a kutyád tanítása egy élethosszig tartó feladat. És hogy mire tanítod meg őt, a saját döntésed.
– a kutyád tanítása hozzájárul ahhoz, hogy megértsen Téged, de nem helyettesíti a menedzsmentet
– a kutyád tanítását szükséges az egészséges életmódoddal összhangba hozni, hogy zökkenőmentes legyen az együttműködés
Mostanra már tisztán látod az is, hogy a következetesség győzedelmeskedik, a mennyiség felett.
Nem a tanítási idő hossza határozza meg a sikert, hanem a rendszeres minőségi gyakorlás.
Ezért a rendszerességet érdemes tartanod a továbbiakban is:
– kijelölt tanulási időben (ideális a kutyasétáltatás idejébe kijelölni)
– pár perces gyakorlás, ahol a teljes figyelmeddel teljes mértékben jelen vagy a kutyád irányába
– játékos szünetekkel szakítod meg a feladatok tanítását, hogy a kutyád vadászösztönét is levezesd
– ügyelve arra, hogy a kutyád gyomra ne kavarodjon fel, ha már sok jutalomfalatot kapott
A tanult feladatsorok bármelyikét gyakorolhatod a kutyáddal a továbbiakban.
A fókusz feladatokban tanultak szerint ügyelve a tempóra, a ritmusra, a mozdulataidra, a hangokra, az időzítésre…
A kutyasétáltatás idejében törekedj arra, hogy a kutyád számára egyaránt meg tudd adni a testi – , lelki – , és mentális töltekezés lehetőségét. Ekkor fog Veled együttműködni és a közeledben szívesen maradni. A tanult feladatsorokkal ezt az összhangot tanulhattad a láb melletti séta és az önkontroll alapvető lépéseivel (figyelünk a kutya testtudatának fejlesztésére – fej- és test mozgása- , miközben együttműködünk vele , és hagyjuk, hogy kapcsolódjon a természetes vadászösztönéhez – játék, keresés – , miközben koncentrációra is tanítjuk – fókuszáljon egy dologra, a falat szagára vagy pl. a mozdulatainkra).
Ha az egyensúlyra törekszel a továbbiakban is, és megfigyeled mire van szüksége a kutyádnak, majd törekszel rá, hogy a természete szerint élhessen, akkor magától fog visszamenni hozzád, mert a rendszer amit kialakítottál, az számára ideális.
A láb melletti sétánál ez azt is jelenti, hogy rövidebb szakaszokban gyakorold, tanítsd őt a lelassulása, arra hogy a Te tempódat kövesse, majd add meg neki hogy a saját tempóját megélje. Ebben segít a séta szakaszokra bontása.
A kutya számára érdemes a napi rutin sétaidőt szakaszokra bontani, így számára és számodra is szórakoztatóbb lehet a sétaidő. Ne feledd, ha Te magad egy izgalmas küldetésnek érzed a sétát, és pontosan tudod mit szeretnél (pl. az útvonalat előre elhatározod), akkor a kutyusod szívesebben fog Téged követni. A séta szakaszokra bontása segít a kutya számára eligazodni, pl. tudni fogja hogy a séta során mikor – hol van játékidő, amikor megélheti az ösztöneit és ezt megszokva, emiatt is szívesebben működik majd együtt.
Séta főbb szakaszai lehetnek pl.:
– láb melletti séta ideje
– szabadon szimatolás, felfedezés, más kutyákkal/emberekkel ismerkedés/játék
– irányított játék (pl. labdázás, puller, szimatfeladatok)
– tanulás ideje (feladatok tanítása jutalomfalatért)
– ápolás ideje
Az ideális séta kialakítása során nemcsak a kutya igényeit de a sajátjainkat is érdemes szem előtt tartani, a kettőt összehangolni. Ehhez az önismeret, a saját határaink ismerete és a kutyánk határainak megismerése egyaránt elengedhetetlen. A megadott linkeken találsz videokat ebben a témában.
A kutyás élet logisztikája, a tudatos kutyasétáltatás:
Interjú Nyíri Gabival (nyirigabi.blog.hu, @coachinghatlabonblog)
Ne feledd a laza pórázon sétálás – vagyis a láb melletti séta – a kutyusod számára kihívás lehet:
A 14 napos kihívás ideje alatt a kutyáddal együtt gyakoroltál, hogy megerősítsd vele a kapcsolatot és egyértelművé tedd a laza pórázon sétálást, a “SÉTA” szó jelentését. Ha ezt már sziklaszilárdnak érzed, akkor fokozd a kihívásokat. Már az is kihívás, ha más kutya vagy más ember társaságában gyakorolsz a kutyáddal.
Az oldal tartalmának másolása tilos!