A héten a 7. hét feladatsora lesz irányadó és két ponton változtatunk rajta:
1. SZEMKONTAKTUS+ÖNKONTROLL feladatnál bevezetjük a lágy, rövid ideig tartó, kellemes érintést (TAPINTÁS) és elkezdjük a habituációt a már korábban tnaultakat követve
2. SÉTA TANÍTÁSA feladatnál bevezetjük a szóbeli dicséretet és ezzel egyidőben a jutalomfalatok számának csökkentését.
A következő gyakorlati alkalomig gyakorolhatsz otthon vagy kutyasétáltatás közben egy erre kijelölt időben, csendes nyugodt környezetben amit a kutya már ismer (5-10 perces tanítási idő a séta idejében egy megszokott útvonalon).
3 feladatsor közül választhatsz, amiket felváltva tudsz gyakorolni:
- FELADATOK EGY HELYBEN (behívás- helyben maradás – szimatolás tanítása)- ha ezt szeretnéd gyakorolni, görgess vissza a 7. hét feladataihoz a kölyök modul részben
- FIGYELEMKONCENTRÁCIÓ ÉS ÖNKONTROLL (behívás- szemkontaktus- önkontroll játékkal, (tárggyal- kihagyható) és étellel)
- LÁB MELLETTI SÉTA (behívás- helyben maradás láb mellett- szemkontaktus láb mellett- láb melletti séta)
0. lépés:
Kutya helyének kijelölése (kutyasétáltatáshoz vihetsz magaddal egy kisebb rongyot, kendőt ami elfér a zsebedben is).
A heti feladatok gyakorlásánál továbbra is érdemes az alábbiakra figyelni:
- próbálj meg zavartalan kinti környezetet keresni a gyakorláshoz
- a megadott sorrendben és a megadott ismétlésszámmal gyakorolva a feladatokat, mintha egy koreográfia lenne
- ideális naponta egyszer, a kutya számára kijelölt tanulási időben gyakorolni
- a feladatok ideje alatt a kutya már egyre több időt tölt pórázra kapcsolva, hogy séta közben is sikerüljenek a feladatok, ugyanakkor gyakorljuk továbbra is póráz nélkül is a feladatokat, arra ügyelve, hogy a szemkontaktus és önkontroll feladatoknál minden esetben legyen a kutya pórázon
- a kutya számára legyen elérhető a ivóvíz a közelben, kínáljuk vízzel a feladatok között tartott szünetekben
- a tanulási idő alatt: feladat-szünet váltakozik, a szünetekben hagyjuk, hogy a kutya eltávolodjon, de akár játszani is hívhatjuk. A szünet ideje szubjektív, most még érdemes rövidebb szünetet tartani max. 1 perc, hogy a kutyát könnyebben vissza lehessen hívni a gyakorlásba.
- a szavak másodlagosak, most még a kutyát “az orránál fogva vezetni tanuljuk”. Próbáljunk meg csendben maradni, a kéréseken és a szóbeli dicséreten kívül ne mondjunk ki más szavakat tanítás közben, hogy a kutya könnyebben tanulja meg mit jelent (milyen feladatot rejt) egy adott szó.
- a tanítás során nyugodtan léphetsz visszafelé is (alapok megszilárdítása), ha egy-egy feladat nem sikeres. Akár pépes falattal is készülj a darabos jutalomfalatok mellett: ha a kutya figyelme lankad, a legegyszerűbb a figyelmét visszahozni az “orránál fogva”.
FONTOS
Érdemes megszakítani a gyakorlást, ha a kutya az alábbi jelek valamelyikét adja:
- orr váladékozása
- mancsok izzadása
- kutya merevsége, lefagyása, feszültsége
- morgás, vicsorgás
- kutya elmegy, kilép a feladatból, eltávolodik a helyzettől (ez azt jelenti, hogy a kiváltó ingerrel ellentétes irányba indul el)
FONTOS
Ha a kutya az önkontroll feladat gyakorlásánál nem ad kioldó jeleket (buda megrázása, ásítás, hempergés, nyújtózás…), ebben az esetben Te magad oldd őt kellemes, masszírozó érintésekkel: próbáld meg felszínesen, szinte csak a szőrt érintve a gerinc két oldala mentén, a nyaktól a farok irányába haladva átsimítani őt, enyhén borzongató mozdulatokkal. Ez emlékezteti a testét, az idegrendszerét arra, amikor ő maga megrázza önmagát.
Az előző hetek gyakorlataihoz bármikor visszanyúlhatsz. Az alapok megszilárdításában kiemelt szerepet kap az ismétlés. Ha úgy érzed, egy-egy napon gyakorolhatod az előző heti feladatokat is, és bármikor bátran visszatérhetsz a legkönnyebb feladatokhoz, az első hét feladataihoz.
A szemkontaktus és önkontroll feladatokhoz készíts elő:
– egy sípolós játékot (labdát vagy plüss játékot), amit a zsebedbe tudsz rakni vagy a közeledben le tudsz rakni.
– egy tollat vagy más semleges tárgyat (pl. ceruza)