fbpx

12. nap – MIÉRT EZ A FELADAT? #lazapórázkihívás

A kutyasétáltatás 5 szakaszából immáron 2 szakaszt érintettünk: a kijelölt tanulási időt és a láb melletti séta idejét.

A kijelölt tanulási időben nemcsak a kutyát, de önmagunkat is lekezdjük felkészíteni arra, hogy a kijelölt helyet el tudjuk hagyni. Persze ez nem jelenti azt, hogy véglegesen. Természetesen a gyakorlásokhoz előveheted, akár otthon is, hogy az alapokat meg tudd erősíteni. A kutyák számára is változó, hogy melyik nap koncentráltabbak, és mikor szétszórtabb a figylemük. Eszerint tudod őt segíteni a tanulásban, még a kijelölt hely segítségével, ha a figyelme egy-egy nap könnyedén elkalandozik. 

A kijelölt hely elhagyásával önmagunk számára is segítség, ha a környezetben kiszemelünk egy fix pontot, ami viszonyítási alapul szolgálhat: itt kezdjük a gyakorlást, innen sétálunk el, ide térünk vissza és itt zárjuk le. A térben amolyan kapaszkodó ez, ami a magabiztosságunkhoz is hozzájárulhat, hiszen a figyelmünk időről időre visszatér ehhez a ponthoz, ami segít abban is hogy ne kalandozzunk el gondolatban. 

A kutyasétáltatásból hazafelé menet az utolsó percekben kezdjük el megmutatni a kutyánknak, hogy a láb melletti sétát – amit a kijelölt tanulási időben már felelevenítettünk- itt is kérhetjük tőle. A feladatsorban tanultak kis szeletét kérjük tőle ismételten, ugyanabban a sorrendben, amit már megszokott. Ezáltal mentálisan is elkezdődhet kialakulni a rutin: a már ismert lépések egy újabb helyszínen, ugyanúgy követik egymást. Ez a tanulást segíti. Ahogy az is, hogy a séta végén kérjük tőle, amikor fizikailag már fáradtabb.

Ha a kutyusod már annyira fáradt, hogy nem tud koncentrálni a séta legvégén – ebben az esetben a következő séta idejére tervezd ezt a rövid láb melletti séta gyakorlást, olyan módon, hogy akár a tanulási idő után elindulva, pár perc után tanítod őt a spontán láb melletti sétára a leírtak szerint.

Az oldal tartalmának másolása tilos!