fbpx

GYAKORLATI FELADATOK 3. GYAKORLATI ALKALOM

0. Jelöld ki a kutya helyét: ez bent a lakásban lehet akár a kutya saját fekhelye is, kinti környezetben egy rongy/ konyharuha/ törölköző stb. Ha a kutya bizonytalan, akkor kinti környezetben érdemes egy- a kutya számára már ismert- pokrócot/ törölközőt/ rongyot stb. használni, ami már hordozza az “otthon illatát”.

A 3. heti feladatokat érdemes: 

  • még bent a lakásban gyakorolni, ahol kevés a zavaró tényező. Ha úgy érzed, hogy a kutya készen áll rá, és otthon bent a lakásban már egyszer sikeresen gyakoroltad vele a feladatsort, akkor egy csendes, zavartalan, a kutya számára ismert kinti környezetben is gyakorolhatsz vele. 
  • érdemes a feladatokat a megadott sorrendben gyakorolni mintha egy koreográfia lenne
  • a megadott ismétlésszámmal
  • ideális naponta egyszer, a kutya számára kijelölt tanulási időben gyakorolni, mely után hosszabban tud pihenni, aludni
  • a feladatok ideje alatt a kutya lehet pórázon vagy akár anélkül is, érdemes változtakoztatni, hogy a kutya szokja meg: póráz=feladat, de tudja később azt is, hogy anélkül is lehet feladata, hogy pórázra lenne kapcsolva
    Viszont az önkontroll feladatnál minden esetben legyen a kutya pórázon, hiszen a póráz az ami visszafogja, ha az ösztönök erősebbnek bizonyulnak a feladat ideje alatt. 
  • a kutya számára legyen elérhető  ivóvíz a közelben, kínáljuk vízzel a feladatok között tartott szünetekben
  • a tanulási idő alatt: feladat-szünet váltakozik, a szüneteket jelezzük a kutya számára (kézjellel és szóval is), majd hagyjuk, hogy a kutya eltávolodjon, majd akár játszani is hívhatjuk. A szünet ideje szubjektív, most még érdemes rövidebb szünetet tartani max. 1 perc, hogy a kutyát könnyebben vissza lehessen hívni a gyakorlásba
  • próbálj meg csendben maradni, a kéréseken (feladathoz kapcsolt szavak) és a szóbeli dicséreten kívül, ne mondj ki más szót, hogy a kutya könnyebben tanulja meg mit  jelent egy adott szó

a gyakorláshoz használhatsz pépesebb (amit a kutya tud nyalogatni huzamosabb ideig) vagy darabosabb jutalomfalatokat

Kérdés/ kérés esetén írj a hello@virtualiskutyaiskola.hu címre üzenetet.

EMLÉKEZTETŐ
Amikor a kézben tartott falathoz a kutya szája/ orra/ nyelve folyamatosan hozzáér, a figyelme könnyebben koncentrálódik. Ez a folyamatos étel kontaktus, mely segítségével a kutyával folyamatos kapcsolatot tudunk teremteni.

Ezt az ún. megvezetést (“orránál fogva vezetést”) a kutya tanításban alkalmazni tudjuk például:

– behívás alapjainak tanítása
– testpózok tanítása
– láb melletti séta tanítása
– trükkök tanítása
– szimat feladatok tanítása
– bizalom építése, traumatizált kutyák oldása
– kutyafitnesz gyakorlatok tanítása

A lassú kézmozdulat követése továbbá segít a kutyának az emberi kéz mozdulatait megfigyelni. Ezért a kézjelek tanításában is szerepet kap a kutya falattal vezetése, mely a kölcsönös kommunikáció kialakításában is segítség. 

(4. hét: október 13-14.) 3. GYAKORLATI ALKALOM

feladatok kezdete: kutya helyének kijelölése

  1. Behívás “GYERE”
  2. Keresés (játék keresése) “KERESD”
  3. Játék elkérése “KÉREM”
  4. Tenyér megérintése “BÖK”
    szünet “MEHET”
  5. Helyben maradás “MARAD”
    szünet “MEHET”
  6. Szemkontaktus
    szünet “MEHET”
  7. Helyre küldés “HELYEDRE”
  8. Önkontroll gyakorlat jutalomfalattal (földre ledobott étel)

    feladatok vége “VÉGE”
1.BEHÍVÁS- “GYERE”
(használd a kutya helyét, mint fix pontot: a behívás itt ér véget, itt kap falatot a kutya az ember kezéből)
Állj a kutyával szemben. Add ki a figyelemfelkeltő hangot és adj neki rögtön egy jutalmat.
Ezt ismételd el 3x

Állj a kutyával szemben. Add ki a figyelemfelkeltő 1. hangot. Majd tarts egy 2. jutalomfalatot az orrához és 3. mondd a kutya nevét.
Kezdj el 4. hátrálni. A jutalomfalat végig a kutya orrának magasságában van (így nem fog felugrani).
Hátrálás közben, amikor a kutya feléd lépdel, akkor mondd
5. “GYERE”. És add neki a falatot. Amint megkapta, tarts az orrához egy újabb falatot és hátrálj, mondd közben “GYERE”, amikor így követi a kezet megkapja a falatot. És egy harmadik falatot vegyél elő, ezzel ugyanígy ismételd a feladatot. Majd állj meg és sétálj el a kutyától.

Ezt ismételd még 2x

Állj a kutyának háttal. Add ki a figyelemfelkeltő hangot. Majd mondd a kutya nevét és tarts egy jutalomfalatot az orrához. Indulj el úgy, hogy a  jutalomfalatot tartó kezedet végig a kutya orrának magasságában tartod (így nem fog ugrálni), és a hátad mögött vagy magad mellett van a kezed (így nem fog megelőzni).  Amikor a kutya így követ, mondd “GYERE” és add neki oda a falatot. Amint megkapta,  sétálj el tőle és ismételd a feladatot még 2 alkalommal.
Figyelemfelkeltő hangot lásd: magyarázatok video segédlet.

Folytasd a gyakorlást következő feladattal.
2. SZIMATOLÁS- “KERESD”

3. JÁTÉK ELKÉRÉSE – “KÉREM”

4. KÉZ MEGÉRINTÉSE – “BÖK”
Menj a kutya helyéhez. Majd add ki a figyelemfelkeltő hangot, mondd a kutya nevét és a “GYERE” szót, és jutalmazd amikor odamegy hozzád. Ezt követően tarts egy jutalomfalatot a kutya orrához. Hagyd, hogy megszimatolja, elkezdje nyalogatni a kezedben lévő falatot. Nagyon lassú kézmozdulattal rakd le ezt a falatot a kutya kijelölt helyére úgy,

1x
1. hogy ráhajtod a helyét (elrejted a falatot). Mutass rá, keltsd fel a kutya érdeklődését, hogy keresse meg a falatot. Amikor keresni, szimatolja mondd “KERESD”. Légy gyors, előzd meg, hogy a kezedből kapja meg a megtalált falatot és onnan egye meg. Amint megette, már jöhet is a következő:

1x
2. már a helye alá rejted el a falatot. Amikor keresni, szimatolja mondd “KERESD”. Légy gyors, előzd meg, hogy a kezedből kapja meg a megtalált falatot és onnan egye meg. Amint megette, már jöhet is a következő:

1x
3. már a helye alá, de már középtájt rejted el a falatot (így nagyobb kihívás lesz a számára). Ne feledd: segíts neki. Ez egy “közös vadászat” legyen, ahol a kutya mutatja, Te pedig odaadod neki a falatot amit ő megmutatott, hogy hol van.


VÉGÜL ismételd a fentieket úgy, hogy a kutya egyik játékát rejted el. Amikor szimatolja/ kaparássza a rejtés helyét mondd: “KERESD”. Vedd ki a játékot és adj neki egy falatot.


“SZÜNET”- játék a kutyával, majd: tarts egy falatot a kutya orrához miközben fogod a másik kezeddel a játékot és játszol vele. Amikor a kutya szagot fog és kinyitja a száját a falatért, abban a pillanatban mondd “KÉREM” (ereszd, hagyd stb.). A kutya megkapja a falatot amint a játékot elengedte. A játékot tett a hátad mögé, és a kutya felé nyújts ki az egyik kezedet, tenyérrel felfelé. Amikor megérinti mondd “BÖK”, dicsérd őt szóban és ezt követően adj neki egy falatot.  Majd hívd ismét játszani.  Ezt ismételjük 3x


Tipp: Ha a kutya számára még nehézséget okoz megérinteni a tenyeredet, akkor az előző hét feladata mentén haladj: válaszd ki azt a lépést, ami a kutya számára már egyértelmű a megérintés feladatból, és azt a lépést alkalmazd itt a játék elkérése után.

Végül mondd és mutasd “MEHETSZ” (egy szóval és kézjellel jelezzük a kutyának a feladatok végét) és hívd játszani a kutyát, oldd fel a feladatból.  Felszínesen simogathatod, masszírozhatod, ahogy jól esik neki.
Ezeket a fokozatokat érdemes tartani a szimatolás tanításában, hogy a kutya sikerélményt szerezzen és hozzászokjon mentálisan a gyakorláshoz:

A kutya látja az elrejtést:

1. a helyén, ráhajtva a helye szélét2. a helyén, a helye alá rejtve a falatot/játékot, de még annak szélének irányába3. a helyén, a helye alá rejtve a falatot/játékot, de már annak középpontja irányába
A kutyának akkor van kimondva a “KERES” szó, amikor látványosan kutat, hallani ahogy szimatol.
A KUTYA MUTATJA, AZ EMBER MATATJA:
A falatot az ember kezéből kapja a végén, hogy együttműködést tanuljon. Ő mutatja az orrával, ebben profi (szimatolás), az ember matatja ki a falatot az ujjaival, ő ebben profi (tapintás).
A helyéhez és egyúttal a gazdihoz és a tanulási időhöz van kötve a keresés, hogy a kutya ne kezdjen el általánosítani, élethelyzetekben étel után kutatni. Idővel egy játék tárggyal gyakoroljuk a keresést, ezzel megelőzve az étel után kutatás berögződését. 
5. HELYBEN MARADÁS- “MARAD”Menj a kutya helyéhez. Add ki a figyelemfelkeltő hangot, mondd a nevét és amikor közelít mondd: “GYERE”. Amikor odajött: adj neki egy falatot. 
ÁLLJ A KUTYÁVAL SZEMBEN
Amilyen pózban ő van (áll/ül/fekszik), mondd ki a póz nevét és adj egy falatot a kutyának. Ezt ismételd 3x  (a kutyára bízzuk a pózt, ha közben vált, akkor a szavunkkal “ÁLL”/ “ÜL”/ “FEKSZIK” ezt most lekövetjük. Ha úgy látjuk, hogy a kutya elfárad az általa választott pózban, akkor vezessük őt egy másik pózba.


1. Majd egyik kezeddel mutasd “MARAD” és közben mondd is, míg a másik kezedből kap egy jutalmat a kutya: Ezt ismételd el 3x “MARAD ÉS KAPJA A FALATOT RÖGTÖN”

2. Ezt követően mondd és mutasd “MARAD”, majd számolj el magadban 5-ig és jutalmazd a kutyát. Ezt ismételd el 3x “MARAD- 5-IG SZÁMOLÁS-JUTALMAZÁS”
Ha ez sikeres volt, akkor mond és mutasd “MARAD” és
ÁLLJ A KUTYA MELLÉés ismételd el a fent leírtakat. 
Ha ez sikeres volt, akkor mondd és mutasd “MARAD” és
ÁLLJ A KUTYA MÖGÉ, HARÁNTIRÁNYBA és ismételd el a fent leírtakat.


Végül mondd és mutasd “MEHETSZ” (egy szóval és kézjellel jelezzük a kutyának a feladatok végét) és hívd játszani a kutyát, oldd fel a feladatból.  Felszínesen simogathatod, masszírozhatod, ahogy jól esik neki.
A helyben maradás tanításánál a Premack- elvet is figyelembe vesszük: a kutya megcsinálja a kért feladatot, ami számára nem annyira izgalmas, sőt… viszont a feladat végén nagy játék, feloldás, kioldás következik. Ez segíti a kutya motivációját fenntartani. 
Ahogy az is, hogy fokozatosan növeljük az időtartamot, és 5 mp-ként megszakítjuk jutalomfalattal.

FONTOS, hogy a kutya megértse: a “MARAD” feladat nem a test póz kitartását jelenti, hanem a kijelölt helyen maradást, ahol ő kényelmes pózt vehet fel és szabadon  változtathat rajta érzés szerint. Tehát a kutya test pózt bármikor válthat. 

A következő fokozatokat érdemes tartani:kutyával szembenkutya mellettkutya mögött, harántirányban

Akár még guggolunk, ha a kutyának nehezen megy a feladat, és fokozatosan állunk fel. Távolságot még nem növelünk! Nem lépünk messzebb a kutyától, csak a hozzá viszonyított helyzetünkön változtatunk (vele szemben, mellette, harántirányban mögötte).
Ha a  kutya fekvő pózt vett fel: segítség, ha nem az ember kezéből kapja meg a falatot, hanem a helyére – a mellső mancsai közé- lerakjuk neki, így nem fog felpattanni vagy a kijelölt helyéről 
6.SZEMKONTAKTUSMenj a kutya helyéhez. Add ki a figyelemfelkeltő hangot és adj neki egy falatot. 
ÁLLJ A KUTYÁVAL SZEMBEN
Amilyen pózban ő van (áll/ül/fekszik), mondd ki a póz nevét és adj egy falatot a kutyának. Ezt ismételd 3x  (a kutyára bízzuk a pózt, ha közben vált, akkor a szavunkkal ezt most még lekövetjük). Majd

rakd mindkét kezed a hátad mögé és nézz a kutya szemébe. Amikor belenézett a szemedbe:

1. dicsérd szóban és rögtön kap egy jutalomfalatot. Ezt ismételd el 3x

2. Ezt követően amikor a szemedbe néz, dicsérd szóban majd számolj el magadban 5-ig és jutalmazd a kutyát. Ezt ismételd el 3x

Ha ez sikeres volt, akkor mond és mutasd “MARAD” és
ÁLLJ A KUTYA MELLÉés ismételd el a fent leírtakat. 
Ha ez sikeres volt, akkor mondd és mutasd “MARAD” és
ÁLLJ A KUTYA MÖGÉ, HARÁNTIRÁNYBA és ismételd el a fent leírtakat.


Végül mondd és mutasd “MEHETSZ” (egy szóval és kézjellel jelezzük a kutyának a feladatok végét) és hívd játszani a kutyát, oldd fel a feladatból.  Felszínesen simogathatod, masszírozhatod, ahogy jól esik neki. 
Csak mint a helyben maradás tanításánál, a kutya bármikor válthat pózt a feladat közben. 
A fokozatokat itt is érdemes megtartani. Már ismert feladattal kezdeni, majd fokozatosan haladni:a kutyával szembenkutya mellettkutya mögött harántirányban

ÖNKONTROLL TANÍTÁSA GYAKORLAT

A video segédleteken lásd lejjebb: póráz megtartása és önkontroll gyakorlatsor.

0. LÉPÉS
helyre küldés tanítása
Készítsük elő a pórázt. Menjünk a kutya helyéhez. Adjuk a ki a figyelemfelkeltő hangot, mondjuk a kutya nevét és a “GYERE” szót. Amikor odajött a kutya, adjunk neki egy falatot és kapcsoljuk pórázra.

A kutya orrához tartunk egy falatot és azzal elvezetjük a helyétől 1 lépés távolságra, majd a pórázt rövidre fogjuk és a falatot– amivel elvezettük a kutyát- visszadobjuk a helyére, úgy hogy a kutya lássa. A kutya végig rövid pórázon van, hogy ne érje el a ledobott falatot. A pórázt tartsuk, de ne rántsuk vissza (lásd. video segédlet).  Ezt követően rámutatunk a helyére, és engedjük hogy odamenjen, megegye a falatot: miközben a helyéhez közelít mondjuk “HELYEDRE”. Mi is menjünk együtt a kutyával a helyéhez és hagyjuk hogy megegye az ott talált falatot.  Majd kézből adunk neki még egy falatot.

Ezt ismételjük 3x és folytatjuk a következő lépéssel.
1. LÉPÉS
motiváció felépítése
A kutya orrához tartunk egy falatot és azzal elvezetjük a helyétől 1 lépés távolságra  (lsd. korábbi gyakorlati feladatok: KÉZ KÖVETÉSE), majd a pórázt rövidre fogjuk és a falatot– amivel elvezettük a kutyát- visszadobjuk a helyére, úgy hogy a kutya lássa. A kutya végig rövid pórázon van, hogy ne érje el a ledobott falatot. A pórázt tartsuk, de ne rántsuk vissza. Majd rámutatunk a helyére, mondjuk “HELYEDRE”.
Végül engedjük, hogy magától rámenjen a helyére és megegye a jutalmat (mi is megyünk vele). Majd elrejtünk a helyére egy újabb falatot és kérjük “KERESD”: amikor jelez, dicsérjük és kézből odaadjuk neki a megtalált falatot.  (lsd. korábbi gyakorlati feladatok szimatolás tanítása)

Ezt ismételjük 3x és folytatjuk a következő lépéssel.
2. LÉPÉS
határ meghúzása
A kutya orrához tartunk egy falatot és azzal elvezetjük a helyétől 1 lépés távolságra (lsd. korábbi gyakorlati feladatok: KÉZ KÖVETÉSE), majd a pórázt rövidre fogjuk és a falatot– amivel elvezettük a kutyát- visszadobjuk a helyére, úgy hogy a kutya lássa. A kutya végig rövid pórázon van, hogy ne érje el a ledobott falatot. Majd továbbra is fogjuk rövid pórázra a kutyát és dobjunk le egy falat ételt a kutya helyével ellentétes irányba is, a földre. Majd mutassunk a kutya helyére, mondjuk “HELYEDRE” és engedjük, hogy a kutya a helyére menjen és megegye a falatot (mi is megyünk vele).
Majd elrejtünk a helyére egy újabb falatot és kérjük “KERESD”: amikor jelez, dicsérjük és kézből odaadjuk neki a megtalált falatot.  (lsd. korábbi gyakorlati feladatok szimatolás tanítása)


Folyamatosan figyeljünk arra, hogy a póráz olyan rövid legyen, hogy a földre ledobott falatokat ne érje el a kutya.
Ezt ismételjük 3x arra ügyelve, hogy a földre ledobott falatokat egy helyre (egy kupacba) dobjuk. 
3. LÉPÉS
motiváció fenntartása
Majd ezt követően sétáljunk oda a földre ledobott falatokhoz a kutyával, álljunk meg 1-2 lépésre a falatoktól.

Csak tartsuk a pórázt és figyeljük meg a kutya reakcióját és mentális aktivitását:
Hogyan jelzi, hogy el szeretné érni a falatokat?
Mennyi idő múlva hagy alább a falatok felé törekvés és lazul meg a póráz?  (lásd.: hol van a kutya mentális határa feladat)
Ha a kutya nagyon húzza a pórázt (kölyökkorban ez jellemző), akkor a kutyát a mellkas magasságában támasszuk meg a kezünkkel (kisebb testű és kölyökkutyáknál ez könnyen kivitelezhető). Ha nagyobb testű a kutya, akkor inkább hámot használjunk ennél a feladatnál.

Közben fogjuk annyira rövidre a pórázt, hogy ne érje el a falatokat. A pórázt tartjuk, semmiképpen sem rántjuk vissza a kutyát. Amikor azt látjuk a kutyán, hogy picit  megnyugodott (pl. a póráz meglazult), a földön lévő kupacból felveszünk egy falatot és szagoltassuk meg vele, vezessük ezzel a falattal a helyére, (lsd. első heti gyakorlati feladatok: KÉZ KÖVETÉSE minél lassabban) végül a helyén elrejtjük ezt a falatot és hagyjuk, hogy a kutya megkeresse, mondjuk “KERESD”. Törekszünk arra, hogy a kezünkből egye meg a falatot miután jelezte (mint a szimatolós feladatnál).


Ezt ismételjük amíg a földről a falatok elfogynak, majd lekapcsoljuk a kutyát a pórázról és játszani hívjuk. Hívjuk játszani a kutyát, borzolgassuk játék közben a szőrét, adjunk neki finomabb érintéseket, éppen hogy csak megérintjük őt. Ezzel segítjük feloldódni, kioldani a feladatból, a felgyülemlett feszültségét levezetni.

Feladat végén:
JÁTÉK
– dicsérd szóban a kutyát és hívd játszani
– ügyelj arra, hogy  a játék rövid ideig tartson és ne legyen túl intenzív, mivel a kutya már sokat evett
– a kutya kijelölt helyén kívül játsz vele, hogy egyértelmű legyen számára a játék és a feladat határa

MAJD A JÁTÉKOT IS ZÁRD LE: menj vissza a kijelölt helyéhez. Még kérhetsz tőle egy már ismert feladatot. Itt lassú kézmozdulatokkal adj neki kellemes érintéseket.
Végül több jutalomfalat odaadásával, vagy akár a vacsorája (reggelije) odaadásával jelezd, hogy VÉGE A GYAKORLÁSNAK. Egy szót is kapcsolhatsz ehhez: “VÉGE”
A kutya számára konkrét jel, ha a gyakorlás végén elrakod a kijelölt helyét és a jutalomfalatokat is.

VIDEO SEGÉDLET- PÓRÁZ MEGTARTÁSA

Az önkontroll feladatoknál a pórázt tartjuk, még akkor is amikor a kutya húzza, megrántja azt, és semmi esetben sem rántjuk meg és nem kezdjük el irányítani a pórázzal a kutyát.

VIDEO SEGÉDLET – ÖNKONRTOLL FELADATSOR

A videón látottak megegyeznek a leírásban szereplő önkontroll feladatsorral, annyi különbséggel, hogy 1. a helyre küldés tanítása a videókban nincs 3-szor elismételve és 2. a földre ledobott falatok nem a kutya helyével ellentétes irányba vannak ledobva, hanem a helye mellé 1-2 méterre: ezzel kapcsolatban
1. a helyre küldést a feladatsorban megadott szerint 3-szor ismételd el amikor gyakorolsz a kutyával (kezdő kutya számára 3 ismétlés után sikeresebb a feladatsor gyakorlása)
2. ha a kutya túlzottan izgatott még, akkor a helyével ellentétes irányba dobd le a földre a falatokat (kezdő kutya számára ez a legkönnyebb, ha a helye mellé dobod le, az már a kutya számára nagyobb kihívás – akár ki is próbálhatod!). Tipp: figyeld meg a kutya reakcióit gyakorlás közben és oszd meg a Facebook csoportban! Ehhez egy segédanyagot a magyarázatok között is találsz.

VIDEO SEGÉDLET – HELYBEN MARADÁS TANÍTÁSA KUTYA MELLETT ÁLLVA

Gyakran előfordul, hogy a helyben maradás feladatnál, amint a kutya mellé állunk, ő ismét velünk szembe akar helyezkedni (már megszokta, hogy szemből kapja a falatokat). Ekkor vissza tudunk nyúlni az alapokhoz: folyamatos étel kontaktussal a kutya mellé tudunk állni (ezt látod a videóban). Amint a kutya mellett vagyunk, még folyamatosan kapja az ételt a kezünkből, majd fokozatosan kezdjük megszakítani a folyamatos étel kontaktust: zárhatod ökölbe a kezed, hogy ne tudja folyamatosan nyalogatni, majd egy gyors mozdulattal a combod vonalát követve a kezedet elhúzhatod az orrától majd ugyanilyen gyors mozdulattal visszarakhatod az orrához, hogy az ételhez férjen. Ügyelj arra, hogy a kéz mozdulatodat követi a kutya, amint elveszed a kezedet az orra elől, ő nagy valószínűséggel követni fogja azt. Ezért fontos eleinte a gyors kézmozdulat, és az hogy magad mellett tartsd a kezedet (a legegyszerűbb ha a saját combod vonalát követed és egészen a csípőcsontodig irányítod a kezed mozgását, majd ugyanezen az útvonalon visszatérsz a kutya orrához). Ezt ismételd 3-szor. Ha ez sikeres volt, akkor növelheted az időtartamot: amint elveszed a kutya orra elől a kezedet, számolj magadban 2-3-ig, ezt ismételd, 3-szor, majd ha ez is ment, akkor már 5-ig számolhatsz, ahogy a feladat leírásban is megtalálod. Majd ha ez is sikeresen ment, akkor áttérhetsz a szemkontaktusra: ilyenkor a kezed már a hátad mögött van és követheted a feladatsorban leírtak szerint a lépéseket.

Az oldal tartalmának másolása tilos!