Elérkeztünk a 13. naphoz. Tegnap arra kértelek, hogy a kutyád szükségleteihez igazítsd a napi gyakorlást. Emiatt lehet, hogy játékosabban gyakoroltál vele, több szünetet tartottál a feladatok között vagy az is megeshet, hogy kihagytad a gyakorlást, ha a kutyádnak éppen pihenésre volt szüksége.
Ma a saját oldalad is szerepet kap a tanításban, hogy megtanulhass töltekezni a kutyáddal töltött időben, kifejezetten a tanítás idejében.
Egy-egy feszült pillanat közted és a kutyád között jelzés értékkel bír a számodra. Feszültséget okozhat, ha a kutyád nem csinál meg a kérésedre egy tanult feladatot, akkor amikor tényleg szükség lenne rá, és az is, ha Te magad nem veszed észre a kutyád képességeinek határait és a kutyádat túlterheled akár fizikailag, mentálisan vagy lelkileg.
Ha feszültséget érzel, az jelzésértékkel bír: elérted a fizikai/ lelki/ mentális tűréshatárt a kutyádnál vagy önmagadnál. Ahhoz, hogy a feszültség elkerülhető vagy könnyedén feloldható legyen, a saját- és a kutyád határainak megismerése és tiszteletben tartása kulcsfontosságú. Ez a kulcsa a töltekezésnek, ami a kutyáddal töltött időben erősíti a kapcsolatot és az együttműködést.
A mai napon mielőtt elkezded tanítani a kutyádat, gondold át, és az alábbi kérdéseket válaszold meg magadnak:
1. | MILYEN JÁTÉKOT JÁTSZOL SZÍVESEN A KUTYÁDDAL EGYÜTT? | |
2. | MILYEN FELADATOKAT SZERETSZ A KUTYÁDNAK TANÍTANI? (trükköket vagy “kötelező” feladatokat”?) | |
3. | MI AZ A FELADAT/ TRÜKK AMIT, HA KÉRSZ A KUTYÁDTÓL, BÁRMIKOR SZÍVESEN MEGCSINÁL? |
Ezekre a kérdésekre adott válaszokból indulj ki, és ez alapján kezdd a napi gyakorlást: lásd FELADAT A KUTYÁNAK résznél.
Ma arra is kérlek, hogy a kutyasétáltatás idejében jelölj ki egy 5-10 perces szakaszt, amikor a behívást gyakorlod a kutyáddal az alábbiak szerint (Fontos: ez nem a kijelölt tanítási idő! Ez a random behívás gyakorlására szánt idő).
Jelöld ki azt a távolságot, amit Te magad biztonságosnak tartasz: tapasztald ki mi az a távolság, amiből a kutyádat még biztosan vissza tudod hívni a mai napon, és következetesen tartsd ezt a határt a távolságban. Figyelj arra, hogy séta közben ebben az általad meghúzott képzeletbeli sugarú körben maradjon a kutyád, ami SZÁMODRA MA BIZTONSÁGOT jelent.
Így tartsd őt az általad kijelölt sugarú körön belül: hívd őt vissza akkor, amikor közelít a kör határához, de még azelőtt mielőtt átlépne rajta.
Még mielőtt ebből a képzeletbeli körből kilépne a tanultak szerint hívd magadhoz: HANG + “GYERE” + behívás vége játék vagy egy feladat a kutyával. Bevethetsz bármit, amit eddig tanultunk, vegyesen alkalmazhatod a technikákat pl. guggolhatsz, széttárhatod a karjaidat, futásnak eredhetsz stb.)
Ennek a képzeletbeli körnek a sugarát a környezet függvényében változtasd: amikor kevesebb a zavaró tényező, akkor egy nagyobb sugarú kört határozz meg, amikor sok a zavaró inger, akkor csökkentsd a kör sugarát, és így határozd meg a kutyád és magad között a biztonságos távolságot.
Ma a saját hangulatodnak megfelelően válassz helyszínt a gyakorláshoz: Gyakorolhatsz otthoni környezetben vagy kutyasétáltatás közben, a kutyád számára 2 kijelölt hely segítségével, kifejezetten a tanulásra szánt 5-10 perces időintervallumban.
Ha a fenti 3 kérdésre sikerült választ lelni önmagadban, akkor a gyakorlást úgy kezdd el, ahogy számodra jól esik: azzal a játékkal / feladattal / trükkel, ami számodra örömet okoz, majd folytasd azzal a játékkal / feladattal / trükkel, ami a kutyád kedvence. És ezt követően kezdd el a 2. hét feladatait gyakorolni, a tegnap tanultak szerint figyelembe véve a kutyád igényeit is.
A sétából hazaérve, pedig jöhet az alapok megszilárdítása az etetési időben:
Fogd meg a kutyusod tálját, add ki a figyelemfelkeltő hangot és tartsd az orrához a tálat. Így vezesd el a helyéig vagy ahhoz a helyhez ahol etetni szoktad. Amikor követ: mondd: “GYERE”.
Végül rakd le neki a tálat és hagyd, hogy megegye az ételt. (Ezen a ponton, ha van etetési rutinotok, akkor ne felejtsd el gyakorolni vele úgy, ahogy megszokta a kutyád).
Itt meg is állhatsz, vagy a 7. napon felvázoltak szerint gyakorolhatod a behívást még egyszer, miután a kutyád megette az ételét: dönts a megérzéseid szerint.
A Behívás- kihíváson a sikeres behívásra törekszünk, amihez nagymértékben hozzájárul a biztonságos távolság kijelölése köztünk és a kutyánk között. Ez a távolság az, amin belül 100%, hogy a kutya meghallja és meglátja a jelzéseket (amit korábban már tanítottunk neki), és kérésre visszatér hozzánk (amihez a képességeit már fejlesztettük, a motivációját elkezdtük felépíteni a kijelölt tanítási időben).
Ezt a távolságot a környezet függvényében Te magad tudod kijelölni, ismerve a kutyád és saját magad fizikai / lelki/ és mentális tűréshatárát. És ez a távolság független a póráz hosszától. 🙂 Lehet a kutyád 10 méteres pórázra kapcsolva, DE ha úgy érzed biztonságosnak, akkor 2-3 méter sugarú kört is kijelölhetsz, amin belül a behívást gyakorlod vele, akkor ha közelíteni kezd az általad kijelölt határhoz. Ezzel a gyakorlattal a saját képességedet is fejlesztheted: gyakorlod a behívás időzítését, azt hogy akkor hívd magadhoz a kutyádat, amikor ő még visszamegy hozzád. Ezáltal megelőzheted, hogy elérje azt a pontot, amin ha átsétál, akkor már nem lesz képes befogadni a kérésedet.
Amint átléped a saját vagy a kutyád határait, a motiváció az együttműködésre csökkenni fog, és helyébe feszültség lép. Ezért, ha feszültséget észlelsz önmagadban, vagy a kutyádon ennek jeleit látod, vagy ha a kutyád nem jön vissza a kérésedre, akkor érdemes lassítani, visszalépni, átgondolni hol is lehet a probléma forrása.
Azt a biztonságos távolságot amikor a kutyád még hallgat Rád, jó ha Te magad jelölöd ki, s minél inkább úgy érzed, hogy a külső környezet ingatag, nagy kihívás, úgy tudod a behívással csökkenteni kettőtök között a távolságot. A távolság csökkentése pedig segít abban, hogy a kutya könnyebben fókuszáljon Rád és a további feladatokra, kérésekre.
Ennek egyik alapja a megelőzés. Megelőzzük, hogy a kutya ol Avagy nem várjuk meg, hogy a kutya
A behívás egy feladat a kutya számára. Az, hogy ezt a feladatot mikor és hogyan kéred a kutyádtól, rajtad múlik, ami a feladat teljesítésének sikerességét is nagyban befolyásolja.
A saját és az ő határainak ismeretében, már Így lehetséges az, hogy el tudod érni a 100%-os behívhatóságot. Tehát mindehhez a határok ( a saját és a kutyád határainak és képességeinek) tűpontos ismerete és szabályok kialakítása és tanítása szükséges.
Nem megfeledkezve arról, hogy a kutyádnak is vannak érzései és szükségletei (amik ma egy kicsit még háttérbe kerültek), elsődleges, hogy azt a biztonságos közeget a kutyád számára, amit az otthoni gyakorlások alkalmával megteremtettél és egyben megtapasztaltál, ki tudd vinni magaddal az élethelyzetekbe is.
A határok meghúzása és ennek ismeretében a szabályok kialakítása biztonságot ad a számodra, és a kutyád is könnyebben tud Hozzád kapcsolódni.
Azt a biztonságos távolságot amikor a kutyád még hallgat Rád, jó ha Te magad jelölöd ki, s minél inkább úgy érzed, hogy a külső környezet ingatag, nagy kihívás, úgy tudod a behívással csökkenteni kettőtök között a távolságot. A távolság csökkentése pedig segít abban, hogy a kutya könnyebben fókuszáljon Rád és a további feladatokra, kérésekre.
Az oldal tartalmának másolása tilos!