fbpx

GYAKORLATI FELADATOK 11. GYAKORLATI ALKALOM

A héten önállóan feldolgozandó: a szemkontaktus haladó gyakorlatok. Kérdés esetén e-mailben vagy a facebook csoportban is meg tudsz keresni. 

A kutyával otthoni környezetben érdemes gyakorolni a megadott feladatokat az alábbiak szerint. 

Nézd meg a video segédleteket.

Gondold át, hogy mely pontokon érdemes változtatnod a saját kutyád tudásának megfelelően: 

  • használhatsz kijelölt helyet a számára
  • lehet pórázon a feladatok közben
  • a bemelegítő feladatot bővítheted (játékkal az elején, majd helyben maradásból szemkontaktusba átvezetve a kutya figyelmét)
  • tetszőlegesen zárhatod a gyakorlást (akár játékkal, kutya számára kellemes érintésekkel, feladatok végének jelzésével)
  • a tiltás tanításánál a falatok eldobása helyett, akár leejtheted a földre azokat (akár még a hátad mögött)

Majd gyakorolj a kutyával és figyeld meg a tanítás hatását:

– könnyebb számára a tiltás feladatot megcsinálni?

– könnyebb számára “szemmel tartani” az eseményeket úgy, hogy csak a fejét mozdítja, de a teste láthatóan szinte mozdulatlan? 

Gyakorold el a feladatokat 2-3 alkalommal és figyeld meg a hétköznapi életben is:

– többször mozdítja csak a fejét, hogy szemlélje az eseményeket, aktívabban használja a nyakizmait? Figyeld meg a tanítás hatását a kutya mozdulataira – minden mindennel összefügg. Amit gyakorolsz vele, azt gyakrabban fogja csinálni. Ahogy gyakorolsz vele, ahhoz fog a teste is alkalmazkodni. 

FONTOS
Érdemes megszakítani a gyakorlást, ha a kutya az alábbi jelek valamelyikét adja:

  • orr váladékozása
  • mancsok izzadása
  • kutya merevsége, lefagyása, feszültsége
  • morgás, vicsorgás, harapás
  • kutya elmegy, kilép a feladatból, eltávolodik a helyzettől (ez azt jelenti, hogy a kiváltó ingerrel ellentétes irányba indul el) 
  • belső feszültség egyéb látható jelei pl. fokozott lihegés, tág pupillák


Ha úgy ítéled meg, hogy a kutyád számára nem ideálisak ezek a gyakorlatok (előfordulhat ez is), akkor elméletben a következők segítenek feldolgozni a gyakorlatokat: láss a tanítás mögé és figyeld meg mi mi után következik és miért azokban a lépésekben, azokban a fokozatokban! Figyeld meg a kutya tanult akcióit és ösztönös reakcióit. Próbáld meg e kettőt (akció és reakció) közötti különbséget tudatosan szemlélni. Ahogy azt is, hogy egy-egy akció végrehajtása, nem “oltja ki” az vadászösztön munkálkodását a háttérben, ahogy az izgatottságot sem.


FONTOS
Ha a kutya az önkontroll feladat gyakorlásánál nem ad kioldó jeleket (buda megrázása, ásítás, hempergés, nyújtózás…), ebben az esetben Te magad oldd őt kellemes, masszírozó érintésekkel: próbáld meg felszínesen, szinte csak a szőrt érintve a gerinc két oldala mentén, a nyaktól a farok irányába haladva átsimítani a kutyát, enyhén borzongató mozdulatokkal. Ez emlékezteti a testét, az idegrendszerét arra, amikor ő maga megrázza önmagát: “lerázza magáról a feszültséget”, a fölös energiától természetes módon “megszabadul”.

Az előző hetek gyakorlataihoz bármikor vissza nyúlhatsz. Az alapok megszilárdításában kiemelt szerepet kap az ismétlés. Ha úgy érzed, egy-egy napon gyakorolhatod az előző heti feladatokat is, és bármikor bátran visszatérhetsz a legkönnyebb feladatokhoz, az első hét feladataihoz.


Bemelegítés

1. VIDEO

2. VIDEO

3. VIDEO

Az oldal tartalmának másolása tilos!