9. nap #jógakutyával kihívás

Tegnap megismerkedtünk a játék természetes fázisaival a gyakorlatban. Ahhoz, hogy a relaxáció hamarosan kibontakozhasson, még egy fontos információra szükségünk van, amit a kutyád játékhoz fűződő szükségleteiből tudsz kiolvasni. 


FÓKUSZBAN: A KUTYÁD FIGYELME

Taníthatunk a kutyádnak bármit, játékot vagy feladatot, ha az nem az ő szükségleteihez igazodik, akkor nem érünk célt vele, továbbra is ott lesz egy megfoghatatlan izgalom, egy feszültség érzés, aminek a forrását nem tudjuk, nem értjük… Taníthatjuk a relaxációt, de ha éppen nem arra van szüksége a kutyának, ismét feszültség, érthetetlen izgalom lesz úrrá rajta, amivel szembesülni fogunk.
Lehet elképzelésünk arról, hogy mire van szüksége a kutyánknak, de csakis a megfigyelés vezet el a valósághoz, vagyis ahhoz hogy a kutyád figyelmét valójában mi köti le. Ezt az információt ma a játékos gyakorlásból fogjuk “kinyerni”.


FELADAT NEKED


Figyeld meg, a gyakorlás közben a kutyádat:

A játék melyik fázisát élvezi a legjobban a kutyád, miközben a 2. hét útmutatása szerint játszol vele a gyakorlás idejében?

EMLÉKEZTETŐ – A JÁTÉK FÁZISAI
1. zsákmány felderítése – amiben segítesz a játékra hívással

2.  zsákmány üldözése – amiben segítesz, mozgásba hozod a játékot

3. zsákmány elkapása- amiben a kutyád fizikailag aktívan mozog, miközben fókuszáltan a játékot figyeli

4. zsákmány marcangolása – amiben segítesz, húzogatós játékot játszol vele

Ha megfigyelted, akkor ennek tudatában folytasd a “FELADAT A KUTYÁDDAL” részben leírtak szerint a gyakorlást.


FELADAT A KUTYÁDDAL

Haladj a 2. hét videósegédlet és a feladatleírás mentén és az alábbin változtass a mai alkalommal:

1.A 2. kör játékra hívásnál azzal kezdj, amit megfigyeltél, hogy nála a kedvenc. Hívd játszani, és még mielőtt teljesen belelendülne, tarts egy falatot az orrához, hagyd hogy nyalogassa, majd a helyéhez ezzel a falattal vezesd vissza (a játékot hagyd ott – ha nagyon érdeklődik még iránta a kutya, akkor tedd el).

2. Amikor visszaértél a helyéhez, akkor ezt a falatot rejtsd el az egyik kezedbe, amit ökölbe szorítasz.  A másik kezedet is szorítsd ökölbe. Majd tartsd mindkét kezedet a kutya elé, az orr magasságába. Biztasd, hogy keresse, jelezze neked, hol van a falat. Végül nyisd ki a kezed, hagyd hogy megegye belőle a falatot, és hívd ismét a kedvenc játékával játszani.

A játék kedvenc fázisát és ezt a feladatot még váltakoztasd ilyen módon 2 alkalommal. Majd a 2. hét szerint a testpózzal és a koncentrációval folytasd, végül zárd le a gyakorlást.


    MIÉRT EZ A FELADAT?

    Miközben a kutyád játékosan megélni a vadászösztönét, ösztönösen használja az érzékszerveit. A játék különböző fázisaiban a kutya más- más érzékszervét használja hol aktívabban, hol passzívabban. A fülekkel a hallás, a szemekkel a látás, az orral a szaglás, a nyelvvel az ízérzékelés… mind- mind szerepet játszik a vadászösztön megélésében. Az viszont már nem mindegy, hogy melyik érzékszervét használja a kutyád a legtöbbet – melyik érzékszerve az amivel a leginkább figyel játék közben?  Számunkra ez az a fontos információ, ami a relaxáció tanításához szükséges. Ehhez az információhoz gyakorlás közben, a kutyád megfigyelésével hozzá tudsz jutni.


    Ha kérdésed van, elakadsz vagy sikerélményt osztanál meg:
    Csatlakozz a zárt Facebook csoporthoz: 

    https://www.facebook.com/groups/jogakutyaval/

    Mindenképpen kérdezz, ha elbizonytalanodsz: nincs rossz kérdés. 🙂
    Gyakorolj minden nap kutyusoddal együtt a napi fókusz feladatok segítségével.

    Ne siess! Adj időt magadnak és a kutyádnak egyaránt! A fókusz feladatokhoz fokozatosan férsz hozzá: MINDEN NAP 17:00-tól.  😉