fbpx

2. nap #behíváskihívás

MÉG MINDIG PAVLOV ÉS AZ A BIZONYOS REFLEX- avagy mire jó az etetési idő és a napi rutin kialakítása?

Ha gyakoroltad a tegnapi fókusz feladatot a kutyáddal, azt már bizonyára tapasztaltad, hogy mennyire egyszerűen működik mindez: miután kiadod a figyelemfelkeltő hangot, a kutyád már várja is hogy érkezzen a falat. Előfordulhat, hogy gyakorlás közben elfogyott a falat, vagy a hang után nem rögtön adtad neki oda azt, de ez nem szegte a kutyád kedvét, mert már tudta, hogy az a falat érkezik Tőled. Legalábbis a szervezete tudta, a nyála már csorgott is, ha ismételted a gyakorlatokat. 😉 Ez a Pavlovi- reflex ami mentén a mai napon tovább haladunk és még inkább megerősítjük, hogy a figyelemfelkeltő hang a kutya számára = “étel a gazdimtól, amiért érdemes rá figyelnem, amikor hallom ezt a hangot”.  Most még az étel a fő motiváló erő, amivel elnyerjük a kutya figyelmét, és erre az etetési idő kiváló gyakorlóterep.


A FÓKUSZBAN: az etetési idő

Ugyanis az etetési idő a nap egyik fénypontja a kutya számára.
Ahol a kutya már családtagnak számít, az etetési idő már-már megszokott napi rutin az embernek és a kutyának egyaránt. A kutya megszokja, hogy lerakják elé a tálkáját és ő megeheti belőle az ételt az etetési időben.  Az étel mennyiségét és minőségét is az ember határozza meg. Így a kutyának nem kell nap mint nap azon gondolkozni, hol kutasson étel után- vagy ivóvíz után-, mert az etetés helyét és idejét rutinosan tudja. Ezáltal manapság a gazdis kutyáknak nem kell vadásznia sem, nem kell felkutatnia ételt/ vizet az ember mellett… 

DE ha belegondolsz: ez nem jelenti azt, hogy a vadászösztön az etetési rutin miatt a kutyából “eltűnik”. A kutya vadászösztöne és a fizikai adottságai, melyek együttesen a zsákmány (étel) felderítésére, üldözésére és elragadására, majd széttépésére és elfogyasztására hangolódtak eredetileg, továbbra is ott munkálkodnak a háttérben.  

TEHÁT a kutya továbbra is igényli a mindennapi mentális és fizikai aktivitást az etetési idő előtt. Ami szükségleteket a javunkra tudunk fordítani a behívás tanításánál: elkezdjük összekötni az etetési időt a tanítás idejével, hogy gyakoroljuk a behívást.  


FELADAT NEKED


Nézz rá a kutyád napi rutinjára. Ebben a mai napon segítségedre van a következő feladatban egy letölthető NAPI RUTIN TERVEZŐ is.
Válaszd ki a kutyád napirendjéből azt az etetési időt (lehet, hogy kétszer kap enni, ha kölyökkutyád van, akkor még többször is), ami számodra ideális lehet a gyakorláshoz. Iktasd be az etetési idő előtt a napi gyakorlást a kutyusoddal 14 napon keresztül.
Ez a fix időpont biztos minden nap megvan és így a gyakorlást sem felejted el. 😉

Ne feledd: napi ~5 perc az 1. napi közös gyakorlás feladait véghez vinni, a kutyád kijelölt helyéhez (csúszásmentes talajon egy törölköző / pokróc stb. leterítve) kötve a gyakorlást. Fontos, hogy a gyakorlás még ehhez a kijelölt helyhez legyen kötve a kutya számára – ez később fog kiderülni, hogy miért is 😉 . A feladatok sorrendje változatlan, ahogy a feladatok is. 

Ismételj, gyakorolj a kutyáddal együtt az 1. nap feladatai mentén, majd a napi rutin tervezővel haladj tovább.


FELADAT A KUTYÁNAK


1. készítsd elő a kutyusod napi étaladagját a megszokott módon, akár láthatja is, csinálj mindent úgy ahogy szoktál
2. ezúttal a tálkában lévő ételadag egy kis részét válaszd le és jutalomfalat gyanánt használd, majd
3. vidd magaddal a tálkát a kutyusod gyakorlásra kijelölt helyéhez, a közelben lerakhatod akár egy polcra/ asztalra/ olyan helyre ahol a kutya nem éri el
4. gyakorold el az 1. hét feladatsorát,
5. a gyakorlás végén fogd meg a tálkát, add ki a figyelemfelkeltő hangot, tartsd a tálkát a kutya orrához és így vezesd őt arra a helyre ahol etetni szoktad, miközben követ Téged, mondd “GYERE” (miközben követ: a behíváshoz használt szót mondd, itt már ne adj ki hangot! FOntos, hogy nem a hang követésére tanítjuk a kutyát. A hang figyelemfelkeltés, majd jön a cselekvés, amit Te határozol meg. Ebben az esetben az, hogy kövessen – ezt könnyen elérheted, ha a kezedben van az etetőtálkája. És miközben követ, akkor mondd ki a behíváshoz használt szót (a példában ez itt: “GYERE”).
6. rakd le a tálkát és itt ha van olyan etetési rutin amit gyakorolsz pl. önkontroll feladat, azt gyakorold el, majd hagyd, hogy a kutyád megegye az ételt.  Miközben először belenyal az ételbe és megérzi annak ízét, akkor ismét add ki a figyelemfelkeltő hangot és hagyd, hogy tovább egyen (itt hangot összekötjük az étel ízével, az evés élményével– nem kell, hogy a kutya rád figyeljen).  Ha van egy megszokott rutinod pl. a kutya akkor eheti meg az ételt amikor mondod neki: Tied stb. ezt nyugodtan tartsd továbbra is, viszont mindenek előtt a figyelemfelkeltő hang, majd a tálkával az etetés helyre vezetés+”GYERE” behívás előzze meg mindezt).


MIÉRT EZ A FELADAT?

Figyelemfelkeltő hang= étel a gazdámtól. Ezt az etetési idő alkalmával kitűnően meg lehet erősíteni oly módon, hogy a kutya számára a figyelemfelkeltő hang jelzi az etetés idejét. Mint anno Pavlov kísérletében, ahol a csengő hangja jelezte az étel érkezését, s később már a csengő hangjára is reagált a kutyák szervezete (a nyáltermelés fokozódott). Emlékként beivódott a csengő hangja, mely jelezte az étel érkezését, és idővel még akkor is fokozódott a nyáltermelés amikor ételt már nem kaptak a kutyák a csengő hangját követően.
Amint összekötöd az etetés idejét a figyelemfelkeltő hanggal és a behívás tanításával, a kutyád jobban fog figyelni erre a hangra, hiszen a reflexből jövő választ ezzel ki tudod alakítani, mely a későbbiekben nagy segítségedre lesz különböző szituációkban.
Sőt használd ki azt a pillanatot, amikor először belekóstol az ételébe, ha ekkor is hallja ezt a figyelemfelkeltő hangot, még inkább összeköti az étel ízével azt.

A kutya tanítására úgy is tekinthetsz, mint emlék lenyomatok “elültetésére”. Az elültetett “emlékmag” minősége az ami számít, és ha megfelelő helyen és időben ülteted ezeket a “magokat”, a megfelelő technikával, majd kitartóan gondozod őket bármi történjék is,  akkor azok idővel kicsíráznak és hozzák majd a pozitív eredményt.

A figyelemfelkeltő hang megerősítése egy sziklaszilárd alapot fog adni, melyre tudsz építkezni.

Annyit még itt elárulok, hogy a szavak mögött is hangok rejtőznek 😉 a titok nem a szavakban rejlik, hanem abban ami mögöttük van. Holnap pedig ezen a vezérfonalon haladunk tovább.

Az oldal tartalmának másolása tilos!