Ezúton is köszönöm a közös munkát, hogy 6 alkalmon keresztül intenzíven tanultatok, köszönöm a türelmedet a kitartásodat és az időt, energiát amit befektettél a közös munkánk során.
Küldök egy összefoglalót arról hogyan érdemes a továbbiakban haladni, a figyelemkoncentrációt és a sétát gyakorolni.
FELADATOK
A séta során (akár naponta vagy heti 2-3 alkalommal) érdemes tréning időt kijelölni, amikor jutalomfalattal tanítjuk a kutyát, gyakoroljuk mi magunk is a vezényszavak tudatosítását és következetes kérését.
A séta során az alábbi feladatoknak (vezényszavaknak) van jelentősége:
– “GYERE”=behívás
– “TOVÁBB”=láb melletti séta
– “MEHET”=kutya mehet és eltávolodhat, szimatolhat, ismerkedhet emberrel vagy kutyával stb.
– “ÁLLJ”=megállás séta közben
– “NEM”= figyelj rám (nézz a szemembe/nézz rám- távolságtól és szituációtól függően- pl. akkor amikor a kutya elénk jön–fontos, hogy a “NEM” szó kimondása után a kutyát vezessük vissza a hátunk mögé, majd így tegyünk meg pár lépést “TOVÁBB” és ezután kapja meg a jutalomfalatot).
Ne feledd egy-egy feladat a kutyusod számára kihívás lehet ha:
SZABÁLYOK
Az alapfeladatok ismeretében a kutya számára könnyebben alakíthatsz ki szabályokat (következetesen kérve tőle, ami azt jelenti, hogy adott szituációban mindig ugyanaz a szabály: pl. másik kutya látványa=behívás, amennyiben ezt következetesen betartod- azaz minden alkalommal amikor látsz egy másik kutyát kutyasétáltatás közben és a kutyusodat magadhoz hívod-, akkor előbb utóbb a kutyusod már magától fogja felvenni Veled a kapcsolatot, ha másik kutyát lát. Ne feledd a kutyák általában máshogy viselkednek ha más kutyák társaságában vannak, így érdemes más kutyák társaságában is tanítani. És érdemes figyelembe venni ha mi magunk más emberek társaságában vagyunk, a viselkedésünk más mint amikor egymagunk vagyunk a kutyánkkal, a figyelmünk megoszlik. Érdemes emiatt a kutyánkkal más emberek társaságában is gyakorolni.
SÉTA SZAKASZAI
A kutya számára érdemes a napi rutin sétaidőt szakaszokra bontani, így számára és számodra is szórakoztatóbb lehet a sétaidő. Ne feledd, ha Te magad egy izgalmas küldetésnek érzed a sétát, és pontosan tudod mit szeretnél (pl. az útvonalat előre elhatározod), akkor a kutyusod szívesebben fog Téged követni. A séta szakaszokra bontása segít a kutya számára eligazodni, pl. tudni fogja hogy a séta során van játékidő amikor megélheti az ösztöneit és szívesebben működik együtt.
Séta főbb szakaszai lehetnek pl.:
– láb melletti séta ideje
– szabadon szimatolás, felfedezés
– más kutyákkal/emberekkel ismerkedés/játék
– irányított játék (pl. labdázás, puller, szimatfeladatok)
– tanulás ideje (feladatok tanítása jutalomfalatért).
ÖNISMERET
Az ideális séta kialakítása során nemcsak a kutya igényeit de a sajátjainkat is érdemes szem előtt tartani, a kettőt összehangolni. Ehhez az önismeret, a saját határaink ismerete és a kutyánk határainak megismerése elengedhetetlen. A megadott linkeken találsz videokat ebben a témában.
A kutyás élet logisztikája, a tudatos kutyasétáltatás:
Interjú Nyíri Gabival (nyirigabi.blog.hu, @coachinghatlabonblog, Gabi hobbi szintű agility foglalkozásokat tart Budapesten a 18. kerületben amihez lehet csatlakozni, bártan keresd őt, ha érdekel ez a kutyás sport 🙂 )
Egy hétköznapi séta nálunk, a sétaidő szakaszai, napirend:
Varga Réka (virtualiskutyaiskola.hu, facebook: reka.varga.kutyaoktato)
Az oldal tartalmának másolása tilos!