8. nap #jógakutyával kihívás

A tegnapi napon megtervezhetted a séta útvonalát, és előre kijelölhetted azt a helyet, ahol a mai napon (vagy lehet, hogy a holnapi napon, ha a kutyád napirendjébe úgy tudod beilleszteni) meg tudsz vele állni gyakorolni. 

Otthon a lakásban már tapasztaltad, hogy inkább a mentális feladatokkal tudjuk a kutyát fejleszteni, ebben a “mentális vadászat”, az érzékszervek mentén segít a relaxáció irányába terelni a kutyát. De mindez nem helyettesíti a vadászat ösztönös megéléséből fakadó agresszív viselkedés megélését- amit biztonságos keretek között játékban tudunk biztosítani a kutya számára (akár meghatározott helyhez, időhöz és tárgyhoz is kötve). Játék hiányában a kutyában olyan belső feszültség keletkezik, melyet relaxációval ugyan oldhatunk, de a vissza- visszatérő feszültség szélmalomharcba fullad és sok energiát emészt fel.

A 14 napos kihíváson, ahhoz, hogy a kutya is megélhesse a relaxációt, a vadászösztön tudatos levezetésében segítséget adunk neki. Mégpedig a kutyasétáltatás idejére tervezzük a közös vadászatot, játék formájában. 

Tehetnénk ezt olyan módon is, hogy megállunk egy helyen és csak labdát dobálunk a kutyának. DE Te nem ezért vagy itt- legalábbis remélem. 🙂 A játék mikéntjét a relaxációhoz igazítjuk, és a kutya szükségleteihez, amit később még górcső alá veszünk, hogy még inkább testre tudd majd szabni a kutyád számára a játékot, ezzel is segítve őt abban, hogy a relaxáció a mindennapjai részévé válhasson. 


FÓKUSZBAN: A JÁTÉK RELAXÁLÓ SORRENDJE 🙂

A nem megfelelő sorrendben tanított játék éppúgy okozhat károkat, mint a játék teljes hiánya. Ahhoz, hogy a kutya testileg-, mentálisan- és lelkileg egyaránt egységet éljen meg, a természet törvényeit szükséges követnünk. A játék sem kivétel ez alól. A megfelelő játék egyenlő a természet által diktált vadászösztön megélésével.


EMLÉKEZTETŐ
A gyakorlásnál figyelj a következőkre:

TANULÁSI IDŐIdeális az etetési idő előtt, a  kutyasétáltatás idejében kijelölni a tanulás idejét. A tanulás ideje kb. ~5 -10 perc/nap. Fontos, hogy a kutya a tanulást követően hosszabb ideig tudjon pihenni, aludni, így tud memória szintjén rögzülni a tanítás, és így tud érvényesülni a 14 napos gyakorlás eredménye is! 
JUTALOMFALATOKIdeális, ha a kutyád napi ételadagjából különítesz el egy keveset, amit jutalomfalatként adsz majd neki a gyakorlás ideje alatt. Így tartani fogja a súlyát, és a gyomrát is megkímélheted. Fontos, hogy a 2. héten különösen figyelj arra, hogy az intenzív játék miatt kevesebb falatot használj!
GYAKORLÁS HELYSZÍNEVálaszd már a kinti környezetet. Ideális a kutyasétáltatás idejében egy csendes, zavarásmentes környezet, amit a kutyád már ismer és megszokott a számára, biztonságban érzi ott magát. 
CSÚSZÁSMENTES TALAJCSÚSZÁSMENTES TALAJON GYAKOROLJ, hogy elkerüld kutyád sérülését.
Kinti környezetben: megkönnyíti a kutyád koncentrációját, ha betonos/ térköves talajon gyakorlod vele a feladatokat – itt kevesebb a szag. Ügyelj rá, hogy nyáron forró betont kerüld, télen a hideg betont kerüld!
Továbbá játékra füves részre hívni a kutyát! Beton/ térkő felületen NE játssz a kutyáddal, ne hagyd hogy fusson rajta. Így kíméld az ízületeit, hogy sokáig egészséges maradjon és elkerüld a sérüléseket! 
TANULÁSRA KIJELÖLT HELYA gyakorlás idejére teríts le a kutyád számára egy pokrócot/ törölközőt vagy kisebb szőnyeget, de akár egy tiszta konyharuha is megfelelő erre a célra. A gyakorlás végén ezt majd rakd el. Ennek segítségével a kutyád hamarosan megjegyzi: amikor előkerül ez a leterített hely, akkor neki ott feladata lesz, amikor elrakod, akkor vége a gyakorlás idejének.

FELADAT NEKED

A mai napi gyakorlás közben teljes figyelmeddel törekedj a csendre és az irányított játék tanítására. A  FIGYELEMFELKELTŐ HANG és a SZÓBELI DICSÉRET legyen csak amivel megtöröd a csendet, ahogy a feladat leírásban is olvashatod.


FELADAT A KUTYÁDDAL

Haladj a 2. hét videósegédlet és a feladatleírás mentén a továbbiakkal.


MIÉRT EZ A FELADAT?

A természetben a ragadozó állatokra jellemző az agresszív viselkedés, mely a vadászatban kulcsfontosságú szereppel bír. Az agresszív viselkedés a vadászatban felerősödik, majd a vadászat végeztével a zsákmány elfogyasztását követően a ragadozó állat nyugalmi fázisa következik, ami jellemzően egyfajta relaxáltabb mentális és testi állapot.


A kutyáknál is megfigyelhető hasonló folyamat, ha a vadászat természetes sorrendjét követjük. És miért is ne követhetnénk, együtt megélt játékba terelve, ahhoz, hogy a kutyánk nyugodtabb legyen? ????

A gyakorlatokban megfigyelheted ezt a sorrendet és tapasztalhatod a kutyádra gyakorolt hatását:

1. zsákmány felderítése – amiben segítesz a játékra hívással

2.  zsákmány üldözése – amiben segítesz, mozgásba hozod a játékot

3. zsákmány elkapása- amiben a kutyád fizikailag aktívan mozog, miközben fókuszáltan a játékot figyeli

4. zsákmány marcangolása – amiben segítesz, húzogatós játékot játszol vele

5. zsákmány elfogyasztása – amit a játék lezárásával kötsz össze, jutalomfalatot ehet

És ha itt abbahagynánk a gyakorlást, azzal azt érjük el, hogy a kutyánk még izgatott, mentálisan még a vadászatban van… ami megnehezíti a sétát, fejtörést okoz mert a mozgásra, a hangokra továbbra is éber a figyelme. 

Ezért emberként tovább folytatjuk, és a korábban tanult mentális vadászatba tereljük a kutyánk figyelmét (de csak rövid ideig), majd a koncentráció egy más formáját tanítjuk neki, amivel ki tud kapcsolni a vadászatból. A falat nyalogatásával zárjuk a gyakorlást, ami segít egy relaxáltabb mentális állapotba kerülni a kutyának.


Ha kérdésed van, elakadsz vagy sikerélményt osztanál meg:
Csatlakozz a zárt Facebook csoporthoz: 

https://www.facebook.com/groups/jogakutyaval/

Mindenképpen kérdezz, ha elbizonytalanodsz: nincs rossz kérdés. 🙂
Gyakorolj minden nap kutyusoddal együtt a napi fókusz feladatok segítségével.

Ne siess! Adj időt magadnak és a kutyádnak egyaránt! A fókusz feladatokhoz fokozatosan férsz hozzá: MINDEN NAP 17:00-tól.  😉