fbpx

8. nap #behíváskihívás

AMIKOR FORDUL A KOCKA 🙂

Az első héten a kutya tanítását hangsúlyoztuk, és a tegnapi napon már kinti környezetben, a séta idejében is elkezdtétek a gyakorlást a kutya kijelölt helyének segítségével.
A kutyasétáltatás már önmagában hordozza az élethelyzeteket, így nagyobb kihívás a behívás gyakorlása is.  

A második  hét egy új kezdet abból a szempontból, hogy mostantól a hangsúlyt – a fő feladatokat- Te kapod, hogy minél sikeresebb lehessen a behívás.

És ha már a hangsúlynál tartunk, ragadjunk is le ennél a mai napon.



A FÓKUSZBAN: a hangsúly

A behívásnál a figyelemfelkeltő hang kiadását követően mondod: “GYERE”.
Milyen egyszerű is kimondani, de mégis van, hogy egy-egy helyzetben az érzéseid kihatnak e szóra, és annak hangsúlya, rezgése, magassága, erőteljessége nyomban követni kezdi a fellángoló érzéseid hullámzását.

Azért, hogy a kutyád megértse mit jelent a “GYERE” szó, és mit szeretnél, hogy ő csináljon, amikor kimondod, más- más hangsúllyal is érdemes gyakorolnod a szó kimondását.


FELADAT NEKED

Most arra kérlek, hogy ülj le egy csendesebb helyre, lehetőleg olyan helyre, ahol a kutyád nincs jelen és nem hall Téged. Vedd elő a telefonodat és a videót vagy a hangfelvevőt állítsd be.

Indítsd el a felvételt
– és képzeld el hogy éppen bent gyakoroltok a lakásban, a kutyád közel van Hozzád és hívod magadhoz: mondd ki így “GYERE”
– majd képzeld el, hogy kint vagytok és séta közben gyakoroltok, a kutyád közel van Hozzád és hívod magadhoz: mondd ki így “GYERE”
– most képzeld el, hogy messze van és valamit elkezdett enni és Te hívod magadhoz: mondd ki így “GYERE”
– képzeld el azt is, hogy veszélyes helyzetbe került (pl. elszaladt az erdőben, túl messzire szalad, közel az úttest) és Te hívod magadhoz: mondd ki így “GYERE”

végül állítsd le a felvételt és játszd le magadnak miközben becsukod a szemedet és csak hallgatod. Milyen érzések jelennek meg benned?

Hogyan hallod, milyennek érzed, mit tükröz az a  “GYERE” szó,
– ami a nyugalmadból árad kifelé?
– ami az izgalmadból fakad?
– amit düh táplál?
– amit a tehetetlenséget közvetíti?

És vajon a kutyád melyikre hallgat a leginkább? Mi az, amit eddig gyakoroltál vele?

Nos, most arra kérlek, hogy válassz ki 2 változatot azon kívül, amit eddig gyakoroltál vele és kezdődhet a valódi gyakorlás!


FELADAT A KUTYÁNAK

A feladatok változatlanok a kutya számára.  😉

A mai napon a behívás 3 ismétlésekor 3 különböző hangsúllyal mondd ki a  “GYERE” szót.
Tartsd a fókuszt, a feladatot és csak a hangsúlyon változtass. Az első legyen az amit eddig is használtál. A másik kettő legyen olyan amit a saját listádból válogattál.
Figyeld meg a kutyád reakcióját, de ne ragadj benne, tartsd a feladatot, tanítsd a kutyád arra, hogy értsen meg, értse meg, hogy a “GYERE” szó más hangsúlyokkal kimondva is ugyanazon tartalommal bír.
Ebben pedig a figyelemfelkeltő hang lesz a segítségedre!

Séta közben álljatok meg, terítsd le a kutyád helyét és már kezdődhet is a gyakorlás:

Lásd a 2. hét feladatsorát.

A sétából hazaérve, pedig jöhet a lakoma és az alapok megszilárdítása:

Lásd a 2. hét feladatsorát vagy a 7. nap erre vonatkozó feladatát.


MIÉRT EZ A FELADAT?

A kutya tanítása közben egy mondhatni megrendezett jelenettel dolgozunk. Ez olyannyira biztonságot ad számodra és a kutyád számára is, hogy a kéréseid, szavaid amiket formálsz, magabiztosságból és nyugalomból áradnak.

DE ez élet adja a helyzeteket, amikor a türelmünk, a nyugalmunk megtartása próbák hada előtt áll. Van, hogy kibillenünk a középpontunkból, s ekkor a kéréseink hangsúlya megváltozik. A kutyánk pedig lehet megcsinálná a kért feladatot, lehet visszajönne, ha tudná miről is van szó, de nem ért meg minket.

A hangsúlyunk megváltozása új köntösbe bújtatja a “GYERE” szót. Ez a köntös az, amit a mai napon  bemutatunk a kutyának a szokásos gyakorlás ideje alatt, és törekszünk arra, hogy a mögöttes tartalma megmaradjon, a tanulás ideje pozitív élményt hozzon a kutya számára továbbra is.
A cél, hogy a “GYERE” szó különböző hangúlyokkal kimondva is ugyanazt jelentse a kutya számára: közelíts felém.

Mert lesz olyan helyzet amikor az érzések megjelennek, és erre tudatosan fel tudjuk készíteni mind önmagunkat, mind a kutyánkat. Tanuljunk, fejlődjük velük együtt s általuk. 🙂

„A beszédfeldolgozás során az emberi agy területei között létezik egy jól ismert munkamegosztás. A szavak jelentésének feldolgozása elsősorban a bal agyfélteke dolga, míg az intonáció értelmezése inkább a jobb féltekéhez köthető. Az emberi agy nemcsak arra képes, hogy elkülönítse, mit mondunk és hogyan, de integrálni is tudja a két típusú információt, melyek együtt adják a beszéd értelmét. Eredményeink azt mutatják, hogy a kutyák is képesek minderre, ráadásul nagyon hasonló agyi mechanizmusokat használnak”

https://etologia.elte.hu/hu/a-kutyak-agya-kepes-feldolgozni-mit-es-hogyan-mondunk-nekik/

Az oldal tartalmának másolása tilos!