fbpx

KUTYA TANÍTÁSI TECHNIKÁK ALAPJAI 4. rész- GYAKORLATI FELADATOK 5. HÉT

Az előző hetek gyakorlataihoz bármikor visszanyúlhatsz. Az alapok megszilárdításában kiemelt szerepet kap az ismétlés. Ha úgy érzed, egy-egy napon gyakorolhatod az előző heti feladatokat is, és bármikor bátran visszatérhetsz a legkönnyebb feladatokhoz, az első hét feladataihoz.

A szemkontaktus feladathoz készíts elő egy üres zacskót VAGY egy sípolós játékoz (labdát vagy plüss játékot), amit a zsebedbe tudsz rakni vagy a közeledben le tudsz rakni. Zacskót akkor válaszd, ha a kutyádnak még nagy kihívást jelent a sípolós játékkal való gyakorlás. A helyben maradást követően rögtön térj rá a szemkontaktus feladatra, ekkor már legyen nálad ez az üres zacskó vagy sípolós játék. 

Szakítsd meg a gyakorlást, ha a kutya az alábbi jelek valamelyikét adja:

  • orr váladékozása
  • mancsok izzadása
  • kutya merevsége, lefagyása, feszültsége
  • morgás, vicsorgás
  • kutya elmegy, kilép a feladatból, eltávolodik a helyzettől (ez azt jelenti, hogy a kiváltó ingerrel ellentétes irányba indul el) 
1. BEHÍVÁS
(legyen nálad a kutyád egyik játéka, amit a tiltás feladatnál is használni fogsz)
Hívd játszani a kutyát a játékkal. És amikor a játék a tetőfokára hág, akkor engedd el a játékot, majd:

Add ki a figyelemfelkeltő hangot, mondd a kutyád nevét és hívd magadhoz:  “GYERE”. Amikor a kutya odaért hozzád, egy falatot tarts az orrához, ezzel a falattal vezesd őt a lábad mellé. A jutalomfalatot tartsd végig a kutya orrának magasságában, és így vezesd őt a kijelölt helyéig, minél lassabban, akár totyogva, a kezed a hátad mögött tartva (így nem fog megelőzni a kutya, de ha mégis megelőz, akkor állj meg és vezesd őt vissza a lábad mellé / mögé a falattal).

Amikor a kutya hélyéhez érsz: rejtsd el a falatot és mutass rá “KERESD”. Amikor jelzi a falatot, akkor törekedj arra, hogy a Te kezedből kapja meg. Tehát ő csak jelzi, de Te oldd meg helyette azt a feladatot, hogy kitúrja az orrával. Ezzel erősítjük az együttműködést és azt, hogy a falatot jelezze. (Később nagy jelentősége lesz ennek a tiltás során).

Amikor megette a falatot, ismét hívd játszani a játékkal.


Ezt ismételd még 2x , majd folytasd a következő feladattal.
A behívást gyakorolhatod úgy is, hogy

1. sétálsz, igyekszel a kutyának hátat fordítani, majd így hívod magadhoz

2. egy helyben állsz a kutya helyénél, és úgy hívod magadhoz

Minél változatosabb a behívás, annál jobban épül a kutya motivációja. Arra ügyelj, hogy a behívást követően rögtön:

 adj egy már ismert feladatot a kutyának pl. “MARAD” a már ismert módon kérve azt a kutyától, a feladat végén “MEHETSZ” szóval jelezd, hogy vége a feladatnak

VAGY

– hívd játszani
, amikor vége a játéknak jelezd neki “MEHETSZ”

VAGY

– a helyén rejts el egy falatot,
amit megkereshet “KERESD”, a keresés végén jelezd neki “MEHETSZ”

VAGY

a feladatban leírtak szerint egy falattal vezesd a kutyát a helyére a lábad mellett



2. SZIMATOLÁS “KERESD”
Fogd meg a kutya játékát, majd menj a kutya helyéhez. És rejtsd el a játékot, úgy hogy a kutya látja (ugyanúgy mint amikor a jutalomfalatot rejtetted el).

2. Mutass rá, mondd “KERESD”. A kutya mutatja, Te légy gyors és amint jelez, adj neki egy jutalomfalatot. Ezt követően  vedd ki a játékot és hívd őt játszani ezzel a játékkal.



Ezt ismételd 2-3 alkalommal. Majd kínáld vízzel a kutyát. A keresés feladat közben az orrnyálkahártya fokozottan nedvesedik (a párologtatás során a nedvesség hatására jobban oldódnak a szagmolekulák, ez segíti a kutyát az analizálásban) és a kutya sok vizet képes veszíteni szimatolás közben.

A játék végét jelezd a kutyának: “MEHETSZ”. Tarts egy rövid szünetet (max. 1 perc, hogy még ne zökkenjen ki a tanulásból a kutya).

SZÜNET
Hogy ne csak az étel keresését kösse a kutya a helyéhez, ezért már egy játékkal is ugyanazt a “KERESD” feladatot kezdjük el tanítani neki. A feladat változatlan, annyi a különbség, hogy a játék van elrejtve a kutya helyén. Amikor jelez, akkor kézből kapja meg a jutalomfalatot, majd a játékot az ember veszi fel és játszani hívja.



Ennél a feladatnál elkezdjük egyensúlyba hozni az érzékszervek használatát:

– szimatolás- zsákmány felderítése→ kutatás (orr)
– mozgás- zsákmány üldözése→ labdázás/ játék, akár húzogatós játék
(szem)

Váltakoztatjuk, hogy a kutya melyik érzékszervét használja aktívabban. Amikor elmerülne a szimatoásba, már hívjuk játszani, majd fordítva. 


Ekkor szokott kiütközni, hogy a kutya melyik érzékszervét használja aktívabban. Az a kutya aki a látását, őt jobban fogja érdekelni a mozgó játék, nehezebb visszahívni szimatolni. És az a kutya aki az orrát, őt nehezebb rávenni a játék üldözésére.

Ebből látjuk, melyik kutyánál hogyan érdemes majd a továbbiakban haladni, hogy a feladatokat úgy igazítsuk, hogy az érzékszerveik használata egyensúlyba kerüljön. Hiszen a legtöbb probléma forrása, hogy az egyensúly megbomlik valami oknál fogva (akár a tenyésztés és szelekció hatására, akár a tartási körülmények hatására stb.): pl. egy terelőkutya aktívabban használja a látását, ebből fakadóan elkezdi kergetni a futó embereket, támad a biciklikre stb. 

Ahhoz, hogy a kutya tudatállapotát fejlesszük, koncentrált állapotát alakítsuk, és hogy később akkor is tudjon figyelni amikor az ösztönök felbukkannak: ez a feladat rávezető, hiszen teljesen más agyterületeket aktiválunk, és mégis minden feladatban jelen van az ember, mint együttműködő társ, akivel lehet közösen “vadászni”. Ezzel máris keretet adunk az ösztönök megélésének. Ami fontos abból a szempontból is, hogy a tiltás tanítása sikeres legyen. 
3.
HELYBEN MARADÁS- “MARAD”

Menj a kutya helyéhez. Add ki a figyelemfelkeltő hangot, mondd a nevét és a “GYERE” szót. Amikor odajött: adj neki egy falatot. 

ÁLLJ A KUTYÁVAL SZEMBEN
Kérj tőle egy pózt amiben szívesen marad helyben hosszabb ideig. Majd jutalmazd. 


1. Majd egyik kezeddel mutasd “MARAD” és közben mondd is, míg a másik kezedből kap egy jutalmat a kutya: Ezt ismételd el 3x
“MARAD ÉS KAPJA A FALATOT RÖGTÖN”


2. Ezt követően mondd és mutasd “MARAD”, majd számolj el magadban 5-ig és jutalmazd a kutyát. Ezt ismételd el 3x
“MARAD- 5-IG SZÁMOLÁS-JUTALMAZÁS”


Ha ez sikeres volt, akkor folytasd a feladatot:

3. Ezt követően mondd és mutasd “MARAD”, majd lépj el hátrálva egy lépést, végig szembe fordulva a kutyával, majd rögtön lépj vissza hozzá  és jutalmazd a kutyát.
Ha ez sikeres volt, akkor jöhet ugyanez 2 lépéssel, ha ez is ment, akkor 3 lépéssel.

4. Ezt követően mondd és mutasd “MARAD”, majd lépj el hátrálva egy lépést, végig szembe fordulva a kutyával, itt számolj el magadban 5-ig, végül lépj vissza hozzá  és jutalmazd a kutyát.
Ha ez sikeres volt, akkor jöhet ugyanez 2 lépéssel, ha ez is ment, akkor 3 lépéssel.

A feladat végén jelez: “MEHETSZ” és hívd játszani a kutyát. Majd tarts egy rövid szünetet.



A héten nehezítünk ezen a feladaton: a távolságot növeljük és ezzel együtt a feladat időtartama is észrevétlenül növekszik. Ügyelj arra, hogy a kutya pózt tudjon váltani, ha úgy látod rajta egy póz már kényelmetlen a számára, akkor kérj tőle másikat. Ezzel meg tudod mutatni neki, hogy ő maga is bármikor válthat pózt ennél a feladatnál, így szívesebben fog helyben maradni hosszabb időn keresztül is. 
4.
SZEMKONTAKTUS – “NEM”

Készítsd a kezedbe a zacskót vagy a kutya sípolós játékát.

Állj a kutya helyénél és hívd magadhoz a kutyát, jutalmazd.

MAJD ÁLLJ A KUTYÁVAL SZEMBEN, csendben és
rakd mindkét kezed a hátad mögé.  Nézz a kutya szemébe. Amikor belenézett a szemedbe:


1. dicsérd szóban és rögtön kap egy jutalomfalatot. Ezt ismételd el 3x

2. Ezt követően amikor a szemedbe néz, dicsérd őt szóban, majd számolj el magadban 5-ig és jutalmazd a kutyát. Ezt ismételd el 3x

Ha ez sikeres volt, akkor várd meg amíg a kutya Rád néz, és dicsérd szóban. Ezt követően
HALLÁS
a kezedben lévő sípolós játékot nyomd meg egyszer, röviden.
Amint megnyomtad, mondd “NEM”.
Amikor a kutya Rád néz, jutalmazd.

Ezt ismételd el 3x, majd folytasd a LÁTÁSSAL 


Ha ez sikeres volt, akkor várd meg amíg a kutya Rád néz, és dicsérd szóban. Ezt követően
LÁTÁS
a kezedben lévő játékot ejtsd le a földre. Majd mondd “NEM”. Amikor a kutya Rád néz, jutalmazd. Mondd neki “MARAD” és vedd fel a játékot a földről.

Ezt ismételd el 3x

Végül jelezd a kutya számára a feladat végét “MEHETSZ”. Simítsd át a szőrét, adj neki kellemes érintéseket és hívd játszani a játékkal.

Tarts rövid szünetet ak övetkező feladat előtt.
A szemkontaktus feladattal figyelemkoncentrációt tanítunk a kutyának. A habituációt egy a kutya számára ismert játékkal folytatjuk a héten.


Továbbra is fontos: ha a kutya egy idő után nem néz el a zavarás irányába, akkor is mondd “NEM”. A cél, hogy figyeljen, nem az hogy elnézzen. A zavaró inger után rögtön mondd “NEM” (tiltószó).

ÖNKONTROLL TANÍTÁSA GYAKORLAT

A kutya pórázon van a feladat ideje alatt (nyakörvhöz vagy hámhoz kapcsolva). Fontos, hogy a pórázt tartjuk, de ne rántsuk vissza. A kutya, ha túlzottan húzza a pórázt, akkor a mellkasánál a tenyerünkkel megtámasztva segítsük.

A héten egy dolgot változtatunk ennél a feladatnál. A “NEM” szó kimondását követően, megvárjuk, hogy a kutya ránk nézzen (mint a szemkontaktus feladatnál). Amikor a kutya ránk néz szóban dicsérjük.
A kutyának segítség, ha vele szemben állunk, hogy a szemkontaktust könnyebben fel tudja venni velünk. 

1. LÉPÉSKészítsük elő a pórázt. Menjünk a kutya helyéhez. Adjuk a ki a figyelemfelkeltő hangot, mondjuk a kutya nevét és a “GYERE” szót. Amikor odajött a kutya, adjunk neki egy falatot és kapcsoljuk pórázra.

A kutya orrához tartunk egy falatot és azzal elvezetjük a helyétől 1 lépés távolságra, majd a pórázt rövidre fogjuk és a falatot– amivel elvezettük a kutyát- visszadobjuk a helyére, úgy hogy a kutya lássa. A kutya végig rövid pórázon van, hogy ne érje el a ledobott falatot. A pórázt tartsuk, de ne rántsuk vissza.
Majd amikor úgy látjuk, hogy a kutya visszafogta magát (nem törekszik a falat felé): mondjuk “NEM” (tiltószó). Amikor a kutya ránk néz szóban dicsérjük. Ezt követően adjuk ki a figyelemfelkeltő hangot, mondjuk a kutya nevét és  tartsunk a kutya orrához egy következő falatot. Ezzel a falattal  vezessük magunk felé a helyétől távolodva, közben mondjuk “GYERE”.  Végül álljunk meg, adjuk oda a kezünkből a falatot.  3x ismételjük
2. LÉPÉSA kutya orrához tartunk egy falatot és azzal elvezetjük a helyétől 1 lépés távolságra, majd a pórázt rövidre fogjuk és a falatot– amivel elvezettük a kutyát- visszadobjuk a helyére, úgy hogy a kutya lássa. A kutya végig rövid pórázon van, hogy ne érje el a ledobott falatot. Amikor a kutya nem törekszik a falat irányába, mondjuk “NEM”. Amikor a kutya ránk néz szóban dicsérjük. És ezt követően kérjük “MARAD” (ne adjunk neki ekkor falatot jutalomként).
Továbbra is fogjuk rövid pórázra a kutyát és  dobjunk le egy falat ételt a kutya helyével ellentétes irányba, a földre. Amikor a kutya nem törekszik a falat irányába, mondjuk “NEM”. Amikor a kutya ránk néz szóban dicsérjük. És ezt követően kérjük “MARAD”- és jutalmazzuk egy falattal a helyben maradást.

Ezt követően adjuk ki a figyelemfelkeltő hangot, mondjuk a kutya nevét és  tartsunk a kutya orrához egy következő falatot. Ezzel a falattal  vezessük magunk felé a helyétől távolodva, közben mondjuk “GYERE”.  Végül álljunk meg, adjuk oda a kezünkből a falatot.  3x ismételjük arra ügyelve, hogy a földre ledobott falatokat egy helyre (egy kupacba) dobjuk. 

3. LÉPÉSMajd ezt követően sétáljunk a földre ledobott falatok közelébe a kutyával. Fogjuk rövid pórázt annyira, hogy a kutya ne érje el a kupac falatot. A pórázt tartjuk, semmiképpen sem rántjuk vissza a kutyát. Miután azt látjuk a kutyán, hogy picit  megnyugodott (pl. a póráz meglazult vagy már nem szeretne a falatok felé törekedni- akár csak egy pillanatra visszafogja magát), mondjuk “NEM”. Amikor a kutya ránk néz szóban dicsérjük. És ezt követően kérjük “MARAD” és a földön lévő kupacból felveszünk egy falatot (ekkor ügyeljünk rá, hogy ne férjen hozzá a többi falathoz) és szagoltassunk meg vele a felvett falatot, vezessük ezzel a falattal a helyére, minél lassabban.

Végül a helyére letesszük a falatot vagy elrejtjük ezt a falatot és hagyjuk, hogy a kutya megkeresse. Ezt az elrejtett falatot és a helyén lévő összes falatot megeheti a kutya.
Majd ismét rövid pórázra fogjuk és megközelítjük a kupacot. Ismételjük a feladatot amíg a falatok el nem fogynak a földről, a többi körben a falatot úgy rejtsük el a kutya helyén, hogy nélkülünk ne férjen hozzá. Amikor keresi a helyére rejtett falatot mondjuk “KERESD”, majd segítsünk neki: vegyük kézbe az elrejtett falatot és kézből adjuk oda neki. 

Végül  a pórázról kapcsold le, mondd “MEHETSZ” (feladat végének jelzése) és hívd játszani a kutyát (enyhébb, kevésbé intenzív játék, mert a kutya már sok falatot evett ekkorra), oldd fel a feladatból, felszínesen simogathatod, átmasszírozhatod- ezzel segítjük feloldódni, kioldani a feladatból, a felgyülemlett feszültségét levezetni. 


A gyakorlást zárd le: több falatot adj a kutyának és jelezd “VÉGE”. Az etetési időt ideális a tanítás idejének végére időzíteni.

Az oldal tartalmának másolása tilos!