fbpx

GYAKORLATI FELADATOK 9. GYAKORLATI ALKALOM

A héten 2 feladatsor áll rendelkezésedre.
A feladatsorokat akár felváltva is gyakorolhatod, egyik nap az egyiket, másik nap a másikat: 

1. TILTÁS POZITÍV TANÍTÁSA (“NEM” szó kimondásának fokozatai)

2. LÁB MELLETTI SÉTA TANÍTÁSA (tiltás tanítása láb melletti séta közben)

0. lépés:
Kutya helyének kijelölése.

A feladatok gyakorlásánál továbbra is érdemes az alábbiakra figyelni: 

  • egy csendes, a kutya számára ismert BENTI környezetben gyakorolni VAGY egy csendes, a kutya számára ismert KINTI környezetben gyakorolni, ahol kevés a zavaró tényező, lehetőleg nincs másik kutya, ember vagy állat
  • a megadott sorrendben
  • a megadott ismétlésszámmal gyakorolva a feladatokat: általában 3 ismétlés, ami se nem sok, se nem kevés a kutya számára – Ha ez mégis soknak érzed, csökkentsd az ismétlések számát, ha kevésnek akkor növelheted is. Figyeld a kutya jelzéseit, tűréshatárát, és a befogadóképességét! 
  • a feladatok ideje alatt a kutya lehet pórázon vagy akár anélkül is: érdemes változtakoztatni, hogy a kutya szokja meg: póráz=feladat, de tudja később azt is, hogy anélkül is lehet feladata, hogy pórázra lenne kapcsolva. Az önkontroll feladatoknál ügyelj rá, hogy még legyen póráz a kutyán, hogy végső esetben az tartsa vissza őt. 
  • a kutya számára legyen elérhető ivóvíz a közelben, kínáljuk vízzel a feladatok között tartott szünetekben
  • a tanulási idő alatt: feladat-szünet váltakozik, a szünetekben hagyjuk, hogy a kutya eltávolodjon, játszani is hívhatjuk- ha kinti környezetben gyakorlunk, akkor hagyjuk hogy felfedezze a környezetet. A szünet ideje szubjektív,  még érdemes rövidebb szünetet tartani max. 1 perc, hogy a kutyát könnyebben vissza lehessen hívni a gyakorlásba.  
  • a tanítás során nyugodtan léphetsz visszafelé is (alapok megszilárdítása), ha egy-egy feladat nem sikeres – ekkor az előző hetek feladatsorai között keresd ki a könnyebb válatozatot: vagy kérj segítséget egy üzenetben ( email cím : hello@virtualiskutyaiskola.hu )
    Akár pépes falattal is készülj a darabos jutalomfalatok mellett. Ha a kutya figyelme lankad, a legegyszerűbb a figyelmét visszahozni az “orránál fogva”, folyamatos étel kontakttal vagy a kijelölt helyéhez kötött étel kerestetéssel vagy kézbe rejtett falatok kerestetésével, főként a kinti környezetben.

EMLÉKEZTETŐ – FIGYELMEZTETŐ JELEK
Érdemes megszakítani a gyakorlást, ha a kutya az alábbi jelek valamelyikét mutatja:

– orrváladékozás/ orrcsöpögés

– mancsok izzadása

– kutya merevsége, lefagyása, feszültsége

– morgás, vicsorgás, harapás

– intenzív szájnyalogatás

– szem kidülledése- “oldalra sandítás”

– kutya elmegy, kilép a feladatból, eltávolodik a helyzettől, elvonul

A figyelmeztető jeleket a tanítás ideje alatt fokozottan figyeljünk, kiváltképp a tiltás tanításakor.

1. TILTÁS POZITÍV TANÍTÁSA – “NEM” szó kimondásának időzítése 

Előzetesen készítsd magadhoz azt a tárgyat, amivel gyakorolsz: lehet egy játék is. Figyelj arra, hogy elsőként olyan tárgyat válassz, ami a kutyád számára nem okoz stresszt (sem pozitív-, sem negatív stresszt)
A behívás és a szemkontaktus feladatok ebben a feladatsorban bemelegítő feladatok a kutya számára.

1.BEHÍVÁS + HELYBEN MARADÁSBehívást (hang + kutya neve + “GYERE”) és pórázra kapcsolást (“MARAD” + pórázra kapcsolás)  követően jutalmazd a kutyát a helyénél és
ÁLLJ A KUTYA MELLÉ
Kérj tőle egy pózt (áll/ül/fekszik), vezesd a pózba vagy már előre is kérheted tőle. Jutalmazd.

BEMELEGÍTÉS
1. Majd egyik kezeddel mutasd “MARAD” és közben mondd is, míg a másik kezedből kap egy jutalmat a kutya: Ezt ismételd el 3x “MARAD ÉS KAPJA A FALATOT RÖGTÖN” (ha ez már jól megy, akkor a kézjelet el is hagyhatod és csak szóban kérd tőle a helyben maradást)

2. Ezt követően mondd és mutasd “MARAD”, majd számolj el magadban 5-ig és jutalmazd a kutyát. Ezt ismételd el 3x “MARAD- 5-IG SZÁMOLÁS-JUTALMAZÁS”  (ha ez már jól megy, akkor a kézjelet el is hagyhatod és csak szóban kérd tőle a helyben maradást)
3. Ezt követően mondd és mutasd “MARAD” és
folytasd a szemkontaktus feladattal. 
2.SZEMKONTAKTUSTOVÁBBRA IS ÁLLJ A KUTYA MELLETT,
csendben és rakd mindkét kezed a hátad mögé (vagy ha ez már jól megy, akkor csak lógasd magad mellett a kezedet- jutalomfalat ne legyen benne).  Nézz a kutya szemébe. Amikor rád nézett:

1. dicsérd szóban és rögtön jutalmazd. Ezt ismételd 3x

2. dicsérd szóban és számolj magadban 5-ig, majd jutalmazd. Ezt ismételd 3x
Majd

(( itt már mindenképpen legyen nálad a kiválasztott tárgy! ))

LÁTÁS
Végig a kutya mellett állj.  A kutyától távolabbi kezedben legyen a tárgy.
Rakd mindkét kezed a hátad mögé. (vagy ha ez már jól megy, akkor csak lógasd magad mellett a kezeidet)

Várd, hogy nézzen rád a kutya. Amikor rád nézett, dicsérd őt szóban és DOBD MAGAD ELÉ a földre, -2-3 méter távolságra – a kezedben tartott tárgyat.
1. Rögtön mondd “NEM”. → “NEM” szó kimondása abban a pillanatban, amikor a zavarás történik←
Jutalmazd a kutyát.  Ezután mondd “MARAD” lépj a tárgyhoz, vedd fel a földről. Majd  lépj vissza a kutyához. Jutalmazd.

2. Állj a kutya mellett továbbra is. Nézz rá és mondd “NEM” (akkor is, ha ő nem néz rád). →“NEM” szó kimondása a zavarás pillanata előtt történik←Majd rögtön  DOBD MAGAD ELÉ a földre, -2-3 méter távolságra – a kezedben tartott tárgyat. Jutalmazd a kutyát.
Ezután mondd “MARAD” lépj a tárgyhoz, vedd fel a földről. Majd  lépj vissza a kutyához. Jutalmazd.

3. Állj a kutya mellett továbbra is. Nézz rá és rögtön DOBD MAGAD ELÉ a földre, -2-3 méter távolságra – a kezedben tartott tárgyat. Mondd “NEM”. Jutalmazd rögtön amikor rád néz.  →“NEM” szó kimondása a zavarás pillanata után történik←Ezután mondd “MARAD” lépj a tárgyhoz, vedd fel a földről. Majd  lépj vissza a kutyához. Jutalmazd.

SZÜNET
Kapcsold le a kutyát a pórázról és mondd “MEHET”.
Hívjuk játszani a kutyát, borzolgassuk játék közben a szőrét, adjunk neki lágyabb érintéseket, éppen hogy csak megérintjük őt. Ezzel segítjük feloldódni, kioldani a feladatból, a felgyülemlett feszültségét levezetni.

3. ÖNKONTROLLBehívást (hang + kutya neve + “GYERE”) és pórázra kapcsolást (“MARAD” + pórázra kapcsolás)  követően jutalmazd a kutyát a helyénél és
ÁLLJ A KUTYA MELLÉ
Kérj tőle egy pózt (áll/ül/fekszik), vezesd a pózba vagy már előre is kérheted tőle. Jutalmazd.

BEMELEGÍTÉS
1. Majd egyik kezeddel mutasd “MARAD” és közben mondd is, míg a másik kezedből kap egy jutalmat a kutya. “MARAD ÉS KAPJA A FALATOT RÖGTÖN” (ha ez már jól megy, akkor a kézjelet el is hagyhatod és csak szóban kérd tőle a helyben maradást)

Folytasd ismétlés nélkül a következővel: 

2. Ezt követően mondd és mutasd “MARAD”, majd számolj el magadban 5-ig és jutalmazd a kutyát. “MARAD- 5-IG SZÁMOLÁS-JUTALMAZÁS”  (ha ez már jól megy, akkor a kézjelet el is hagyhatod és csak szóban kérd tőle a helyben maradást)
Folytasd ismétlés nélkül a következővel: 

TOVÁBBRA IS ÁLLJ A KUTYA MELLETT,
csendben és 
rakd mindkét kezed a hátad mögé (vagy ha ez már jól megy, akkor csak lógasd magad mellett a kezedet- jutalomfalat ne legyen benne).  Nézz a kutya szemébe. Amikor rád nézett:

1. dicsérd szóban és rögtön jutalmazd.

Folytasd ismétlés nélkül a következővel: 

2. dicsérd szóban és számolj magadban 5-ig, majd jutalmazd.
Majd folytasd ismétlés nélkül a következővel: 

(( itt már mindenképpen legyen nálad a kiválasztott tárgy! ))
LÁTÁS
Végig a kutya mellett állj.  A kutyától távolabbi kezedben legyen a tárgy. Rakd mindkét kezed a hátad mögé. (vagy ha ez már jól megy, akkor csak lógasd magad mellett a kezeidet)

Várd, hogy nézzen rád a kutya. Amikor rád nézett, dicsérd őt szóban és DOBD MAGAD ELÉ a földre, -2-3 méter távolságra – a kezedben tartott tárgyat.
1. Rögtön mondd “NEM”. → “NEM” szó kimondása abban a pillanatban, amikor a zavarás történik←
Jutalmazd a kutyát.  

Majd fogd rövidre a pórázt és indulj el a kutyával együtt a a földre ledobott a tárgy felé. Állj meg a tárgytól 1 lépés távolságra.
1. Várd meg, amíg ő is megáll és lazul a póráz. Abban a pillanatban mondd “NEM”. Amikor a kutya rád néz, dicsérd szóban és hív a helyéhez (hang + kutya neve + “GYERE”). A helyénél adj neki kézből egy falatot.  → “NEM” szó kimondása abban a pillanatban, amikor a kutya nem húzza a pórázt, koncentrál a tárgy közelében ←
 

Ezután ismét indulj el a kutyával együtt a földre ledobott tárgy irányába. 
2. Állj meg a tárgytól 1 lépés távolságra a kutyával együtt. És várj csendben, a már megszokottnál több időt tölts el így a tárgy közelében. Mindvégig fogd rövidre a pórázt. Amikor a kutyán azt látod, hogy picit kezd izgatott lenni/ türelmetlen vagy bizonytalan/ vagy a tárgy irányába szeretne menni (mert szokatlan számára, hogy most más történik, mint amit korábban tapasztalt, és megváltozik a koncentrált viselkedés): akkor mondd “NEM”. Amikor a kutya rád néz, dicsérd szóban és hív a helyéhez (hang + kutya neve + “GYERE”). A helyénél adj neki kézből egy falatot.  →“NEM” szó kimondása abban a pillanatban, amikor a kutya közeledik a tárgyhoz ←

Ezután ismét indulj el a kutyával együtt a földre ledobott tárgy irányába. 
2. Amikor közeledtek a tárgyhoz és már egy lépés távolságra vagytok tőle, de még mozgásban vagy vele,  mondd “NEM” és állj meg. Amikor a kutya rád néz, dicsérd szóban és hív a helyéhez (hang + kutya neve + “GYERE”). A helyénél adj neki kézből egy falatot.  →“NEM” szó kimondása abban a pillanatban, amikor a kutya izgatottá vagy nyugtalanná kezd válni a tárgy közelében ←

Kapcsold le a kutyát a pórázról és mondd “MEHET”.
Hívjuk játszani a kutyát, borzolgassuk játék közben a szőrét, adjunk neki lágyabb érintéseket, éppen hogy csak megérintjük őt. Ezzel segítjük feloldódni, kioldani a feladatból, a felgyülemlett feszültségét levezetni. Majd jelezzük, hogy vége a gyakorlásnak: “VÉGE” a megszokott rituáléval, a kutya helyének elpakolásával.



2. LÁB MELLETTI SÉTA TANÍTÁSA – tiltás tanítása láb melletti séta közben

Előzetesen készítsd magadhoz azt a tárgyat, amivel gyakorolsz: lehet egy játék is.
Figyelj arra, hogy
– elsőként olyan tárgyat válassz, ami a kutyád számára nem okoz stresszt (sem pozitív-, sem negatív stresszt).  Ha ezzel a tárggyal sikeres a feladat gyakorlása: a tárgy leejtésével, akkor nyugodtan áttérhetsz egy játék / sípolós játékkal gyakorlásra, ami pozitív stresszt vált ki a kutyából
– a láb melletti séta gyakorlásához egy egyenes szakaszt jelölj ki. A kutya helyét leterítve, fix pontot kapsz: ez egyaránt jelöli a láb melletti séta kezdetét és végét.
a szemkontaktus sétában gyakorlásánál törekedj a kutyád egészségének megőrzésére (ami a legfontosabb): séta közben, amikor a kutya felfelé néz rád, egy oldalán terheli az ízületeit, ami később fájdalmat okozhat számára. Ezt megelőzendő: ha a jobb oldaladon vezetted őt az egyik körben, akkor vezesd őt a következő körben a bal oldaladon, hogy kiegyenlített legyen a terhelés. Figyeld a kutyád mozgását gyakorlás közben, vagy ha nem tudod megfigyelni, akkor vedd fel kamerával és nézd vissza hogyan mozog. Ennek ismeretében tudatosan tanítsd őt sétálni a jobb és a bal oldaladon egyaránt.

LÁB MELLETTI SÉTA + TILTÁS TANÍTÁSA
0. Jelöljük ki a kutya helyét.

1. BEHÍVÁS
Álljunk a kutya helyénél és hívjuk magunkhoz a kutyát: hang- kutya neve- “GYERE”. Jutalmazzuk.

2. HELYBEN MARADÁS LÁB MELLETT
Egy következő falattal vezessük magunk mellé a kutyát, arra az oldalunkra amelyik kezünkben a falatot tartjuk. Álljunk egy helyben és adjuk oda ezt a falatot a kutyának. Kérjük tőle “ÁLL”, jutalmazzuk. Majd mondjuk “MARAD” és készítsünk elő több falatot a kezünkbe. Jutalmazzuk. A helyben maradást mentális bemelegítő feladatként alkalmazzuk itt. Ezért
2.1. kérd “MARAD” és jutalmazd a kutyát rögtön. Ezt ismételd 3-szor.
2.2. majd kérd “MARAD” és számolj el magadban 5-ig, majd jutalmazd. Ezt ismételd el 3-szor. Megszakítás nélkül folytasd a tanítást a következő pontban leírtak  szerint.

3. SZEMKONTAKTUS LÁB MELLETT3.1. Várjuk meg amíg a kutya ránk néz, ekkor dicsérjük szóban és adjunk neki rögtön egy falatot. Ezt ismételjük 3×3.2. Várjuk ismét, hogy ránk nézzen, amikor felvette a szemkontaktust, akkor dicsérjük szóban, számoljunk el magunkban 5-ig, majd jutalmazzuk. Ezt ismételjük 3x
4. LÁB MELLETTI SÉTA
Végül várjuk meg, hogy ismét ránk nézzen, dicsérjük szóban és ekkor induljunk el.
4.1. Kéz követése láb mellett- folyamatos étel kontaktussal: nyújtsuk le a falatokkal teli kezünket a kutya orrához és így sétáljunk lassan,  közben mondjuk “SÉTA”/”TOVÁBB” (láb melletti séta szava). Majd amikor a helyéhez visszaértünk, megállunk és jutalmazzuk őt kézből egy falattal.

4.2. Kéz követése láb mellett- megszakításokkal: VÁRJUK MEG AMÍG A KUTYA ISMÉT RÁNK NÉZ, EKKOR DICSÉRJÜK SZÓBAN, TARTSUK AZ ORRÁHOZ A JUTALOMFALATOKKAL TELI KEZÜNKET ÉS INDULJUNK EL
– A kutya kijelölt helyétől 3-5 lépés távolságra sétáljunk lassan. Amikor követi a kezet, mondjuk “SÉTA”/”TOVÁBB” és ebben a körben már lépésenként adjunk neki jutalmat. Amikor követi a kezet mondjuk “SÉTA”/”TOVÁBB” →  adunk neki egy falatot→ és sétálunk tovább, mondjuk  “SÉTA”/”TOVÁBB” → adunk neki egy falatot … és így tovább. Majd amikor a helyéhez visszaértünk, megállunk és jutalmazzuk őt kézből egy falattal.

4.3. Kéz követése láb mellett- megszakításokkal és szóbeli dicsérettel: VÁRJUK MEG AMÍG A KUTYA RÁNK NÉZ, EKKOR DICSÉRJÜK SZÓBAN, TARTSUK AZ ORRÁHOZ A JUTALOMFALATOKKAL TELI KEZÜNKET ÉS INDULJUNK EL. Mondjuk “SÉTA”/ “TOVÁBB” és jutalmazzuk egy falattal- ismét mondjuk “SÉTA” / “TOVÁBB” és szóban is dicsérjük a kutyát, majd jutalmazzuk egy falattal. Amint megkapta a falatot, már mondjuk is “SÉTA” / “TOVÁBB” és ismételjük az előzőeket: . “SÉTA”/”TOVÁBB” →  szóbeli dicséret → adunk neki egy falatot →  “SÉTA”/”TOVÁBB” → szóbeli dicséret →  falat … és így tovább. Majd amikor visszaértünk a helyéhez  megállunk és jutalmazzuk egy falattal.

5. “SZEMKONTAKTUS”- ARCRA NÉZÉS LÁB MELLETTI SÉTA KÖZBEN + TILTÁS TANÍTÁSA SÉTA KÖZBEN
5.1. “Szemkontaktus”- arcra nézés láb mellett- szóbeli dicsérettel: VÁRJUK MEG AMÍG A KUTYA RÁNK NÉZ, EKKOR DICSÉRJÜK SZÓBAN, és rögtön induljunk el (már ne tartsunk falatot az orrához), mondjuk “SÉTA”/ “TOVÁBB” és jutalmazzuk egy falattal. Majd sétáljunk és nézzünk a kutyára, keressük vele a szemkontaktust- amikor ránk néz (nem kell, hogy a szemünkbe nézzen, elég ha az arcunkra néz) szóban dicsérjük a kutyát, majd jutalmazzuk egy falattal. Amint megkapta a falatot, már mondjuk is “SÉTA” / “TOVÁBB” →  várjuk, hogy ránk nézzen miközben sétálunk  →  szóbeli dicséret → adunk neki egy falatot →  “SÉTA”/”TOVÁBB” → ránk néz → szóbeli dicséret →  falat … és így tovább. Majd amikor visszaértünk a helyéhez  megállunk és jutalmazzuk egy falattal.

(( itt már mindenképpen legyen nálad a kiválasztott tárgy!  – a példában egy sípolós játékkal van szemléltetve, de ettől el is térhetsz: kérdés esetén írj a hello@virtualiskutyaiskola.hu címre üzenetet))

5.2. “NEM” – HALLÁS
A kutyától távolabbi kezedben legyen a tárgy.
VÁRJUK MEG AMÍG A KUTYA RÁNK NÉZ, EKKOR DICSÉRJÜK SZÓBAN, és rögtön induljunk el (már ne tartsunk falatot az orrához), mondjuk “SÉTA”/ “TOVÁBB” és jutalmazzuk egy falattal. Majd sétáljunk és nézzünk a kutyára, keressük vele a szemkontaktust- amikor ránk néz (nem kell, hogy a szemünkbe nézzen, elég ha az arcunkra néz) szóban dicsérjük a kutyát, majd
HALLÁSSétálás közben, röviden egyszer nyomd meg a sípolós játékot. Abban a pillanatban már mondd is “NEM”, majd rögtön mondd “SÉTA” / “TOVÁBB”  → jutalmazd a kutyát egy falattal →  “SÉTA”/”TOVÁBB” → várd meg hogy rád nézzen → szóbeli dicséret → és folytasd a LÁTÁS- sal

5.3. “NEM” – LÁTÁS
LÁTÁS
Sétálás közben, ejtsd le a  játékot a földre. Abban a pillanatban már mondd is “NEM”, majd rögtön mondd “SÉTA” / “TOVÁBB” → jutalmazd a kutyát egy falattal →  “SÉTA”/”TOVÁBB” → várd meg hogy rád nézzen → szóbeli dicséret → és folytasd a SZAGLÁS-sal
5.4. “NEM” – SZAGLÁS
SZAGLÁS
Sétálás közben, ejts le egy jutalomfalatot a földre. Abban a pillanatban már mondd is “NEM”, majd rögtön mondd “SÉTA” / “TOVÁBB” → jutalmazd a kutyát egy falattal →  “SÉTA”/”TOVÁBB” → várd meg hogy rád nézzen → szóbeli dicséret → és sétálj vissza a kutyával a helyéhez. Ott állj meg, jutalmazd. Kérd: “MARAD”. Majd menj és vedd fel a földről a falatot és a játékot. Menj vissza a kutyához, jutalmazd. 
Kapcsold le a kutyát a pórázról és mondd “MEHET”.
Hívjuk játszani a kutyát, borzolgassuk játék közben a szőrét, adjunk neki lágyabb érintéseket, éppen hogy csak megérintjük őt. Ezzel segítjük feloldódni, kioldani a feladatból, a felgyülemlett feszültségét levezetni. Majd jelezzük, hogy vége a gyakorlásnak: “VÉGE” a megszokott rituáléval, a kutya helyének elpakolásával.
1. LÉPÉS2. LÉPÉS3. LÉPÉS4. LÉPÉS
Szemléltető ábrák láb melletti séta tanítása 1.

5. LÉPÉS
Szemléltető ábrák láb melletti séta tanítása 2.

A videón megfigyelhetők a kutyán a feszültség jelei (közelgő vihar volt kialakulóban):
– enyhén szétszórt figyelem
– merevebb testtartás 

Kutyasétáltatás közben számtalan olyan spontán helyzet adódik, ami a kutya figyelmét eltereli a feladatról. Éppen ezért érdemes otthoni környezetben előre begyakorolni a feladatokat, hogy a már ismert feladatokat kinti környezetben is képes legyen a kutya kérésre megcsinálni.

FONTOS
A kutyának nem természetes viselkedést tanítunk ebben az esetben, hanem a figyelmének az emberre koncentrálását kérjük tőle mozgás közben.
Ezért előzetesen fontos egy helyben olyan feladatokat tanítani a kutyának, melyek segítenek neki “fix pontokat” figyelni az emberen. Később ezekre a “fix pontokra” a kutya mozgás közben is könnyebben tudja a figyelmét koncentrálni. 
Ilyen “fix pontok” az emberen például 

  • az emberi kéz ( falatokat nyújtása kézből) 
  • az emberi arc/ tekintet keresése (szemkontaktus keresése, arc figyelése) 
  • az emberi mozgás tempójának lekövetése (tempóváltások: gyors sétából lassúra váltás, lassú sétából gyorsra váltás, sétálásból megállás)

Mindez segít megtartani a figyelmet. A koncentrációhoz a kutya idegrendszerét fokozatosan szoktatjuk, hogy az egyre nagyobb kihívást jelentő helyzetek – pl. zajos környezet a városban, sok szag az erdei séták során, vagy a videóban látható vihar közeledte stb. –  ne zökkentse ki a kutyát a kért feladatból.

VIDEO SEGÉDLET – LÁB MELLETTI SÉTA LÉPÉSEK

EMLÉKEZTETŐ1
A kutyának célzott feladatok tanításával könnyebben tudunk határokat kijelölni és szabályokat megalkotni és azokat betartani. A feladatok tanítását erre kijelölt időben tanítjuk a kutyának, mely időben a teljes figyelmünket a kutyának tudjuk szentelni és közben megfigyelni az ő sajátos jelzéseit, tűréshatárát, motivációját. Ezek ismeretében tudjuk a feladatok megfelelő fokozatai mentén hatékonyan tanítani a kutyát.

Az oldal tartalmának másolása tilos!