fbpx

3. nap #behíváskihívás

“GYERE” mondod a kutyádnak, ha azt szeretnéd, hogy jöjjön oda hozzád. De vajon ő érti mit jelent ez a szó? És vajon Te mit értesz a “GYERE” szó kimondása alatt?


A 14 nap során a figyelemfelkeltő hang gyakorlása az alappillér. A figyelemfelkeltő hangot továbbra is alkalmazzuk. Ha kitartóan gyakoroltál eddig, akkor tapasztalod, hogy a kutyád számára egyre egyértelműbb ez a hang:
“A gazdimtól hallok egy hangot, amit követően ételt kapok tőle.”
“Hallom a figyelemfelkeltő hangot és a gazdim tálkában ad nekem még több ételt.”
A kutya gyorsan képes összekapcsolni mindezt!

Ma ideje tovább haladnunk, hiszen a kutyák képességei ennél jóval tovább mutatnak. 😉 És ha szemfüles voltál, akkor észrevehetted, hogy tegnap már felsejlett egy szó is gyakorlás közben: “GYERE”, a behíváshoz kapcsolt szó.   


A FÓKUSZBAN: a “GYERE” szó mögötti tartalom tanítása.

A kutyák tanításánál egy szót szoktunk rendelni a behíváshoz. Ez a szó legtöbb esetben a “GYERE” szó, de többször hallani: “IDE”, “HOZZÁM”, “LÁBHOZ”… végeredményben mindegy is mi a szó, ha a mögöttes tartalmát egyértelművé és kristály tisztává tesszük a kutya számára. DE, ha olyan terveink vannak, hogy bármikor is kutyapanzióba visszük a kutyánkat, vagy kutyasétáltatót fogadunk fel, vagy kutyakozmetikushoz visszük őt, vagy egy családtagunkat kérjük meg, hogy vigyázzon a kutyára… és így tovább, akkor érdemes a “GYERE” szót megtanítani a kutyának, ami általánosságban elterjedt szó a behívásra. Így a kutyának is sokkal könnyebb lesz megérteni más emberek kommunikációját is.


Ahhoz, hogy a kutyának meg tudjuk tanítani a “GYERE” szó jelentését, előbb szükséges magunkban tisztázni, mit értünk a szó alatt, és mi az amit ebből a kutya ténylegesen képes megtanulni.


FELADAT NEKED

1. Találd ki milyen szóval szeretnéd jelezni a kutyád számára a behívást. Én a leírásokban a “GYERE” szót fogom használni, de ez ne zavarjon meg Téged.
2. Amint megvan ez a szó: gondolkozz el rajta, hogy amikor azt szeretnéd, hogy a kutyád jöjjön oda hozzád, akkor élethelyzetben is ezt a szót fogod-e kimondani és használni?
Ha igen, akkor maradjon ez.
Ha nem, akkor figyeld meg magad: mi az a szó, amivel eddig a kutyádat magadhoz hívtad? És azt a szót tanítsd a kutyádnak, amit élethelyzetben is használsz, és ne azt, amit agyból választanál most ki.


FELADAT A KUTYÁNAK


Továbbra is tartsd a napi gyakorlást az etetési idő előtt.
~5 perc az első hét alap feladatai mentén (lásd: a videós segédletet és a feladatok leírását a heti leckénél találod) és egészítsd ki az alább olvasható pontokkal
– a kutya tanulásra kijelölt helyéhez kötve
– a gyakorlás végét az etetéssel zárd (lásd: tegnapi fókusz feladat)

1. Fogj a kezedbe több jutalomfalatot.

2. Tartsd oda a kutya orrához a jutalomfalatokkal teli kezedet.

3. Add ki a figyelemfelkeltő hangot.

4. Kezdj el hátrálni 3-4 lépést a kutya helye felé, miközben a kutya orrának magasságában tartod a kezedet és ő ezt követi tudja.

5. Maradj mozgásban és akár menet közben, lépésenként adj neki falatokat, majd állj meg a kijelölt helyénél, és ekkor is adj neki egy falatot a kezedből.
Mindezt ismételd 3x, majd

6. Kezdd újra a feladatot és amikor – a 4. pont szerint – hátrálsz és a kutya közelít feléd, abban a pillanatban mondd “GYERE” (a behíváshoz kapcsolt szó), majd adj egy jutalomfalatot a kutyának. Ismételd el így a feladatot 3x.

Egyéb máson, ne változtass az alap feladatsorban. Csak erre az egy változtatásra koncentrálj. 


MIÉRT EZ A FELADAT?

A kutya számára előbb a szó jelentését tanítjuk, ami nem más mint: közeledj felém. Amikor ezt kialakítottuk, konkrétan elértük, hogy a kutya közelítsen felénk (hátrálással, falattal) akkor – és csakis akkor-  kezdjük el hozzákötni a választott szót.
Abban a pillanatban mondjuk ki: “GYERE” amikor a kutya azt csinálja, amit mi magunk a szó alatt értünk, és azt ő is képes megérteni. A “GYERE” szót jelentése a kutya számára: “a gazdim felé megyek”, a mi számunkra pedig: “GYERE”= közelíts felém.

A “GYERE” szó kimondását továbbra is megelőzi
a figyelemfelkeltő hang.
Figyelemfelkeltő hang jelentése a kutya számára = “étel a gazdimtól” , a mi számunkra pedig: egy hang, ami a kutya figyelmét felkeltjük, mielőtt együttműködésre hívjuk őt.

Emlékszel?

A figyelemfelkeltő hang tanításához az ún. Pavlovi reflexet hívtuk segítségül.
A “GYERE” szó tanításához a kutyák szociális tanulás képességére helyezzük a hangsúlyt. Avagy arra, hogy kutya képes követni, másolni minket, a mozgásunkat, a tempónkat. Bár a tanult feladatok közben nem megfigyelőként teszi ezt, hanem még rávezetjük őt a jutalomfalattal, DE tartsd szem előtt, hogy a mozgásod, a mozdulataid, a tempód sokkal többet mondanak a kutyádnak, mint a szavaid. Amint mozgásba lendülsz, a kutyád is mozogni kezd, ha hátrálsz, akkor követni kezd, ha megállsz a mozgásból ő is megáll.
A jutalomfalat még motiváló erő. Használd ezt ki a tanítás során és még ne feledd, arccal a kutya felé légy, amikor kimondod “GYERE”! Hogy miért is? Erről holnap bővebben, ahogy a szociális tanulásról is. 😉


“GYERE” SZÓ JELENTÉSE
Közeledj ide; biztatás vagy utasítás, hogy a megszólított személy (vagy csoport) ide érkezzen ahol a közlő áll, ide mozogjon, vagy vele együtt menjen egy másik helyre; kíséretéül szegődjön.
forrás: https://wikiszotar.hu/

Az oldal tartalmának másolása tilos!