Ebben a feladatban megismerkedhetsz
– mire figyelj az online kutyaoktatási alkalmakon
– milyen eszközökre lesz szükség
– mi alapján válaszd ki az ideális online oktatási platformot
– milyen időkeretet adj a kutyaoktatási alkalomnak, ha online élő formában tanítasz
Az online térben nyújtott szolgáltatások esetében kutyaoktatóként fontos, szem előtt tartsd és ismerd az ülőmunka hátrányait, egészsgékárosító hatásait, és ennek ismeretében megtedd a kellő lépéseket az egészséged megóvása érdekében:
– mielőtt leülsz dolgozni a számítógép elé, mozgasd át a testedet, erősítsd a mélyizmaidat, akár már előző nap végezz testmozgást igénylő gyakorlatokat (pl. tornázás, futás)
– készíts magadnak vizet, és tedd látható helyre, hogy eszedbe jusson a folyadékbevitel, ami megnöveli a munkád hatékonyságát és megóvja a szervezetedet a kiszáradástól
– kutyaoktatóként, ha aktívan instruálod az ügyfeledet a virtuális tér segítségével, lehet azon kapod magadat, hogy közelebb hajolsz a számítógéphez, hogy jobban lásd, belemerülsz a tanításba és utólag veszed észre, hogy a tested fájdalmat jelez, mert sokáig voltál egy kényelmetlen test pózban. Ezért ügyelj a képernyő előtt töltött időtartamra, szabj határt az online oktatásra szánt időnek, és oktatás közben is néha “csekkolj be” saját magadnak, igazítsd a testtartásodat, mozgasd a lábaidat, feszítsd meg majd engedd el az izmaidat.
– ha tartósan az online munka mellett köteleződsz el, akkor érdemes az ergonómikus iróasztal, szék vásárlására befektetésként tekintened és a minőségre költened, hogy hosszútávon támogasd a szervezetedet (pl. állítható magasságú asztal, hogy állva is tudj dolgozni, és állítható magasságú és dőlésszögű irodai szék, szemüveg ami a kiszűri a kék fényt amit a monitor áraszt magából stb.)
– laptop vagy telefon kamerával
– telefon tartó, ha telefonról vezeted az oktatást: pl. tripod (pl. Joby márka). Ennek használatával megelőzheted az ízületi problémákat, amik abból fakadnak hogy a kezedben tartod a készüléket.
– felvételek készítéséhez különböző eszközöket vásárolhatsz, ha a célod előre felvett felvételek segítségével oktatni: ehhez egy jó minőségű okostelefon is elégséges, amihez a legkönnyebb hozzászoktatni a kutyát is. A telefonhoz stabilizátort ( pl. DJI Osmo) is tudsz venni, amivel a felvételek még szebbek, úgymond cinematikusabbak (moziélmény szerű) lesznek. Emellett drón, gopro kamera stb. felszerelésekkel is tudsz dolgozni, ha komolyabb tartalomgyártásba vágod a fejszédet.
De mindenek előtt azt is gondold át, hogy a kutyát, akivel forgatsz, bármilyen eszközt is használsz, szükséges ahhoz hozzászoktatni (ahogy önmagadat is)! És ez minimum 3 hónapot, de akár egy évet is igénybe vehet.
– ha lakásban készítesz felvételeket, akkor lehet szükséges megvilágításra is költened, DE vedd figyelembe a kutyád határait és jólétét! Egy kutya számára sem kellemes egy erős lámpa fénye, ezért a forgatás helyszínét inkább természetes fényben, a természetben vagy lakásban a megfelelő napszakra időzítsd, mintsem mesterséges fényeket használj, ami a hőmérsékletet is megemeli a zárt helyiségben!
– állítható magasságú íróasztal
– állítható magasságú és dőlésszögű szék
– instabil párna pl. a lábad alá 🙂
Az online élő oktatási alkalmakhoz ideális választás a Zoom (zoom.us) vagy a Google Meet alkalmazás. Mindkét esetben szükséges költséggel számolni, hiszen ezek a szolgáltatások havidíjas rendszerben érhetők el. Költséghatékonyabb megoldás lehet eleinte pl. a Messenger használata, de az ügyfelek szempontjából nem ideális, a facebook elérhetőségük elkérése, a személyes határok tiszteletben tartása szempontjából.
Amennyiben előre felvett oktatóanyaggal szeretnéd segíteni az ügyfeleidet, számos lehetőség van, amivel tudsz élni. Ilyen pl. a webuni.hu szolgáltatása, ha kifejezetten magyarországi piacot szeretnél megcélozni, de ha nemzetközi terveid vannak, akkor a kajabi.com vagy a kartra.com szolgáltatások komplex rendszereket adnak számodra. Természetesen itt is számolni kell költségekkel.
Online élő tanítási alkalmaknál az ideális időkeret, hasonlóan alakul, mint a személyesen tartott alkalmaknál. Egy-egy kutyaoktatási alkalomra szánt 60-90 perc. Tanfolyam formájában tartott kutyaoktatási alkalmaknál a heti egyszeri találkozó javasolt minimum 6 alkalommal felnőtt kutyák esetében, és minimum 8 alkalommal kölyökkutyák esetében.
Az oldal tartalmának másolása tilos!