13. nap #jógakutyával kihívás

Tegnap a csend, a koncentráció, és a megfigyelés után már a tudatos feszítés és lazítás gyakorlatával is megismerkedtél. A 13. napra így már egy kisebb tudáscsomag van a kezedben, amit ideje, hogy rendszerezzünk.

FÓKUSZBAN: A RELAXÁCIÓ LÉPÉSEI ÖSSZEFOGLALÓ

Ma összefoglaljuk az elmúlt napok relaxációhoz vezető útját, amit a kutyáddal együtt gyakorolhatsz. Mindent, amit eddig napról napra ismertél meg, ma egy gyakorlásba olvasztjuk.


FELADAT NEKED

Gondold át, hogy Te magad ma hol szeretnél gyakorolni.
Lehet, hogy a kutyasétáltatás idejében, de az is lehet, hogy otthon bent a lakásban vagy kint a kertben, ha erre lehetőséged van.

Majd gyakorolj a “FELADAT A KUTYÁDDAL” részben leírtak szerint.


FELADAT A KUTYÁDDAL

Az általad kiválasztott helyszíntől függően alakítsd ma a gyakorlást. 

Ha a kutyasétáltatás idejében gyakorolsz:


1. Válassz olyan útvonalat, amin belül meg tudsz állni egy nyugodt helyen a kutyáddal.

2. A kutyasétáltatás ideje alatt állj meg az előre kigondolt helyen és kezdődhet a gyakorlás a kutyáddal 2. hét videósegédlet és a feladatleírás mentén, a tegnapi napon tanultak szerint.  

3. A kutyáddal a gyakorlást a relaxációval zárd le. Ehhez a videóban és a leírásban egyaránt találsz útmutatást.

TIPP: tartsd pórázon a kutyádat, ha a környezetben zavarás lehet. Ha a videó mentén könnyebb számodra gyakorolni, akkor fülhallgatóval egyik füleddel hallgasd a videó szerint az instrukciókat (a másik füledet hagyd szabadon).

Ha otthon gyakorolsz:


1. Válassz olyan helyszínt, ahol lehetőleg nem zavar meg semmi és senki. Lehetsz bent a lakásban vagy a kertben, ha erre lehetőséged van.

2. A 2. hét videósegédlet és a feladatleírás mentén, a tegnapi napon tanultak szerint gyakorolj a kutyáddal – ezt a részt akár a kutyasétáltatásba tudod építeni, a relaxáció gyakorlását pedig külön otthon, miután a kutyád már fáradtabb, tudod gyakorolni.   

3. A relaxáció gyakorlásához a videóban és a leírásban egyaránt találsz útmutatást.

TIPP: indítsd el a videót és kövesd az instrukciókat. 

A videóban szereplő lépéseket az alábbi táblázatban összefoglalva olvashatod.

TESTPÓZHelyezkedj el egy számodra kényelmes test pózban állj, ülj vagy feküdj a földön, padon vagy a kanapén, székben, ha otthon gyakorolsz. Legyen ez a testpóz számodra kényelmes, eszerint válassz. 
CSENDTartsd a csendet, ne beszélj, ne szólj a kutyádhoz sem. Ha segít, inkább kapcsold őt hosszabb pórázra, ez biztonságot adhat számodra. 
KONCENTRÁCIÓSzemmagasságban, magad előtt válassz ki 1 pontot. Erre a pontra kezdd el fókuszálni a tekintetedet. Majd lassan hunyd le a szemeidet.
MEGFIGYELÉSEGY HANG MEGFIGYELÉSE:
Hagyd lehunyva a szemeidet és vidd a figyelmedet egy hangra, amit hallasz és kellemes most számodra hallgatni.

LEHUNYT SZEMEK MEGFIGYELÉSE:
Rövid ideig figyeld ezt a hangot,  majd lassan vidd át a figyelmedet a lehunyt szemeidre. Lehet, hogy érzékelsz fényeket, és az is lehet, hogy sötétséget.

EGY ILLAT MEGFIGYELÉSE:
Rövid ideig figyeld a lehunyt szemeidet, majd a figyelmeddel most keress egy illatot. Szippants bele- bele a levegőbe.  Érezd most az illatot pár másodpercig.
IZOM FESZÍTÉS ÉS LAZÍTÁSLassan engedd el az illat figyelését és a testi érzetekre helyezd a figyelmed. Elkezdjük 3 fő terület átmozgatását:

Egy hosszabb belégzés után, kilégzésre enyhén kezdd el megfeszíteni először a farizmokat, majd domborítsd a mellkast, így közelítsd a lapockákat egymáshoz, végül aktivizáld a hasizmod (húzd be a hasadat).

Majd belégzésre engedd el ezt az enyhe feszítést. Adj teret a levegőnek, hogy töltsön fel.

Majd kilégzésre ismételd a feszítést: – far
– lapockák, – has.

3 kör légzést csinálj így a feszítéssel és lazítással. Enyhe feszítés belégzésre, lazítás kilégzésre.

Lassan engedd el a feszítést és a lazítást. Végy egy mély lélegzetet, lassan mozgasd át magadat és keresd a kutyád társaságát.  
KAPCSOLÓDÁS A KUTYÁVAL – HATÁROK TUDATOSÍTÁSALÉGZÉS “TAPINTÁSA” – MEGFIGYELÉS:

Lassan, épp csak megérintve a kutyát, rakd  az egyik tenyeredet a kutyád oldalára a mellkasához: figyeld meg a légzését ilyen módon, ahogy az emelkedő mellkasa érinti a tenyeredet, majd süllyed. Három lélegzetvételt figyelj meg így nála.


Majd a másik tenyereddel saját mellkasodon figyeld meg saját légzésedet. Három lélegzetvételt figyelj meg így önmagadon.
 IZMOK  “TAPINTÁSA” – MEGFIGYELÉS:

Lassan, épp csak megérintve a kutyát, a fejtől a farok irányába, a gerinc vonal két oldala mentén tapintsd végig a kutyádat. Megállás nélkül, lassan haladj, miközben a bőrt, és már alattuk az izmokat is tapintod, érzed az ujjaiddal. Fontos, hogy nyomást ne helyezz rá, csak lágyan érintsd a kutyádat. Figyeld a kutyád jelzéseit közben. Állj meg ott, ahol neki jólesik az érintésed. Itt pihentesd meg a kezedet.
LEZÁRÁSVidd vissza a figyelmedet önmagadra. Akár egy  hang megfigyelését vagy saját légzésed megfigyelését is választhatod.
A tenyereket ezután távolítsd a kutyádtól. Még egyszer átsimíthatod, ha jól esik neki.  

MIÉRT EZ A FELADAT?

Az agyunk sokszor keresi a miértekre a választ, kifejezetten ha sok információhoz jutott rövid idő alatt. A holnapi napon elérkezünk a 14. naphoz, és nem titok, hogy a 14. napon már a lelkünkkel is kapcsolódunk a relaxáció segítségével. De mielőtt ezt megtennénk, rendszerezzük a tudást, amit a 13. napra összegyűjtöttünk. A rendszerezett tudás segít lecsendesíteni a gondolatainkat. A kiszámítható, logikus lépések ehhez elengedhetetlenek. És ha bennünk, belül rend van, akkor az a kutyánkkal való kapcsolatban is sikerrel megnyilvánulhat.



Ha kérdésed van, elakadsz vagy sikerélményt osztanál meg:
Csatlakozz a zárt Facebook csoporthoz: 

https://www.facebook.com/groups/jogakutyaval/

Mindenképpen kérdezz, ha elbizonytalanodsz: nincs rossz kérdés. 🙂
Gyakorolj minden nap kutyusoddal együtt a napi fókusz feladatok segítségével.

Ne siess! Adj időt magadnak és a kutyádnak egyaránt! A fókusz feladatokhoz fokozatosan férsz hozzá: MINDEN NAP 17:00-tól.  😉