13. nap – MIÉRT EZ A FELADAT? #szimat

Egyensúly. Ismét ez a szó és a mögöttes tartalom az amire törekszünk. 

Ahhoz, hogy a szimatolás bekapcsolása és játékos levezetése ne nőljön túl rajtad és ne okozzon fejtörést a kutyás mindennapokban, az egyensúlyra törekvés ad biztos alapot. 

Emlékezz rá, hogy amit a Szimat kihíváson tanulsz, eltér a munkakutyák világától. A munkaképesség fejlesztése és a szimatolás mint munka nem a Szimat minikurzus része.

Ám a szimatolás, mint a kutyád egyik fantasztikus képessége, amivel az együttműködést és a kölcsönös kommunikációt fejleszteni tudod kettőtök között, ami a Szimat minikurzus részeként tanultál eddig.

Mindezt olyan módon, hogy annak a hétköznapi életben is hasznát tudd venni: akár otthon, bent a lakásban vagy kertben, és a kutyasétáltatás idejében (lásd a 14. nap feladatoknál).

A cél, hogy szimatolás közben a kutyád jobban figyeljen rád, könnyebben megértse a kéréseidet, szívesen működjön veled együtt, legyen egy hobbija amiben meg tudja élni játékosan a keresést, és amiben még a “kötelező” feladat is játéknak tűnhet… ez az amit a Szimat minikurzuson tanultál eddig.

A Szimat minikurzuson tanult keresésben a kutyád eddig főként a látására támaszkodott. Most már a szimatolást is bekapcsoljuk. A “látásos” és a “szimatos” keresés  egyensúlyának  kialakítása és fenntartása pedig rajtad áll: azzal a mozzanattal hogy milyen messzire rejted el a játékot és hova rejted el, befolyásolni tudod, hogy a kutyád mely érzékszerveit használja aktívabban. Ez a kulcs ahhoz, hogy a mentális aktivitását a keresős játékban ki tudd egyensúlyozni, ami az egészségéhez is hozzájárul. 

Ha a kutyád sokat használja a látását, akár azért mert a fajtájából adódóan arra szelektálták, hogy a szemével figyeljen aktívabban (pl. terelőkutyák), akkor értelemszerűen a szimatolós keresés erősítése tudd hozzájárulni az egyensúly fenntartásához. – a kutyád látja az elrejtést de a pontos helyét nem, a látószögön belül, pl egy bokor mögé rejted el, vagy egy fatörzs takarásában rejted el (a távolság lehet itt 5-6 méternél távolabbi is, ekkor a kutyád éles látás képessége már csökken, ami hozzájárul ahhoz, hogy az orrát majd jobban használja a kereséshez).

Ha a kutyád sok használja az orrát, akár mert a fajtájából adódóan arra szelektálták, hogy az orrával figyeljen aktívabban (pl. vadászkutyák), akkor pedig a látásos keresés erősítése tudd hozzájárulni az egyensúly fenntartásához. – a kutyád konkrétan látja hova rejted el a játékot, a látószögön belül, max. 5-6 méter távolságra. Figyeld a kutyádat, figyeld a szükségleteit és igazítsd hozzá a gyakorlást.

Ne feledd! Egyik nap a látásos, másik nap a szimatolós keresést is gyakorolhatod. Az egyik nem zárja ki am ásikat. Ha úgy érzed, a kutyád többet használja az orrát és ez nem kívánt viselkedést okoz, akkor a látásos keresés irányába billentsd a mérleg nyelvét. És fordítva is igaz mindez!