fbpx

11. nap #behíváskihívás

11. nap


Tegnap tapasztalhattad, ahogy változtatod a testhelyzeted, pl. leguggolsz, máris érdekesebb leszel a kutyád számára, aki ekkor könnyebben felfigyel rád. És ha a megszokott mozgástól eltérő mozdulatokat teszel, pl. integetsz neki, hamarabb ott terem, még ha nem is hívod őt. Minél intenzívebb a mozgás, a kutyád annál jobban érdeklődik, mivel ragadozó állatként a mozgásokra ösztönösen érzékenyebben reagál.  Ezt a tudást a sikeres behíváshoz fel tudod használni. Ha elfutsz előle, és közben kezeidet lóbálva jelezel neki, máris sokkal több figyelmet kapsz tőle, mintha lassan, egyenletesen sétálnál. De ha csak ezt gyakorlod a kutyáddal, könnyen rászoktathatod arra, hogy érzékenyebb legyen a mozgásokra, és ha nem tőled jön a mozgás, a mozdulat, hanem egy idegen embertől, akkor ő ugyanúgy oda akar majd menni (pl. futó emberhez, kezeivel kalimpáló kisgyermekhez stb.). Többek azért is fontos a koncentráltabb tanulás, ami által a kutyád megtanulja követni a lassabb mozdulataidat, lassabb tempódat, hogy kutyasétáltatás közben is könnyebben megértse a kommunikációdat (pl. azt, ha hívod magadhoz), még akkor is, ha abban nincs intenzív mozgás. Emellett a kellemetlen helyzeteket könnyebben meg tudod előzni: pl. ha egy futó embert látsz, már ki tudod adni a figyelemfelkeltő hangot és a tanultak szerint a “GYERE” szóval, magadhoz tudod hívni a kutyádat. Ezzel meg is alkothatod az első szabályt, amit kutyasétáltatás közben következetesen mindig gyakorolhatsz a kutyáddal: futó ember látványa = gyere hozzám.

A szabályokra később még visszatérünk, de most még…


Még 3 nap van vissza a 14 napos kihívásból.

A korábbi napok során tapasztalt gyakorlatok segítségével mára már jobban megismerted a kutyádat. Mára már tudod, hogy:
– mi az a hang, amit ha kiadsz felkelti a  kutyád figyelmét
– mi az a testhelyzet és mozgás, amit ha felveszel/csinálsz a kutyád jobban figyel Rád
– mi az a hangsúly, amit érdemes gyakorolni amikor kimondod “GYERE”
– mi az a távolság, amiből magabiztosan és nagy sikerrel vissza tudod hívni a kutyádat
– mi legyen a behívás vége (játék, feladat, trükk), hogy a kutyád motivált legyen visszatérni hozzád …
És mindezt a kutyád napi tanításába is be tudod építeni. (Ha mégsem, akkor a Facebook csoportban jelezd vagy emailben a hello@virtualiskutyaiskola.hu címre írj üzenetet).




A FÓKUSZBAN: az érzések és a szükségletek.


Mindeddig arra kértelek, hogy a megszokott útvonalon, egy csendes környezetben gyakorolj a kutyusoddal, hiszen ekkor a magabiztosságod nagyobb. Tudod melyik sarkon merre fordulj, ismered a környék kutyáit, tudod melyik kerítés mögül ki ugat ki és így tovább:  ez a  kiszámíthatóság egyfajta nyugalommal tölthet el, és a kutyád ezt megérzi rajtad és szívesebben Rád bízza magát.

Amikor történik valami váratlan helyzet, vagy ismeretlen a terep, bizony tapasztalhatod, hogy a magabiztosságod lehet meginog. S ez szintén hatással van a kutyádra, de elsősorban a felé irányuló kéréseid hangsúlyára, és a mozdulataidra.

Egyszóval Mindaz, ami benned zajlik séta közben, az kivetül a kutyáddal való kapcsolatodra is. Pillanatról pillanatra, ahogy változik a hangulatod, ahogy változnak az érzéseid vagy a szükségleteid, lehet hogy egy-egy mozzanatod, kérésed eltér a megszokottól, és a kutyád ezt érzékeli. És van, hogy “csak” ennyin múlik a behívás sikeressége, mert a kutyád ekkor nem érti a kommunikációdat, a kérésedet.

Ezért lényeges önmagunkat is megfigyelni séta közben. “Bennem mi zajlik? Hogyan érzem magam most éppen? Valóban jól esik a séta, a mozgás vagy éppen fáj valamim és emiatt feszültebb vagyok?”
Fontos tisztában lenni saját érzéseinkkel és szükségleteinkkel, ahogy a kutyánkéval is, hogy békésen és együttműködve tudjunk sétálni.

Az oldal tartalmának másolása tilos!