Így gyakorolj tovább #szimat

A szimatolás napi tanítását érdemes elengedni. A tanult keresés gyakorlatokat az alábbiak szerint  tudod optimálisan alkalmazni a kutyás mindennapokban: 


1. A KOREOGRÁFIA


A kialakított keresés koreográfia a kutya számára egyértelművé teszi a szimatolós feladatot. Ez a koreográfia jelzi a kutya számára, hogy a játék keresése fog következni, illetve jelzi azt is, hogy véget ért a játék keresése.
Tartsd következetesen a szimatolás koreográfiáját, hogy a kutyád számára egyértelműek legyenek a határok. A napi gyakorlás helyett, alkalmanként “vesd be” a szimatolós koreográfiát (a kutyád napirendjében a tanulási időben vagy a közös játék idejében vagy a tanulás idejében vagy a kutyasétáltatás idejében), akkor amikor úgy látod a Kutyád szívesen keresne, és Te szeretnél a kutyáddal közösen kikapcsolódni, lelkesen keresni. 🙂 Mert Te magad is nyugodtan beszállhatsz a keresésbe: egy-egy nagyobb kihívást jelentő elrejtésnél, segítheted a kutyádat, mutathatod neki az irányt.




2. TÁVOLSÁG NÖVELÉSE, ÉS A SZIMATOLÓS KERESÉS


Törekedj továbbra is az egyensúly megtartására:
– milyen messze lépsz el?
– és hova rakod le a játékot?

e kettő fogja meghatározni, hogy a kutyád mennyire fogja az orrát is használni a kereséshez, a látása mellett. A keresést akutyád  látására építettük, és veled közös tevékenységben tantottuk, sőt még a hangodhoz is kapcsoljuk. Így alakítottuk ki azt az érzékeny egyensúlyt az érzékszervek között, ami szükséges ahhoz, hogy a kutyád szimatolása csak annyira kapcsolódjon be a keresés tevékenységbe, amennyire még a hétköznapi életben az együttműködést tudja támogatni. Avagy tudjon veled együtt játszani, és közben figyelni rád. Végül, de nem utolsó sorban pedig tudja elengedni ezt a tevékenységet. 🙂 



3. A TANULÁSRA KIJELÖLT HELY 

A kezdetek kezdetén arra kértelek, hogy otthon a kutyusoddal egy tanulásra kijelölt helyen gyakorolj, és a tanuláshoz kijelölt helyet egy leterített törölköző vagy pokróc stb. -vel jelezd a kutyád számára. Ez a hely – ha minden nap gyakoroltál vele – egy biztos ponttá válhatott számára, ami fizikailag jelzi a közös gyakorlás kezdetét (hely leterítése)  és végét (hely elpakolása).A napi koncentrált gyakorlásokkal és pozitív élménnyekkel egy biztonságos helyet teremtettünk meg, ahol az iránymutatásoddal még határokat is tanult kutyusod:
– a kijelölt helyen feladatok- koncentráció,
– míg a kijelölt helyen kívül- a játék, a vadászat biztonságos megélésének adtunk teret.

A földre leterített kijelölt helyet a továbbiakban is használhatod, de akár el is hagyhatod.  Tipp 1: Ha új, a kutyád számára ismeretlen környezetben gyakorolsz a kutyáddal, akkor az első 3-5 alkalommal a földre leterített kijelölt hely segíti őt emlékezni a keresés koreográfia felidézésében.

Tipp 2: A kijelölt hely segítségével a kutyasétáltatás idejébe is könnyebben, fokozatosan be tudod építeni a tanult keresés koreográfiát. Ezt olyan módon tudod megtenni, hogy a kutyád ehhez a leterített helyhez kösse a játékos keresés élményét. Ebben a kutyasétáltatási rutin kialakítása is segítségedre lehet. 


4. A KUTYASÉTÁLTATÁSI RUTIN

Arra kérlek, hogy vedd górcső alá azokat az útvonalakat, ahol gyakran sétálsz a kutyáddal. Nézd meg az alábbi táblázatot a kutyasétáltatás szakaszairól, és…

1. Fogj egy cerzát/ tollat és papírt. 

2. Válaszd ki gondolatban azt az egy útvonalat, ami a legnyugodtabb/ csendesebb/ kevés a zavarás és van egy olyan konkrét hely az útvonalon, ahol meg tudsz állni a kutyáddal gyakorolni. 

3. Húzz a papírlapra egy egyenes vonalat, ami a séta útvonalát fogja most jelezni a számodra.  

4. Jelöld be az egyenes vonalon az alábbi szakaszokat a saját kutyasétáltatási útvonaladon: 

KUTYASÉTÁLTATÁS SZAKASZAI
1. SZAKASZ

A KUTYÁD SAJÁT SZABADIDEJE:
amikor a kutyád önállóbban tevékenykedik (pl. felfedezés/ nézelődés/ játék más kutyákkal)
2. SZAKASZ

KÖZÖS JÁTÉKIDŐ A KUTYÁDDAL: vadászösztön levezetése (pl. #szimat minikurzus KERESÉS KOREOGRÁFIA, labdázás, kergetőzés, húzogatós játék stb.)
3. SZAKASZ

KÖZÖS TANULÁS IDEJE A KUTYÁDDAL: amikor feladatokat gyakorolsz vele, a teljes figyelmeddel jelen vagy (pl. #szimat minikurzus KERESÉS KOREOGRÁFIA, trükkök, élethelyzetekben hasznos feladatok, játékokkal összekötött feladatok)

5. A következő séta időben már próbáld meg tudatosítani magadban ezt a három szakaszt. Tervezd meg, hol fogsz megállni gyakorolni a kutyáddal feladatokat, és hol fogsz megállni játszani vele, illetve hol fogod hagyni, hogy nézelődjön.  Ne felejtsd el a kijelölt helyet a gyakorláshoz magaddal vinni. Ez lehet akár egy tenyérnyi textilzsebkendő is. A lényeg, hogy egy fix pontot jelentsen, amiből érteni fogja a kutyád, hogy neki ott feladata lesz veled. Így könnyebben megy a gyakorlás. 🙂


EMLÉKEZTETŐ

A #szimat minikurzuson a szimatolás tevékenységét játékos feladatként tanítottuk a kutyánknak. Ez azt jelenti, hogy a közös tanulás idejébe vagy akár a játék idejébe is bele tudod csempészni a koreográfiát, attól függően, hogy a kutyádnak mire van szüksége.


Emlékszel még?

A 13. napon felvetettem két kérdést, és arra kértelek válaszold meg őket magadnak:

1. A kutyád mennyire érzékeny a mozgásokra? Gyakran megijed vagy lefagy vagy támadás jeleit mutatja pl. biciklisekre, mozgó tárgyak közelében izgatott lesz?

2. A kutyád szeret kutyasétáltatás közben szimatolni? Gyakran leköti a figyelmét a szaglászás és van hogy ilyenkor “se lát se hall”?


A válaszaid alapján, a kutyád szükségleteihez tudod igazítani a gyakorlást, hogy az egyensúlyt biztosítani tudd a közös szimatolás idejében:

1. Ha a kutyád érzékenyebb a mozgásokra, akkor a keresés koreográfiában a szimatolás erősítésével tudod segíteni őt abban, hogy a látásából ki tudjon kapcsolni.

2. Ha a kutyádat a szagok világa könnyedén leköti, akkor a keresés koreográfiában a látás erősítésével tudod segíteni őt abban, hogy a szimatolásból ki tudjon kapcsolni.



A motiváció fenntartása

Lehet hallottál már az ún- prey dummy-ról, amit a vadászkutyák kiképzéséhez gyakran használnak, és hobbi célra is szuper játék.
A kereséshez használhatod az ún. prey dummy nevű játékot is, miután a keresés koreográfiát sikeresen kialakítottad a kutyád saját kedvenc játékával. A prey dummy játék lényege, hogy jutalomfalatot tudsz elrejteni benne úgy, hogy ahhoz a kutyád csakis a segítségeddel tud hozzáférni. Ezáltal még motiváltabb lehet a keresésben. 

FONTOS
A prey dummy- ba csak akkor rakj falatot, ha a kutyád motivációja csökken, és önmagában a játék keresése nem motiválja. Mivel a falat illatát érzi a kutyád, tudd hogy ha ezt a keresés élményéhez kapcsolod, akkor erősíted benne az étel után kutatás ösztönös tevékenységét. Ezt megelőzendő: az első alkalommal úgy vezesd be a dummy-t a keresésbe, ahogy itt tanultad a saját játékával. Ha nem érdekli, nem motivált, akkor rakj egy falatot a dummyba, úgy hogy a kutyád lássa azt, majd kövesd a #szimatkihívás koreográfiát. A végén a dummy-ból vedd ki a falatot és azzal jutalmazd a kutyádat. Ha kellőképpen felkeltette az érdeklődését, akkor falatot már ne rakj a dummy-ba.