A kutyád napirendjében kijelölt tanulási időben immáron a 9. napja gyakorlod ezt.
Gratulálok a kitartásodért és kívánom, hogy maradjon meg ez a lelkesedés a hátralevő 5 napban is!
EMLÉKEZTETŐ
Ha elakadsz a kutyád tanításában írj a Facebook csoportba vagy írj üzenetet:
hello@virtualiskutyaiskola.hu .
Ahogy Tegnap már tapasztaltad, a kocka fordult 😉 Most már a behívás tudatos gyakorlása során a Te oldaladat, az emberi oldalt vesszük gorcső alá pár napon keresztül.
Kezdtük ezt a hangsúly tudatosításával, hogy a kutya megértse azt is amikor a “GYERE” szó picit máshogy hangzik, mint a megszokott, akkor is tudja, hogy a feladat változatlan és ezt a kijelölt tanulási időben biztonsággal lehet gyakorolni. DE ne vidd túlzásba! Figyeld a kutyád jelzéseit, figyeld a saját érzéseidet. Inkább törekedj arra, hogy azt gyakorold, amikor élethelyzetben más hangsúllyal mondod ki a “GYERE” szót, azt minél hamarabb, Te magad is észrevedd, és utána azzal a hangsúllyal is ki tudd mondani, amit a kutyád megért.
Ha a kutyád nem jön vissza a hívásodra: jusson az eszedbe, lehet a hangsúlyod miatt nem volt érthető számára a kérésed? És ezen a ponton eldöntheted: használsz-e SÍP- ot a behíváshoz a továbbiakban, vagy sem. A síp egy olyan segédeszköz, ami megkönnyíti a dolgodat (persze csakis akkor, ha nálad van, amikor a kutyádat magadhoz szeretnéd hívni). Ha a sípszóhoz hozzá szeretnéd szoktatni a kutyát, akkor a behívást innentől kezdve a következőképpen gyakorold: fújd meg a sípot, majd ezt követően add ki a figyelemfelkeltő hangot és utána mondd a behívás szavát (“GYERE”).
És ne felejtsd el: olykor kérj meg mást is hogy fújja a sípot, hogy a kutyád azt szokja meg, hogy hozzád térjen vissza, ne a sípszót kövesse: kérd, hogy fújja meg random a sípot, és abban a pillanatban ad ki a figyelemfelkeltő hangot és a behívás szavát ezt követően mondd ki. Erdei környezetben, kirándulások alkalmával kiváló segédeszköz a síp (pl. az ultrahangos síp használata).
A mai napon pedig folytatjuk a tanulást a távolság tudatosításával és annak növelésével.
A behívás egy kis szelete mindannak, amit a kutyának érdemes megtanítani, hogy ember és kutya között békés együttműködés jöhessen létre a mindennapi életben. Ebből következik, hogy a behívás nem lesz mindenre megoldás, viszont sok esetben nyújt majd segítséget számodra, hogy a kutya és a közted lévő távolságot csökkenteni tudd.
Légy ma megfigyelő! Ma a távolságra fókuszálj!
Vidd el sétálni a kutyusodat és már előre készítsd be 5 jutalomfalatot.
Ez az 5 falat 5 próbát jelképez ma.
Sétálj a kutyáddal a megszokottak szerint, majd random add ki a figyelemfelkeltő hangot és mondd “GYERE”, és adj egy jutalomfalatot akkor amikor:
1. PRÓBA
A kutyád közvetlenül melletted van, akár melletted sétál (a távolság köztetek pár centiméter).
2. PRÓBA
A kutyád pórázhosszon van, de laza a póráz (a távolság köztetek kb. fél méter).
3. PRÓBA
A kutyád teljes pórázhosszon van (a távolság köztetek kb. 2-3 méter).
4. PRÓBA
A kutyád szabadon van és messzebb, mint pórázon szokott lenni (a távolság köztetek kb. 5-6 méter. Ezt körbekerített területen érdemes kitapasztalni vagy hosszabb pórázon, nyomkövető pórázon).
5. PRÓBA
A kutyád a messzebb van Tőled (a távolság közöttetek kb. 5 méter vagy annál több. Ezt körbekerített területen érdemes kitapasztalni vagy hosszabb pórázon, nyomkövető pórázon).
Figyeld meg mikor volt sikeres a behívás. Hazaérve, akár jegyezd fel magadnak.
Majd vizsgáld meg, hogy Te magad mikor érezted a biztonságot, mi az a távolság amikor úgy érzed a kutyád képes Rád figyelni és ez biztonságot ad számodra?
Ez lesz az a távolság amit később fel is fogunk használni. Most még csak tapasztald ki. Ha egy méter, akkor egy méter, ha 5 centiméter, akkor annyi… figyeld meg magadon kutyasétáltatás közben mikor vagy a legmagabiztosabb.
A mai napon a tanulási idő alatt a kutyának elkezdjük tanítani, hogy messzebbről is jöjjön hozzánk. A 2. hét feladatait kövesd és közben egészítsd ki ezzel, amit itt olvasol.
A behívás 3 ismétlésekor 3 különböző távolságból mondd ki a “GYERE” szót:
1. A kutya a közvetlen közeledben van.
2. A kutya póráz hosszon van.
3. A kutya 5-6 lápés távolságra van Tőled (akár hosszú pórázon).
Szokás szerint séta közben álljatok meg egy csendes, nyugodt helyen, terítsd le a kutyád kijelölt 2 helyét, és már kezdődhet is a gyakorlás:
Kövesd a 2. hét feladatait, és illeszd be a távolság növelését az 1. feladatba:
Gyakorold vele közvetlen közelről a behívást (ahogy a videóban is látod, a leírásban is olvashatod). Ha ez sikeres, akkor kezdd el növelni a távolságot:
amíg az egyik kijelölt helyén keresi az elrejtett falatot, addig távolodj el tőle póráz hossznyira, a másik helye irányába. Majd miután megette a falatot, már hívhatod is magadhoz: figyelemfelkeltő hang + “GYERE”. Hátrálj vagy sétálj a kijelölt helyéig, hagyd hogy kövesse a kezedben a falatot. A helyén rejtsd el. És amíg ő keresi, addig 5-6 lépés távolságra sétálj el tőle a másik kijelölt helye irányába. És ismételd a behívást. Ha ez is sikeres volt, akkor folytasd a további feladatokkal, a 2. hét feladatai szerint (ezeknél ne növeld a távolságot).
8. Fogd meg a kutyusod tálját, add ki a figyelemfelkeltő hangot és tartsd az orrához a tálat. Így vezesd el a helyéig vagy ahhoz a helyhez ahol etetni szoktad. Amikor követ: mondd: “GYERE”.
Végül rakd le neki a tálat és hagyd, hogy megegye az ételt.
Itt most meg is állhatsz vagy a 7. napon felvázoltak szerint gyakorolhatod a behívást még egyszer, miután a kutyád megette az ételét.
Fontos: ha van etetési rutinotok, akkor azt meg tudod hagyni. A lényeges, hogy az etetés idejét jelezze a behívás és hogy tudatosan erősítsd meg, hogy a a figyelemfelkeltő hang = étel a gazdimtól (+ ebben az esetben már etetési idő is egyben), és hogy a “GYERE” szó azt jelenti “közelíts felém”: a behívás vége ezzel pozitív töltetet nyer és egyértelmű jelzés a kutya számára, hogy az alapokban megerősödjön a tudása.
Ezidáig közvetlen közelről gyakoroltál a kutyáddal, a távolság közöttetek minimális volt. NEM véletlenül 😉 ez az alapok megszilárdításához fontos volt számunkra.
A távolságnak kulcsfontosságú szerepe van abban, hogy a kutya figyelmét magunkra tudjuk vonni akkor, amikor szeretnénk, amikor arra szükség van. Általánosságban elmondható, hogy közelről könnyebben, messzebbről nagyobb kihívások árán tudjuk elérni kutyánk figyelmét. Minden kutyánál más és más az a távolság, ami segíti őt a kért feladat megértésében. Ezért fontos megismernünk a kutyánkat, kitapasztalni, hogy mi az a távolság, amikor még képes végrehajtani egy feladatot amit kérünk tőle. Hol van ez a határ közted a és a kutyád között? Milyen távolról tud figyelni rád?
Tapasztald ki hol a határ a kutyád és saját magad számára. Ennek ismerete számodra magabiztosságot tud adni, ami kihat a kutyád biztonságérzetére is.
Az oldal tartalmának másolása tilos!