12. nap – FELADAT NEKED és FELADAT A KUTYÁDNAK #szimat

FELADAT NEKED

Az alábbi táblázatban láthatod a tanítási rutin kialakításának lépéseit.
Az alábbi lépéseket követve kialakíthatod a kutyád tanítási rutinját:

1. Fogj egy ceruzát vagy tollat és papírt! 

2. Vázold fel magadnak egymás után a 6 lépést és szabd a kutyád és saját magad igényeire! 

1. LÉPÉS

Helyszín kiválasztása
A gyakorlás helyszínének csendes, nyugodt környezetet válassz: otthon vagy a kutyasétáltatás idejében.
2. LÉPÉS

Felkészülés a gyakorlásra
Eszközök amiket elő tudsz készíteni az otthoni gyakorlásra vagy magaddal tudsz vinni a séták idejére:
–  a tanulásra kijelölt hely segítség a kutyád számára,
– víz legyen a közelben, kínáld őt vízzel
– kutya játéka
– jutalomfalatok
– hosszú póráz (ha a séta idejében a kutyádat nem tudod elengedni, akkor 5-10-15 méteres ún. nyomkövető pórázzal nagyobb szabadságot tudsz biztosítani a számára egy belátható területen) 
3. LÉPÉS
Bemelegítés- koncentráció 
A gyakorlás elején könnyű gyakorlatot kérj a kutyádtól, így készítsd őt fel mentálisan: már ismert feladatot vagy trükköt, amit szeret csinálni és rutinból megy neki. Ha ismersz bemelegítő masszázsfogásokat, átmozgatást, akkor ezt is alkalmazhatod, még a játék ideje előtt!
4. LÉPÉS

Játék

Tipp: a #szimat minikurzus koreográfiáját itt tudod alkalmazni
A vadászösztönt tereld át játékba.
A játék lépéseit megtalálod a korábbi leckékben. Ne feledd: törekedj az egyensúlyra! Pl. ha a kutyád sokat szimatol, akkor a játék eldobásával hozd egyensúlyba az érzékszerveit. És mindenképpen menj végig a természetes sorrenden: így lesz a kutyád számára mentálisan kielégítő a közös játék, aminek a végén jöhetnek a feladatok.
A játékot ne vidd túlzásba, hogy jusson kellő energia a mentális gyakorlásra is! Egy- három játékos körrel- ha követed a természetes sorrendet- már át tudod mozgatni a kutyádat. 
Tipp: A játék idejébe be tudod építeni a #szimat minikurzus koreográfiáját! 🙂 
5. LÉPÉS

Feladatok
Tipp: a #szimat minikurzuskoreográfiáját itt is tudod alkalmazni 🙂
A koncentrációt igénylő gyakorlatokat, feladatokat, önkontrollt gyakorlatokat, trükköket egyaránt taníthatsz a kutyád számára. Ha vannak már megszokott feladatok, akkor érdemes a játékidő után gyakorolni őket a kutyusoddal – akár jutalomfalatért.

Tarts szüneteket a feladatok között. És kínáld vízzel is a kutyádat!
Tipp: A feladatok idejébe be tudod építeni a #szimat minikurzus koreográfiáját is! 🙂 
6. LezárásA gyakorlás végét jelezd a kutyád számára. Lassítsd a mozdulataidat, állj meg, és jelezd a kutyád számára, hogy vége van a közös tevékenységnek. Ezt rituálisan is lezárhatod (mindig ugyanúgy pl. egy trükköt kérsz tőle és szóban is jelzed, hogy “VÉGE”) . Ezt követően egy picit időzzetek el egy helyben, ha az időjárás is engedi ezt. Akár jöhet az ápolás ideje is: a bunda átnézése, átsimítás, és ha tanultad, akkor levezető masszázs – nyújtás. 
Időzzetek el, ameddig jól esik vagy időd engedi, majd sétáljatok haza. Ha pedig otthon gyakoroltál a kutyáddal, akkor az etetési idővel is le tudod zárni a célzott közös aktivitások idejét. 

FELADAT A KUTYÁDDAL

Miután megtervezted a kutyád tanítási rutinját, kezdődhet a gyakorlás! 🙂

Az általad megtervezett rutin szerint gyakorolj a mai napon a kutyáddal együtt. A koreográfiát ismételd el a 11. napi “FELADAT A KUTYÁDDAL” feladatban leírtak szerint, a megtervezett tanítási rutinba beépítve.