3. nap #jógakutyával kihívás
A koncentrációnak és a megfigyelésnek nem intünk búcsút. A 14 nap során a koncentráció és a megfigyelés gyakorlása kulcsfontosságú ahhoz, hogy eljussunk a relaxációhoz.
Ehhez a mai napon újabb eszközöket kapsz. 🙂
A FÓKUSZBAN: A LÉGZÉS MEGFIGYELÉS.
A tegnapi napon elkezdtük a környezet és önmagunk megfigyelését: “keress egy hangot”, “figyeld a lehunyt szemeket”, “keress egy illatot”. Nem időztünk el a hanggal, sem a szemek megfigyelésével, sem az illattal. Épp, hogy megtaláltuk amit figyeltünk, és már mentünk is tovább, hogy a gondolatoknak ideje se legyen bekúszni a fejünkbe.
Ma már a saját, majd a kutyád légzése lesz a segítségedre, hogy tovább gyakorold a koncentrációt és a megfigyelést.
Ne feledd, a relaxációban támogatni a kutyádat csakis úgy tudod, ha saját magadban kialakítod a képességet a belső csend, harmónia és nyugalom terén. A gyakorlatok ebben segítenek Téged. 🙂
FELADAT NEKED
A mai napon a légzésed megfigyelését kérem Tőled (lásd a táblázatban), mielőtt elkezded a gyakorlást a kutyáddal:
1. Készülj fel: készítsd elő a jutalomfalatokat, a kutyád kijelölt helyét és egy játékot.
2. Mielőtt a kutyád tanításába kezdenél: készíts neki egy- két jutalomfalatos játékot:
– ha van otthon– pl. jutalomfalatos labda, szimat szőnyeg stb. , akkor töltsd meg pár szem falattal, akár több játékot is bevethetsz
– ha nincs otthon, akkor egy törölközőre vagy pokrócra köss egy- két csomót, és rejts el a csomókban falatokat (lásd a videón)
3. Terítsd ki a jógaszőnyeget! És add oda a kutyádnak a jutalomfalatos játéko(ka)t!
4. Most Rajtad a sor! Helyezkedj el egy kényelmes ülő pózban, és kezdd el a gyakorlást az alábbi leírás alapján:
Testpóz | Helyezkedj el egy számodra kényelmes ülő test pózban. (Ülhetsz a földön, kanapén vagy akár egy székben is).Majd lassan hunyd le a szemeidet. |
Mentális fókusz gyakorlatok (koncentráció és megfigyelés) | LÉGZÉS HANGJA – MEGFIGYELÉS: Hagyd lehunyva a szemeidet és vidd a figyelmedet a saját légzésed hangjára. Ha segít a tenyereidet rakd a fülekre, és így hallgasd a légzésedet. 3 belégzés és kilégzés után folytasd a következővel: LEVEGŐ ÁRAMLÁS – MEGFIGYELÉS: Hagyd lehunyva a szemeidet és vidd a figyelmedet az orrlyukak bejáratára. Figyeld meg ahogy áramlik be- és ki a levegő. (Lehet hideget érzel, lehet meleget, lehet csiklandozást vagy bizsergést… és az is lehet hogy nem érzed ahogy áramlik a levegő. Bármit is érzel vagy nem érzel, csak figyeld meg.) 3 belégzés és kilégzés után folytasd a következővel: LÉGZÉS “TAPINTÁSA” – MEGFIGYELÉS: Hagyd lehunyva a szemeidet. Lassú kézmozdulattal, tedd a jobb tenyeredet a mellkasodra, a bal tenyeredet a hasadra, a köldökhöz. Lágyan pihentesd a tenyereket, ne helyezz nyomást a testre. Figyeld meg a jobb tenyereddel, ahogy a mellkasod emelkedik, majd süllyed. Majd figyeld meg a bal tenyereddel, ahogy a hasad emelkedik, majd süllyed. Majd tetszőlegesen válaszd ki az egyik tenyeredet és 3 belégzést és három kilégzést figyelj meg vele. |
Lezárás | Lassan engedd el a megfigyelést, és nyisd ki a szemeidet. |
5. Amikor végeztél a gyakorlással, folytasd a kutyád tanításával! A mai napon egy dolgon változtatunk a kutyád tanításában. Olvasd tovább a “FELADAT A KUTYÁDDAL RÉSZBEN”.
FELADAT A KUTYÁDDAL
Haladj az első hét videósegédlet és a feladatleírás mentén. A megadott sorrendben haladj és a “FELADAT LEZÁRÁSA” részt az alábbiak szerint folytasd. Egyéb máson, ne változtass az alap feladatsorban. Csak erre az egy változtatásra koncentrálj a FELADAT LEZÁRÁSÁNÁL:
Lassú kézmozdulattal tarts egy falatot a kutyád orra elé. Hagyd, hogy elkezdje nyalogatni a falatot (a falatot akár el is rejtheted a helyén, és hagyhatod, hogy megkeresse és megegye). Eközben rakd az egyik tenyeredet a kutyád oldalára a mellkasához: figyeld meg a légzését ilyen módon, ahogy az emelkedő mellkasa érinti a tenyeredet, majd süllyed. (Ha ez nehézséget okoz, mert a kutya harapdál, vagy türelmetlenül szeretne hozzájutni a falathoz és a lábával karmol stb., akkor érdemes a gyakorlás idején ún. lickimat-et / nyalogatós játékot használni, amibe pépes ételt tudsz kenni és a kutya könnyebben hozzá tud szokni a nyalogatáshoz, vagy akár egy lapos fakanálra is kenhetsz pépes ételt).
Három lélegzetvételt figyelj meg. Majd add oda a falatot és egy következő falatot tarts a kezedben, amit hagyd ismét, hogy nyalogasson. Eközben rakd az egyik tenyeredet a kutyád has magasságában az oldalához vagy a köldökhöz (attól függően, milyen pózban helyezkedett el, ehhez alkalmazkodj!): figyeld meg a légzését ezen a területen is, ahogy az emelkedő hasa érinti a tenyeredet, majd süllyed. Három lélegzetvételt figyelj meg. Majd add oda a falatot.
FONTOS: HA A KUTYA A GYAKORLAT KÖZBEN ARRÉBB MEGY, VAGY KELLEMETLEN A SZÁMÁRA AZ ÉRINTÉS, FESZÜLTTÉ VÁLIK, AKKOR HÚZD VISSZA A KEZEDET. SEMMIKÉPPEN NE ERŐLTESD A GYAKORLATOT. INKÁBB A SZEMEDDEL PRÓBÁLD LEKÖVETNI A 3-3 LÉGZÉS MEGFIGYELÉSÉT, MIKÖZBEN A KEZEDBŐL TOVÁBBRA IS NYALOGATHATJA A FALATOKAT.
Egy következő falattal hívd magad felé: nyújtsd felé a falatot, és hátrálj pár 1-2 lépést, és hagyd hogy megegye a kezedből ezt a falatot. Végül lassú kézmozdulattal simítsd át a bundáját: a fejtől a farok irányába indulj, a gerinc vonala mentén, de a gerincre semmiképp se nyomj rá, ne érintsd, csak mellette haladj a kezeiddel.
Rakd el a tanulásra kijelölt helyet: idővel ebből már tudni fogja a kutyád, hogy vége a gyakorlásnak.
MIÉRT EZ A FELADAT?
Emlékszel? A kutya számára előbb a vadászösztön megélését biztosítjuk a tanításban (játékra hívás), majd egy “mentális vadászattal” (jutalomfalatos tanítás) elkezdjük a figyelmét koncentrálni az érzékszervein keresztül. Amikor ezeken a lépéseken haladunk, a lassú kézmozdulatok segítenek a kutyának a lelassulásban, megérkezésben, de csakis akkor ha mi magunk is megérkezünk a jelen pillanatba.
Tartsd szem előtt, hogy a kutyád másképpen figyel Rád, mint egy ember. A kutyád hallja a légzésed ritmusát, ahogy a szívverésedet is, megfigyeli a mozdulataidat, érzi az illatodból a belső állapotodat, és az érintésedből is képes megérezni, hogy a kéz adni készül számára vagy inkább befogadna tőle energiát.
Ezért fontos felkészülni a kutyával töltött minőségi időre: mert itt főként mi adunk a kutyának, mi figyelünk a tanítási lépésekre, mi irányítjuk a folyamatot, a mi felelősségünk milyen eredménye lesz mindennek. A felkészülés részeként a kutyával a gyakorlást megelőzi a CSEND, a KONCENTRÁCIÓ és a MEGFIGYELÉS hármasa, amit gyakorlatokon keresztül tapasztalhatsz, így érkezel meg a jelen pillanatba.
A mai napon a felkészülésben a természetes légzésed megfigyelése az útmutatód.
Amit pedig magadon tapasztalati szinten megfigyeltél, azt segít abban, hogy a kutyádon is könnyebben tudd megfigyelni a feladat lezárásánál: LÉGZÉS “TAPINTÁSA” a mellkas és a has területén. Ezek az érintések a kutya belső állapotától függően lehetnek kellemesek vagy kellemetlenek a számára… ami egyik nap még kellemes volt, az másik nap már lehet kellemetlen. A megfigyelés segít elfogadni a kutya érzéseit és szükségleteit. De erről majd holnap bővebben, most még arra kérlek, ne próbáld értelmezni, csak a megfigyelésre koncentrálj.
Ha kérdésed van, elakadsz vagy sikerélményt osztanál meg:
Csatlakozz a zárt Facebook csoporthoz:
https://www.facebook.com/groups/jogakutyaval/
Mindenképpen kérdezz, ha elbizonytalanodsz: nincs rossz kérdés. 🙂
Gyakorolj minden nap kutyusoddal együtt a napi fókusz feladatok segítségével.
Ne siess! Adj időt magadnak és a kutyádnak egyaránt! A fókusz feladatokhoz fokozatosan férsz hozzá: MINDEN NAP 17:00-tól. 😉