8. nap – MIÉRT EZ A FELADAT? #lazapóráz


Ahhoz, hogy jobban megérthesd mit és miért csinálunk, most egy picit ugorjunk egy tipikus élethelyzethez: sétáltatás közben a kutyád megrántja a pórázt, mert meglátott valami érdekes dolgot. Ez az érdekes dolog számára gyorsan mozog. Emiatt erős késztetése van, hogy utána szaladjon, kergetni kezdje. Pedig ez a dolog csupán egy nagyobb méretű falevél, amit a szél mozgásba hozott. De messziről a kutyád nem látja élesen mi ez, és a szagát sem érzi, mert pont széliránnyal ellentétesen álltok. A mozgástól viszont izgalomba jön. 

Ebben a helyzetben pedig megfeszül a póráz.

Te lehet, hogy éppen a gondolataidba merültél, és a póráz feszessége hirtelen “felébreszt”. Nem látod mi miatt lett izgatott a kutyád, azt viszont érzed, hogy feszül a póráz, és ennek véget szeretnél vetni.

Mit teszel abban a pillanatban, hogy lazuljon a póráz?

Pont ez az amit elkezdünk gyakorolni. 

De hát otthon? Meg kijelölt tanítási időben? Réka, mi értelme ennek?! 

Nos ez a lépésről lépésre technika, önmagában hordozza a sikert. az otthon biztonságából az éles helyzetek irányába: magabiztossággal vértez fel. 

Lehet, hogy már érzed is. Az otthon biztonsága, ahol könnyebb tanítani a kutyát, mélyíti a kapcsolatot köztetek. A külvilágra kisebb figyelmet fordítunk, hiszen kiszámíthatóbb hogy mi történik a saját otthonunkban. Ezért a figyelmünk java részét a kutyánk tanításának tudjuk szentelni abban a kb. 5-10 perc tanulási időben. 

5-10 perc, amiben jelen vagyunk, és a megelőlegezett figyelmünk hamarosan megtérül. A kutyánk visszaadja azt, amit adunk neki, és figyelni kezd ránk. 🙂 Várni fogja ezt az időt, mert a figyelem minőségében jól érzi magát.

Ahogy a figyelmünk, úgy az időnk is érték. Ezt a tanulási időt csupa hasznos dologgal töltjük fel. Pont olyanokkal, amikre majd az éles helyzetekben is szükségünk lesz. Hogy ne akkor és ott kelljen kitalálni mégis mit csináljunk, hanem már legyen egy eszköztár a tarsolyunkban, és tudjuk mit tegyünk hogy lazuljon a póráz.
Ezen ap onton visszakanyarodok a kérdéshez, amit korábban feltettem: “Mit teszel abban a pillanatban, hogy lazuljon a póráz?”

A feladatsor egy- két lépését nézd most meg, hisz ezt gyakoroljuk (még “csak” otthon): 

– kéz követése = figyelem elnyerése
– fordulás (8-as) = testtudat és mozgás fejlesztése, hogy a kutyánk tudjon megfordulni, ehhez a forduláshoz szokjon hozzá az idegrendszer
– falat elrejtése a tenyérbe, szimatolás = vadászösztön biztonságos keretbe terelése
– szünet: játék, érintés… = feloldás, kioldás, közös öröm megélése

Majd mindezt elkezdjük hozzákötni ahhoz a bizonyos hanghoz is, és még mozgásba is hozzuk a kutyánkat – hogy megerősítsük a tanulást. Hiszen általában mozgásban feszül a póráz, így hiába tanítanánk csak egy helyben a kutyánkat, az fél megoldás lenne…
És hiába tanítanánk csak egy dolgot a fentiek közül, szintén nem hozna teljességet. 
Amivel pedig még tovább haladunk, hogy mesterségesen előidézünk egy olyan helyzetet, amiben megfeszül a póráz. Majd türelemmel megvárjuk, hogy a kutyánk ÖNMAGÁTÓL lazítson rajta. Ezért fontos, hogy NE ZÖKKENTSD KI, és “dolgozni tudjon” önmagában, az ösztöneivel, és azzal, hogy nem éri el póráz húzásal azt, amit el szeretne érni.

Ha a póráz húzással nem éri el azt, amit szeretne, akkor más utakat fog keresni. És ha a póráz lazulás pillanatában Te jelen vagy, ÉS tőled megkapja az áhított falatot: abból tanulja meg azt, hogy ha picit visszafogja magát, akkor végeredményben eléri azt, amit annyira akar (ebben az esetben a falatot), és neki nem is kell csinálni semmit, majd az ember “intézkedik”. A kutyád átadja neked a stafétát. Már nem a legrövidebb utat keresi, hanem elkezd lassulni, megfigyelni, majd együttműködni veled. Így válik a póráz lazulás jelzésértékűvé: “gazdim, vedd fel kérlek azt a falatot, megenném!”

Minden másról később még szót ejtünk. 🙂


EMLÉKEZTETŐ
Ha nagyon húzza a pórázt a kutyád, a mellkasánál meg tudod támasztani őt a tenyereddel, ha kisebb testű vagy kölyökkutyád van. Ha nagyobb méretű kutyád van, akkor érdemes a pórázt rögzítened pl. egy oszlophoz. Ha nagyon húzza, fuldoklik, köhög közben a kutyád: kérj segítséget a csoportban!


MILYEN PÓRÁZT HASZNÁLJ A LAZAPÓRÁZ KIHÍVÁSON?


Ami számodra és a kutyád számára egyaránt ideális, könnyen a kezedben tudod tartani úgy, hogy a gyakorlást ne zavarja meg, és a kutya légzését, semmi esetre se korlátozza és ne okozzon fájdalmat!

A légzés korlátozása tompítja a kutya mentális aktivitását és a tanulási képességét csökkenti. Ezért kerülendő minden olyan póráz és nyakörv és hám, ami fizikailag korlátozza a légvételt és/ vagy fájdalmat okoz a kutyának. Ha ilyen eszközt használsz, a SzimatONline Laza- póráz minikurzus gyakorlataival nem tudsz eredményt elérni, a tanulás sikertelen lesz.

Nem ajánlom a gyakorláshoz az alábbi pórázokat és nyakörveket, hámokat:
– retriever pórázok használata (vadászathoz, vagyis konkrét munkához kialakított speciális póráz, melynek célja hogy a vadász munkáját megkönnyítse azáltal, hogy csak rá kell dobni a kutya nyakára a hurkot, vagy csak lazábbra kell engedni, hogy a kutya szabadon eltávolodhasson. A retriever póráz megfelelő használat mellett a munkára tanított és aktív vadászatban résztvevő kutyák számára javasolt, megfelelő hozzászoktatással és tanítással. Hétköznapi életben a használata nem javasolt: lásd hurkos pórázoknál az indoklást)
– hurkos pórázok (a fültőhöz feltolható, szabad légvételt és vér- és nyirokáramlást akadályozó pórázok, amikkel rövid idő alatt látványosan le lehet lassítani a kutyát fizikailag és mentálisan az oxigénhiány, keringés korlátozása és fájdalom együttes előidézésével)
– elektromos nyakörv, szöges nyakörv, fojtó nyakörv
– halti és halti hám
– a kutya szabad mozgását korlátozó egyéb hámok, nyakörvek és pórázok