Elérkezett az idő, hogy zárjuk a közös tanulást. De még mielőtt ezt megtennénk, egy összefoglalót találsz itt arról, mikor és hogyan érdemes a továbbiakban gyakorolnod a kutyáddal a behívást a tanultak szerint.
EMLÉKEZTETŐ
A tanulói felületre 2024. február 8. 17:00-ig be tudsz lépni. Addig a zárt Facebook csoportban még tudsz kérdezni.
A Behívás- kihíváson erős alapokat sajátíthattál el, és 14 napon keresztül taníthattad a kutyádat arra, hogy megértse mit jelent a “GYERE” szó, és motivált legyen a kérésedre visszatérni hozzád.
A behívás tanítása azonban, ezzel nem ér véget. A kutyád élete végéig tartó tanulás a kölcsönös kommunikáció és egymás megértése, az együttműködés fenntartása.
Kölyökkorban még az étel, mint egy mágnes, vonzza a kutyát, ami miatt követ és visszamegy hozzád, ha tanítod.
Majd ahogy belép a felnőttkorba, a vadászösztön is erősödik, a képességek kibontakoznak, a motiváció megváltozik: a vadászat (valami felkutatása, kergetése, elkapása, széttépése…) kerül középpontba, és ekkor Neked is szükséges változtatnod a behívás motiváló erején, a falat már nem lesz elégséges, így hát jöhetnek a közös játékok, aminek Te magad is részese vagy.
Később, amikor a következetes gyakorlás hatása beérik, a kutyádat megismerted, már egy rezdüléséből látod mire készül és tudod mit tegyél ahhoz, hogy ő szót fogadjon neked, még mindig akad teendő: a jól működő behívás nem fog örökké tartani. Ahogy a kutyád öregszik, a képességei változnak, a tanítást ismét szükséges ehhez igazítani és felkészülni arra, hogy nem fogja jól hallani a kérésedet, nem fogja jól látni a kézjeleket és ideje változtatni a kölcsönös kommunikáción és a szokásokon, hogy továbbra is megértsétek egymást…
Ezért ezt a rendszerességet érdemes tartani a továbbiakban is:
– kijelölt tanulási időben (ideális a kutyasétáltatás idejébe kijelölni)
– pár perces gyakorlás, játékos szünetekkel
– etetési időben az alapokat szilárdítsd meg
A tanult feladatsorok bármelyikét gyakorolhatod a kutyáddal, a fókusz feladatokban tanultak szerint ügyelve a távolságra, a hangsúlyra, a mozdulataidra, a behívás végére (játék vagy trükk vagy egy feladat), és a behívás lezárására (jelezd a kutyádnak, ha mehet, eltávolodhat), az általad kialakított szabályokra egyaránt.
A minőségi tanításban törekedj arra, hogy a kutyád számára egyaránt meg tudd adni a testi – , lelki – , és mentális töltekezés lehetőségét. Ekkor fog Veled együttműködni és a közeledben szívesen maradni. A tanult feladatsorokkal ezt az összhangot tanulhattad a behívás alapvető lépéseivel (figyelünk a kutya test tudatának fejlesztésére – fej- és test mozgása- , miközben együttműködünk vele , és hagyjuk, hogy kapcsolódjon a természetes vadászösztönéhez – játék, keresés – , miközben koncentrációra is tanítjuk – fókuszáljon egy dologra, a falat szagára). kapcsolódunk. Ha az egyensúlyra törekszel a továbbiakban is, megfigyeled mire van szüksége a kutyádnak és törekszel rá, hogy a természete szerint élhessen, akkor magától fog visszamenni hozzád, mert a rendszer amit kialakítottál, az számára ideális: a behívásnál ez azt is jelenti, hogy akkor hívd a kutyádat, ha adni szeretnél neki, nem pedig elvenni tőle. Ha mindig csak akkor hívod magadhoz, ha pórázra kapcsolod, ha nem játszhat tovább más kutyákkal, ha nem áshat, ha nem szaladhat… akkor ne várd hogy erőszak nélkül veled fog tartani. Azonban, ha a behívás vége a szaladgálás is, a játék, akkor szívesen fog visszamenni hozzád, DE ügyelj rá, hogy legyen benne feladat is, koncentráció, hogy a kutyád az emberi világ szabályaihoz képes legyen alkalmazkodni, lassabb tempóra váltani.
A behívás egy feladat a kutya számára, ami nem old meg minden élethelyzetet.
Számos olyan feladat van, ami a kutyával töltött időben a kommunikációt megkönnyít, és a kutya együttműködését segíti, kiváltképp a kutyasétáltatás idejében.
Az oldal tartalmának másolása tilos!