fbpx

9. nap #lazapórázkihívás


EMLÉKEZTETŐ:
A gyakorlásnál figyelj a következőkre:

TANULÁSI IDŐKb. ~5 perc/nap. Ideális a kutya etetési ideje előtt gyakorolni. Így nem kavarodik fel a gyomra és motiváltabb lesz a tanulásban. Az etetési idő egy olyan fix pont a kutya napirendjében, amit könnyen fejben tudsz tartani. 
JUTALOMFALATOKIdeális, ha a kutyád napi ételadagjából különítesz el egy keveset, amit jutalomfalatként adsz majd neki a gyakorlás ideje alatt. Így tartani fogja a súlyát, és a gyomrát is megkímélheted.
GYAKORLÁS HELYSZÍNEVálaszd még az otthoni környezetet az első két napon, amikor a 2. hét feladatsorát gyakorlod.
Bent a lakásban vagy kint a kertben gyakorolj, egy csendes nyugodt helyen, ahol nincs más izgalmasabb dolog a tanulásnál és a játéknál- ha ez már nem kihívás, akkor egy léptékkel válassz nagyobb kihívást jelentő környezetet pl. bejárati ajtó/ kapu előtt.
Továbbra is figyelj, hogy csúszásmentes  talajon gyakorolj a kutyáddal a balesetek/ sérülések megelőzése érdekében. 
CSÚSZÁSMENTES TALAJCSÚSZÁSMENTES TALAJON GYAKOROLJ, hogy elkerüld kutyád sérülését.
A lakásban: a parketta nem jó, hidegburkolat sem jó… szőnyegen gyakorolj a kutyáddal.
Kinti környezetben: érdemes betonos/ térköves talajon gyakorolni a feladatokat, játékra pedig füves részre hívni a kutyát. Beton/ térkő felületen NE játssz a kutyáddal, kíméld az ízületeit, hogy sokáig egészséges maradjon és elkerüld a sérüléseket. Illetve az időjárás függvényében a túl meleg vagy túl hideg talajt kerüld. A csúszásmentes talajon jelöld ki a kutyád számára a tanulás helyét. 
TANULÁSRA KIJELÖLT HELYA gyakorlás idejére teríts le a kutyád számára egy pokrócot/ törölközőt vagy kisebb szőnyeget, de akár egy tiszta konyharuha is megfelelő erre a célra. A gyakorlás végén ezt majd rakd el. Ennek segítségével a kutyád hamarosan megjegyzi: amikor előkerül ez a leterített hely, akkor neki ott feladata lesz, amikor elrakod, akkor vége a gyakorlás idejének.
GYAKORLÁS MEGSZAKÍTÁSASzakítsd meg a gyakorlást, ha a kutyádon feszültség jeleit érzékeled.

Ezekre a jelzésekre különösen figyelj, ami nem a játékból fakadóan vagy a jutalomfalat hatására jelentkezik:
– tappancsok verejtékezése
– orr csöpögő váladékozása
– test merevsége, megfeszült izmok
– száj nyalogatása
– intenzív szűnni nem akaró lihegés
– szem oldalra sandítása/ kidülledése
– morgás / vicsorgás / harapás

Ha bizonytalan vagy, nem tudod eldönteni a jelzésekből, hogy érdemes-e megszakítani a gyakorlást, akkor küldj videót a Facebook csoportba és segítünk. 
SZÜNETEKTarts rövid szüneteket a lépések között:

– Ha kölyökkutyával gyakorolsz, akár lépésenként tarts szünetet. A szobatisztaságra is figyelj: szükség esetén bent a lakásban hasznáj kutyapelenkát, tedd rá kiskutyádat a szünetek ideje alatt vagy vidd ki a szabadba ha van rá lehetőség.

– Ha a kutyusod az ivarérés időszakában van, akkor dekoncentráltabb lehet, ezt vedd figyelembe és tarts több játékos szünetet, hogy motivált maradjon.

– Ha felnőtt vagy senior kutyával gyakorolsz, figyeld a kutyád jelzéseit: ha dekoncentráltabb, tarts szünetet, akár lépésenként. 
A szünetben a játék, az érintések, amivel a kapcsolatot tudod erősíteni. Emellett fontos, hogy ivóvíz legyen a közelben, hogy a kutyusod inni tudjon (szomjasan nem képes tanulni), és ha kinti környezetben gyakorolsz, akkor legyen lehetősége pisilni, kakilni. 



A FÓKUSZBAN: önkontroll


Gondolnád, hogy a kutyádnak lehetséges megtanítani azt, hogy ő maga jelezze mikor tudja visszafogni önmagát? Ha türelemmel és kitartóan gyakorolsz vele, akkor idővel tapasztalhatod, hogy egyre magabiztosabban és önmagától lesz képes távolságot tartani attól a dologtól (a gyakorlatban ez most a leejtett falat, amit jutalomként kap), ami ösztönösen arra készteti, közelítse meg.
Ma megfigyeljük a kutyánkat az önkontroll gyakorlása közben. Mégis hol van az a határ amikor még vissza tudja fogni magát?

Az oldal tartalmának másolása tilos!