ESETTANULMÁNY 1. KÖLYÖKKUTYA


A videóban 3 ivarérés időszakának kezdetén álló kölyökkutya látható, a kutyaoktatási folyamat 10. alkalmán (3. hónapban).
Városi környezet: forgalom, turisták, építkezés zaja, földalatti járat közvetlenül a kiválasztott útvonalon.

A három kutya más-más helyről érkezett, más fajtájú:

  1. TACSKÓ: tenyésztőtől- erős idegrendszerrel rendelkezik, minden szempontból egészséges kutya- gyorsan tanul, könnyen tartja a fókuszt a feladatok közben
  2. GOLDEN RETRIEVER: alkalmi szaporulatból vásárolt (szaporítótól?)- diszplázia gyanús járás (kutyaoktatási folyamat után csípő diszplázia állatorvos által igazolt), kifejezetten érzékeny kutya, hamar izgatott állapotba kerül mozgó tárgyak, emberek közelében- figyelme a mozgásra kiélezett
  3. YORKSHIRE TERRIER KEVERÉK: egy kukába kidobva találták alultápláltan– zajérzékenység, gyenge idegrendszer – lassan tanul embertől, más kutyáktól gyorsabban tanul, az idegrendszer hamar fárad, lassabban dolgozza fel az információkat- veszély érzékelésére kiélezett éber figyelem a környezeti ingerekre, kiváltképpen az éles fémes/ csattanó hangokra

A tanulási folyamatban klikker használata segíti a gazdi- kutya párosokat. (lásd később: mentorprogram)


A felvételen érdemes megfigyelni:

1.VIDEO
Csoportos tanításánál a kutyák segítik egymást a tanulásban.
Tacskó izgatottsága- látszólag nem tűnik izgatottnak, mert helyben marad, tartja a feladatot, azonban a kutya izgatottság jeleit mutatja: tág pupilla, gyors rágás falat odaadásakor, pózváltás (felül, de a helyén marad, tartja a feladatot).
Yorki keverék: feladatokat nem tudta végrehajtani, lassabban tanul az emberektől,  sok inger van körülötte, főként zajok, amik fokozzák a félelem érzetét. Ezért játékra hívjuk. Labdázás során a látását intenzívebben használva a zajérzékenység csökken.

2. VIDEO

Önkontroll gyakorlás: labda gurítás közben helyben maradás gyakorlása.
Tacskó: izgatott, de képes tartani a feladatot
Goldi: labda irányába mozdul, odaszaladna, de kérésre megáll a mozgásból, majd a póráz tartja vissza – gazdi segítségével visszalépünk a feladat fokozatában- a gazdi a kutya és a zavaró tárgy közé áll.

3. VIDEO

Figyelemkoncentráció gyakorlása: hangérzékenység csökkentése. A kutya félelem jeleit mutatja, azonban képes már végrehajtani a  feladatot, nem jut el a szorongás/ pánik állapotába.
Helyben maradás: kijelölt hely segítség a kutyának, mozoghat, ha izgatott vagy menekülne, de már nem lép le róla, képes tartani a fókuszt.
Behívás gyakorlása: sípszó segítség (figyelemfelkeltés). A  póráz húzása természetes:  intenzív szimatolásra igény (zajérzékeny kutyákra jellemzőbb, traumát átélt kutyákra jellemzőbb). Szorongáscsökkentés miatt a természetes reakciót nem gátoljuk, hagyjuk hogy húzza a pórázt.

4. VIDEO

Tacskó: távolról ültetés, komplexebb feladat végrehajtása ingergazdag környezetben, spontán élethelyzetben. Gazdi- kutya páros között idegen emberek sétálnak el spontán módon. A kutya számára kihívást jelentő élethelyzet, amikor közte és a gazdi között történik valami (ez esetben mozgás, a gazdit nem mindig látja ahogy elhaladnak előtte, csak szóra hajtja végre a feladatot, kézjelet nem lát).

5. VIDEO
Láb melletti séta és helyben maradás gyakorlása  élethelyzetben.
Tacskó: nem jelent gondot a feladat, könnyedén tartja a fókuszt.
Goldi: csípőprobléma gyanúja, mozgás közben és ülő pozícióban is szembeötlő. Kényelmetlenség érzés vagy fájdalom jelei láthatók feladat közben: túlzott izgatottság ebben az esetben kellemetlen érzés vagy fájdalom jele, szapora lihegés hűvösebb időben, oldalra “kicsapott” láb ülés közben, mellső lábakkal kompenzálás (teljes testsúly áthelyezés) testpóz váltásakor.
Kutyaoktatói kompetenciahatár: gazdi figyelmét felhívni a jelekre (kutya jelzései és lassabb tanulási üteme szembeötlő) és megfelelő szakembert ajánlani.
Később állatorvos által diagnosztizált diagnosztizált igazolódott be. Ennek ismeretében, orvosi javaslat és fizioterapeuta javaslatait szükséges figyelmebe venni a további tanítás során (milyen pózokat tanítunk, milyen játékokat és hogyan, milyen intenzitással, hogy ne lépjük át a kutya határait).