fbpx

EMLÉKEZTETŐ- 5. GYAKORLATI ALKALOM

FONTOS a kutya reakcióit figyelembe venni, a jelzésekre fokozottan figyelni

A feladatok során a kutya jelzéseire is koncentrálunk.

  • Amelyik kutya nem ad “kioldó jelet” a tanítás ideje alatt (pl. ásítás, sóhajtás, bunda megrázása!, hempergés) – több szünet beiktatásával segítjük őt, és kevesebb ismétlésszámmal tanítjuk a feladatokat. Fokozottan segítjük, hogy könnyen “le tudja rázni magáról” a feladat feszültségét. Vagyis feladat végén: játékra hívás, nagy játék és játék közben felszínes, kioldó érintések, a bunda átsimításával segítjük a kutyát, ami a kutyát a bunda megrázásának pillanataira emlékeztetik.
  • Amikor a kutya ad kioldó jelet a tanítás ideje alatt, szóban dicsérjük, örülünk neki. De nem jutalmazzuk falattal, hogy a kutya ne feladatként élje meg.
     
  • A feladat végét jelezzük a kutya számára: “MEHET” (szóval és kézjellel: eltávolodhat az embertől).
  • Feladatok közötti szünetekben:
    játék –   A játékkal a vadász ösztönnek biztosítunk biztonságos keretet. Megmutatjuk a kutyának, hogy az a belső izgatottság, amit a feladatok ideje alatt visszafogott, most felszínre bukkanhat és játékban meg tudja élni, ki tudja adni azt az energiát.
    A játék végét jelezzük a kutyának szóval és kézjellel pl. “KÉREM”- játék elkérése, majd nyugtató kellemes érintések.
    – víz – Kínáljuk vízzel a kutyát, hogy könnyebben koncentráljon a tanulás ideje alatt.
  • Kioldó érintések: az érintések minősége lényeges. A simogatást a kutya számára nem jutalomként szánjuk,.  Az érintés lehetőség az objektív megfigyelésre, amiből információhoz juthatunk a kutya belső állapotával és befogadóképességével kapcsolatban: izom feszessége, szívdobogás, légzés ritmusa, amit a tapintással is megfigyelhetünk. Ennek ismeretében tudunk minőségi érintést adni a kutyának.
  • Egy minőségi érintést adunk a kutyának: a felszínes, borzolgató érintést, ami a kutyát a bunda megrázására emlékezteti. A kutya lapockától indulva, a gerinc két oldalán haladunk a kezünkkel, épphogy csak érintve a kutya szőrét, hullámzó mozdulatokkal egészen a csípőig, a farok tövéig visszük ezeket az érintéseket.
  • Emellett a már ismert és a kutya számára kellemes érintéseket is alkalmazzuk.

Az oldal tartalmának másolása tilos!