1. nap – MIÉRT EZ A FELADAT? #lazapóráz

Az első napon még Te magad is ismerkedsz a gyakorlat sorral, ahogy a kutyád is. Ezért fontos, hogy tudd mit és miért csinálunk úgy, ahogy. 

Tapasztalhatod, hogy póráz még elő sem került, és a sétától is nagyon távolinak tűnhet számodra ez a gyakorlatsor. És ez így is van! 

Ha korábban már részt vettél SzimatONline kihíváson vagy tanuláson, akkor már tapasztalhattad, hogy nagyon erős alapokra építünk várat. És jelenleg még csak az alapozásnál tartunk.

A póráz most még zavaró tényező lenne. Anélkül kezdjük tanítani a kutyát, és a legfontosabb eszköz ami a rendelkezésünkre áll: a MOZDULATAINK. 

Belőlünk fakad mindaz, amit a kutyának tanítunk. Ahogy mozgunk a közelében, ahogy hangot adunk ki vagy szólunk hozzá… mind- mind hatással van a viselkedésére.

A mozdulatainkkal kezdjük vezetni a kutyánkat, és hogy izgalmasabb legyen mindez, természetesen a motiváló erőt a falat adja (ami lehet akár a kutyusod saját napi étel adagjának egy kis része, amit a tanításra szánsz: így a verseny súlyát is tartani tudja majd a 14 napos tanulás ideje alatt 🙂 ). Ezt a falatot lehet szimatolni, keresni és meg is lehet enni. A kutyánk látását, szaglását és ízérzékelését egyaránt bevonjuk a tanulásba. És, hogy mindennek határt is szabjunk: erre a tanulásra kijelölt hely (törölköző, pokróc stb.) van a segítségünkre. A kijelölt helyen lehet szimatolni, kutatni a falatot, a helyen kívül viszont már a kezünkben tartott falat által lehet hasonló az örömforráshoz hozzájutni kutyánknak. 

Miközben a kutyánk figyelmét koncentráljuk, a mozgását figyeljük és alakítjuk. A cél, hogy fordulni tudjon: egyszer jobbra, egyszer balra, majd amikor a háta mögé állunk, onnan is kezdjen felénk fordulni. Tudatosan lassan és biztosan haladunk, hogy a kutyánk idegrendszere hozzászokjon a mozdulathoz. 

Lehet, hogy a Te kutyád nagyobb ívben tud csak fordulni például mert rövidebbek a lábai, vagy esetleg diszpláziás? Próbálgasd a szöget, ami a kutyád számára a legideálisabb. Legyen ma ez amire kiemelten figyelsz. Minden másról még bővebben szót ejtünk a 14 nap alatt. 🙂

Ui.: Ne feledd, a videó egy sorvezető. Robinson testfelépítéséhez igazítottam például a fordulási szöget. Ő egy mozgékonyabb testalkatú kutya, ám a hátsó lábaiban a térdízületi szalagok megnyúltak (állatorvos által diagnosztizálva), ezért fontos figyelnem a határaira, hogy számára komfortos és az egészségét támogató mozdulatot erősítsek. Figyeld Te is a kutyád fizikai határait! – tacskó kutyustól ne várj border collie-s fordulást – Próbáld a fizikai tűréshatáron belül tanítani a kutyádat, akkor szívesen fog együttműködni Veled, mert jól érzi majd magát a tanulás ideje alatt.