fbpx

TERVEZZ MEG EGY SÉTÁT!- KUTYASÉTÁLTATÁS ALKALOM TERVEZÉSE – 13. HÉT

Tervezz meg egy sétát!

Egy tetszőleges útvonalat válassz kis és bontsd szakaszokra az útvonalat: az előző hét gyakorlati feladatai mentén, és a mostani hét “séta szakaszai” mentén haladva tudatosan építs fel egy sétát, amiben jelen van

  1. fokozatosság a láb melletti sétában (előző hét láb melletti séta feladatsora)
  2. van játékidő
  3. van a kutyának szabadideje, eltávolodás, és abban a szemkontaktus keresése és elkapása
  4. van tanulási idő egy helyben (előző hetek feladatai közül választva)
  5. van ápolási idő (pl. mancsok átvizsgálása, bunda átnézése/ kifésülése)

TIPP
Az útvonalat otthon akár le is rajzolhatod magadnak, majd ezt az előre megtervezett sétát egy alkalommal próbáld ki, hogy a való életben hogyan működik. 🙂

SEGÍTSÉG
A séta tanítása során segít: 

  1. EGYENES ÚT

Ahhoz, hogy az ember kizárólag a kutyára tudjon koncentrálni és fordítva is kialakulhasson a kellő figyelem a feladat közben, fontos, hogy egyenes szakaszon tanítsuk a láb melletti sétát, akár egy szemmel láthatóan jól követhető ösvényen. 

  1. KEZDŐ- ÉS VÉGPONT KIJELÖLÉSE

A láb melletti séta kezdetét és végét egyaránt ki tudjuk jelölni, ez magabiztosságot ad az emberi oldalnak, amit a kutya is megérzi. Ilyen pontok lehetnek pl. egy villanyoszlop, a következő elágazás, valami tárgy az adott környezetben ami szemmel jól láthat, de akár mi magunk is kijelölhetjük pl. egy-egy rongy/törölköző/bólya stb. a földön. 

  1. TEMPÓVÁLTÁS/ IRÁNYVÁLTÁS

A kutya és ember számára izgalmasabbá tehető a séta, ha hirtelen tempóváltásokat vagy irányváltásokat iktatunk be. A lassú tempóból a gyorsba, majd a gyors tempóból hirtelen a lassú tempóba váltjuk a láb melletti sétát, vagy jobbra, balra irányt váltunk. Az ember számára eközben jól érzékelhető lesz, hogy a kutya tudja követni a tempó vagy irányváltást. Amikor viszont a kutya váltana tempót magától, akkor az ellenkező tempóra kérjük őt pl. a kutya előresiet, akkor visszavezetés után lassabb tempót kérünk tőle. Ugyanígy teszünk, akkor amikor a kutya irányt vált. Kezdetben lényeges, hogy vagy csak a tempót, vagy csak az irányt váltsuk, egyszerre a kettőt ne keverjük, hogy követhető legyen a feladat. 

  1. MEGÁLLÁS

Segítség kutyának és embernek is egyaránt, ha a láb melletti séta végét minden alkalommal megállás előzi meg (“ÁLLJ” feladat: amikor az ember megáll és a kutya őt követve szintán megáll) “ÁLLJ” (megállás)+”MARAD” (póráz lekapcsolás vagy hosszú pórázra átkapcsolás)+”MEHET” (eltávolodás). Később a séták során az “ÁLLJ” feladatnak nagy jelentősége lesz: a kutyát elkezdjük tanítani arra, hogy álljon meg, ez a távolról behívásnak is egy kiindulási alapja lesz és több szempontból hasznos feladat (lásd későbbi fejezetek). 

  1. JÁTÉK IDEJE

A láb melletti séta végén, a megállás, helyben maradás, majd a “MEHET” szó kimondását követően a kutyát játszani hívjuk. Ezzel arra ösztönözzük őt, hogy az eltávolodás előtt még lépjen kapcsolatba az emberrel, vezess le a felgyülemlett energiáit játékban. Így az eltávolodás pillanatában, amikor a kutya szabadon távolabb mehet, akkor már valamelyest nyugodtabb állapotban fog elindulni, hiszen a felgyülemlett energiáinak egy részét sikerült leadnia. Ez az ami miatt a kutya sikeresebben hívható vissza, akár spontán is a későbbiekben. 

  1. ÁPOLÁS IDEJE

A kutya ápolásában segítség lehet különféle trükkök tanítása. Ilyen pl. az oldalra fekvés vagy a mancs megemelése. Ezeket a trükköket a kutyával érdemes előre begyakorolni, hogy az élethelyzetben már ne jelentsen kihívást számára.

Az oldal tartalmának másolása tilos!