A “NEM” szó (szabadon választott tiltószó) ebben az esetben annyit jelent = figyelj rám. A tiltás egyik alappilére lesz a figyelem, amire a kutyát fokozatosan tanítjuk meg.
A kioldás, feloldás ennek a feladatnak a végén kulcsfontosságú: a kutyát játszani hívjuk (ez a Premack- elvhez kapcsolódó lépés: a kutya szívesebben fogja később megcsinálni a feladatot, ha megtanulja, hogy a számára kellemetlenebb /nagyobb kihívást okozó feladatot követően jön a játékidő).
3. ÖNKONTROLL TANÍTÁSA, BÜNTETÉS ÉS ERŐSZAK MELLŐZÉSE
Az önkontroll tanításánál elérkeztünk a “NEM” szó (szabadon választott tiltószó) kimondásához. Miután a szemkontaktus feladattal mindezt megalapoztuk, a kutya számára érthetőbb lesz a feladat: NEM = FIGYELJ RÁM, és azt követően rögtön érkezik az újabb feladat: “GYERE” vagy “MARAD”.. Végeredményben a kutya előbb- utóbb az ismétlések miatt rájön, hogy a feladat végén megkap minden falatot, és ráadásul még az ösztöneit is megélheti (étel után keresés), így a motivációja és együttműködése erősödik. Mindezt pedig az emberhez kezdi kötni, hiszen ő a feladatok forrása. A kutya türelmet tanul, az ember szintúgy. A feladat hatására a “NEM” szó kimondása az emberben is fokozatosan kezd tisztulni, a feszültség fokozatosan oldódik, ezt a magabiztosságot a kutya elkezdeni megérezni és szívesen csatlakozik ehhez. A tiltás pozitív tanításánál a kutyának megmutatjuk, hogy mit csináljon ahelyett amit nem szeretnénk, hogy csináljon, ehhez pedig lépésenként, apró mozaikokból rakjuk össze számára a komplex feladatot. Emellett a “KERESD” (étel keresése a helyén elrejtve, amihez csak az ember segítségével jut hozzá) feladattal összekötve az önkontroll feladatot, a kutya konkrét keretet is megtanul: mikor élheti meg az ösztöneit az ember mellett és mikor van az, hogy
EMLÉKEZTETŐ: FELADAT LEZÁRÁSA (“MEHETSZ”), ÉS GYAKORLÁS LEZÁRÁSA (“VÉGE”)
Az egyes feladatok végén jelezzük a kutyának, hogy a feladat lezárult. Ezt kézjellel és szóval is összekapcsoljuk: “MEHETSZ”. Ez segít a kutyának abban, hogy kapjon egy keretet a feladat, és ez lesz a segítség abban is, hogy később az élethelyzetekben együttműködjön velünk (lásd később). Tehát a “MEHETSZ” szó és jelzés a kutya számára a feladat lezárását jelzi és egyben a saját szabadidejének kezdetét.
A gyakorlás zárására másik jelzést és szót érdemes használni. Amikor vége a tanulási időnek mondhatjuk “VÉGE” és adhatunk több falatot is a kutyának a kezünkből vagy érkezhet az etetés ideje (most még a kutya helynek elpakolása is segít megérteni a kutyának azt, hogy a közös tanulás ideje vége elérkezett). Ezzel erősíteni tudjuk magunk számára is azt, hogy ez gyakorlási idő, és a kutyának szintúgy egy keretet ad a befejezéshez.
fogja vissza.
Az oldal tartalmának másolása tilos!