2. nap – MIÉRT EZ A FELADAT? #szimat
A kutyádnak ragadozó állatként természetes képessége a vadászat, aminek szerves része a szimatolás tevékenysége is.
A #szimat minikurzuson az egyensúlyt szem előtt tartva kezdtük el tanítani a kutyánkat a szimatolásra, és 14 nap alatt az egyensúly megtalálásában és fenntartásában különböző feladatok fognak Téged és a Kutyádat segíteni.
Ezáltal érjük el, hogy a játék keresés a hétköznapi életben egy szuper közös hobbi lehessen, de közben ne váltson ki szélsőséges viselkedést, túlzott izgatottságot vagy okozzon függőséget a keresés/ szimatolás.
Ma a játékos vadászat kerül a reflektorfénybe, ami ha követi a vadászat természetes sorrendjét, a kutyánkra nyugtató, kiegyensúlyozó hatással lehet. Ha eltérünk ettől a természetes sorrendtől, vagy csak egy-egy részletét erősítjük és ismételjük a játékban, akkor a kutyánk viselkedésében szélsőségek, és izgatottság jelenhet meg.
A vadászat természetes sorrendjében a kutyád a következőképpen haladna, ha egyedül vadászik:
1.figyeli a környezetét (a magas hangok, a gyors mozgások és az étel/ más állatok szaga általában, ami felkelti a figyelmét)
2.felderítés, kutatás (a hang/ mozgás/ szag forrásához indul a kutyánk, közben koncentrál, keres, kutatja honnan hallotta, látta vagy szagolta azt, ami számára érdekes)
3. amikor a látóterébe kerül, felgyorsul a mozgás, majd elkezdi kergetni/ üldözni
4. amikor annyira közel ért hozzá, akkor már a cél, hogy megfogja a szájába vegye
5. miután megfogta, tartja, megrázza, marcangolja
6. ha ehető zsákmányt fogott meg, akkor elkezdi enni, rágni
7. miután már evett, nyalogatni kezdi, majd tisztogatni önmagát
8. végül pihen, emészt
A #szimat minikurzuson az 1. és 2. lépést erősítjük, ám ha csak ezt tennénk, azzal a kutyánk viselkedését szélsőséges irányba tolnánk el, amire nincs szükségünk. Ezért a gyakorlásba a vadászat minden lépését beépítjük a közös játékba és tanulás keretein belül.Ezzel a KÖZÖS JÁTÉK és a TANULÁS együttesen adják meg a kutyánk számára a vadászat élményét. Amit velünk együtt élhet meg. 🙂