KUTYASÉTÁLTATÁSI RUTIN #szimatkihívás

A kezdetek kezdetén arra kértelek, hogy otthon a kutyusoddal egy tanulásra kijelölt helyen gyakorolj (ez a hely lehet egy leterített törölköző, pokróc stb.). Ez a hely – ha minden nap gyakoroltál vele – mostanra egy biztos ponttá vált számára, ami fizikailag jelzi a közös gyakorlás kezdetét (hely leterítése)  és végét (hely elpakolása).

A napi koncentrált gyakorlásokkal és pozitív élménnyekkel egy biztonságos helyet teremtettünk meg, ahol az iránymutatásoddal még határokat is tanult kutyusod:
– a kijelölt helyen feladatok- koncentráció,
– míg a kijelölt helyen kívül- a játék, a vadászat biztonságos megélésének adtunk teret.  

A
közös gyakorlást a kutyasétáltatás idejébe is fokozatosan át tudod vinni a kijelölt hely segítségével olyan módon, hogy a kutyád ehhez a leterített helyhez kösse a játékos keresés élményét. Ahhoz, hogy ezt könnyedén meg tudd tenni a kutyasétáltatásban tervezünk egy egyszerű rutint.  


  

FELADAT NEKED

Arra kérlek, hogy vedd górcső alá azokat az útvonalakat, ahol gyakran sétálsz a kutyáddal. Nézd meg az alábbi táblázatot a kutyasétáltatás szakaszairól, és…

1. Fogj egy cerzát/ tollat és papírt. 

2. Válaszd ki gondolatban azt az egy útvonalat ami a legnyugodtabb/ csendesebb/ kevés a zavarás és van egy olyan konkrét hely az útvonalon, ahol meg tudsz állni a kutyáddal gyakorolni. 

3. Húzz a papírlapra egy egyenes vonalat, ami a séta útvonalát fogja most jelezni a számodra.  

4. Jelöld be az egyenes vonalon az alábbi szakaszokat a saját kutyasétáltatási útvonaladon: 

KUTYASÉTÁLTATÁS SZAKASZAI
1. szakasz
A KUTYÁD SAJÁT SZABADIDEJE:amikor a kutyád önállóbban tevékenykedik (pl. felfedezés/ nézelődés/ játék más kutyákkal)
2. szakasz
KÖZÖS JÁTÉKIDŐ A KUTYÁDDAL: vadászösztön levezetése (pl. szimatolás- keresős játék, labdázás, kergetőzés, húzogatós játék stb.)
3. szakasz
KÖZÖS TANULÁS IDEJE A KUTYÁDDAL: amikor feladatokat gyakorolsz vele, a teljes figyelmeddel jelen vagy (pl. trükkök, élethelyzetekben hasznos feladatok, játékokkal összekötött feladatok, szimatolás- keresős feladatok)

5. A következő séta időben már próbáld meg tudatosítani magadban ezt a három szakaszt. Tervezd meg, hol fogsz megállni gyakorolni a kutyáddal feladatokat, és hol fogsz megállni játszani vele, illetve hol fogod hagyni, hogy nézelődjön.  Ne felejtsd el a kijelölt helyet a gyakorláshoz magaddal vinni. Ez lehet akár egy tenyérnyi textilzsebkendő is. A lényeg, hogy egy fix pontot jelentsen, amiből érteni fogja a kutyád, hogy neki ott feladata lesz veled. Így könnyebben megy a gyakorlás. 🙂


EMLÉKEZTETŐ
A #szimatkihíváson a szimatolás tevékenységét játékos feladatként tanítottuk a kutyánknak. Ez azt jelenti, hogy a közös tanulás idejébe vagy akár a játék idejébe is bele tudod csempészni a koreográfiát. Attól függően, hogy a kutyádnak mire van szüksége:
Ha dekoncentrált, játékos, könnyen leköti a szagok világa, akkor a közös tanulás idejébe csempészd bele a szimatolás koreográfiáját, a tanultak alapján. Így a motivációját tudod fenntartani, hogy szívesebben gyakorolja veled a “kötelező” feladatokat is (pl. önkontroll, láb melletti séta stb.). Emellett a játék idejébe is beépítheted a koreográfiát, hogy a játékos aktivitásban is tanuljon koncentrálni.