fbpx

11. nap #behíváskihívás

Tegnap tapasztalhattad, ahogy változtatod a testhelyzeted, pl. leguggolsz, máris érdekesebb leszel a kutyád számára, aki ekkor könnyebben felfigyel rád. És ha a megszokott mozgástól eltérő mozdulatokat teszel, pl. integetsz neki, hamarabb ott terem, még ha nem is hívod őt. Minél intenzívebb a mozgás, a kutyád annál jobban érdeklődik, mivel ragadozó állatként a mozgásokra ösztönösen érzékenyebben reagál.  Ezt a tudást a sikeres behíváshoz fel tudod használni. Ha elfutsz előle, és közben kezeidet lóbálva jelezel neki, máris sokkal több figyelmet kapsz tőle, mintha lassan, egyenletesen sétálnál. De ha csak ezt gyakorlod a kutyáddal, könnyen rászoktathatod arra, hogy érzékenyebb legyen a mozgásokra, és ha nem tőled jön a mozgás, a mozdulat, hanem egy idegen embertől, akkor ő ugyanúgy oda akar majd menni (pl. futó emberhez, kezeivel kalimpáló kisgyermekhez stb.). Többek azért is fontos a koncentráltabb tanulás, ami által a kutyád megtanulja követni a lassabb mozdulataidat, lassabb tempódat, hogy kutyasétáltatás közben is könnyebben megértse a kommunikációdat (pl. azt, ha hívod magadhoz), még akkor is, ha abban nincs intenzív mozgás. Emellett a kellemetlen helyzeteket könnyebben meg tudod előzni: pl. ha egy futó embert látsz, már ki tudod adni a figyelemfelkeltő hangot és a tanultak szerint a “GYERE” szóval, magadhoz tudod hívni a kutyádat. Ezzel meg is alkothatod az első szabályt, amit kutyasétáltatás közben következetesen mindig gyakorolhatsz a kutyáddal: futó ember látványa = gyere hozzám.

A szabályokra később még visszatérünk, de most még…


Még 3 nap van vissza a 14 napos kihívásból.



A korábbi napok során tapasztalt gyakorlatok segítségével mára már jobban megismerted a kutyádat. Mára már tudod, hogy:
– mi az a hang, amit ha kiadsz felkelti a  kutyád figyelmét
– mi az a testhelyzet és mozgás, amit ha felveszel/csinálsz a kutyád jobban figyel Rád
– mi az a hangsúly, amit érdemes gyakorolni amikor kimondod “GYERE”
– mi az a távolság, amiből magabiztosan és nagy sikerrel vissza tudod hívni a kutyádat
– mi legyen a behívás vége (játék, feladat, trükk), hogy a kutyád motivált legyen visszatérni hozzád …

És mindezt a kutyád napi tanításába is be tudod építeni. (Ha mégsem, akkor a Facebook csoportban jelezd vagy emailben a hello@virtualiskutyaiskola.hu címre írj üzenetet).


A FÓKUSZBAN: az érzések és a szükségletek.


Mindeddig arra kértelek, hogy a megszokott útvonalon, egy csendes környezetben gyakorolj a kutyusoddal, hiszen ekkor a magabiztosságod nagyobb. Tudod melyik sarkon merre fordulj, ismered a környék kutyáit, tudod melyik kerítés mögül ki ugat ki és így tovább:  ez a  kiszámíthatóság egyfajta nyugalommal tölthet el, és a kutyád ezt megérzi rajtad és szívesebben Rád bízza magát.

Amikor történik valami váratlan helyzet, vagy ismeretlen a terep, bizony tapasztalhatod, hogy a magabiztosságod lehet meginog. S ez szintén hatással van a kutyádra, de elsősorban a felé irányuló kéréseid hangsúlyára, és a mozdulataidra.

Egyszóval mindaz, ami benned zajlik séta közben, az kivetül a kutyáddal való kapcsolatodra is. Pillanatról pillanatra, ahogy változik a hangulatod, ahogy változnak az érzéseid vagy a szükségleteid, lehet hogy egy-egy mozzanatod, kérésed eltér a megszokottól, és a kutyád ezt érzékeli. És van, hogy “csak” ennyin múlik a behívás sikeressége, mert a kutyád ekkor nem érti a kommunikációdat, a kérésedet.

Ezért lényeges önmagunkat is megfigyelni séta közben. “Bennem mi zajlik? Hogyan érzem magam most éppen? Valóban jól esik a séta, a mozgás, vagy éppen fáj valamim és emiatt feszültebb vagyok?” Fontos tisztában lenni saját érzéseinkkel és szükségleteinkkel, ahogy a kutyánkéval is, hogy békésen és együttműködve tudjunk sétálni.


FELADAT NEKED


Korábban arra kértelek, hogy tedd fel magadnak ezeket a kérdéseket:
– Mik azok a helyzetek amikor a kutyám nem engem választott amikor hívtam?
– Milyen esetekben volt eddig sikertelen a behívás?

ÉS
– Mik azok a helyzetek amikor a kutyám engem választott amikor hívtam?
– Milyen esetekben volt eddig sikeres a behívás?

Nos, arra kérlek, hogy vedd elő, amit akkor leírtál (vagy gondold át ismét és írj egy új listát) és vedd végig a szituációkat amiket felvázoltál magadnak:

Írd le milyen érzés volt benned az egyes helyzetekben, és mire lett volna éppen akkor szükséged!

Nem jött vissza a kutyám amikor hívtam, inkább odaszaladt a többi kutyához. Ekkor dühös voltam, mert játszott már eleget, nekem viszont arra lett volna szükségem, hogy siessünk haza, mert még sok elintéznivaló dolgom volt aznap.

Ilyen és ehhez hasonló helyzeteket gondolj át. 3-3- számodra negatív és pozitív végkimenetelűt helyzetet egyaránt.
 


FELADAT A KUTYÁNAK

A mai napon arra kérlek, hogy egy dolgot változtass: a tanítás helyszínét. A séta során egy másik helyszínen gyakorolj a kutyáddal. Ez lehet a korábban kiválasztott helytől egy picit messzebb, ami már nagyobb kihívást jelent a számodra (több ember, több kutya, nagyobb forgalom stb.)

Séta közben állj meg, terítsd le a kutyád két kijelölt helyét és már kezdődhet is a gyakorlás:


1. Nézd meg újra a 2. hét bázis feladatait.

2. Gondold át: mi az amitől a kutyád és Te magad is motivált leszel a mai napon gyakorolni? Mostanra már van ehhez tapasztalatod. Lehet, hogy a megadott feladatok ismétlésszámát csökkented. Lehet, hogy több játékos szünetet is belecsempészel a feladatok közé. Egy dolgot tarts meg mindenképpen: a feladatok sorrendjét!
Ha a kutyád ismer trükköket, azzal is színesítheted a gyakorlást. 🙂

3. Gyakorolj a kutyáddal.

4. Zárd le a gyakorlást a 2. heti útmutató szerint.

A sétából hazaérve, pedig jöhet az alapok megszilárdítása az etetési időben:

5.  Fogd meg a kutyusod tálját, add ki a figyelemfelkeltő hangot és tartsd az orrához a tálat. Így vezesd el a helyéig vagy ahhoz a helyhez ahol etetni szoktad. Amikor követ: mondd: “GYERE”.Végül rakd le neki a tálat és hagyd, hogy megegye az ételt. (Ezen a ponton, ha van etetési rutinotok, akkor ne felejtsd el gyakorolni vele úgy, ahogy megszokta a kutyád).

Itt meg is állhatsz, vagy a 7. napon felvázoltak szerint gyakorolhatod a behívást még egyszer, miután a kutyád megette az ételét: dönts a megérzéseid szerint.


MIÉRT EZ A FELADAT?

Bizonyára tapasztaltad már, hogy van olyan környezet, amit a kutyád már megszokott, és ott könnyebben tudod őt visszahívni magadhoz. Míg ismeretlen környezetben, vagy több zavaró tényező közepette (pl. más kutyák közelében) már nagyobb kihívás a kutyádat magadhoz hívni.
Sokszor gondoljuk, hogy a kihívásokat kizárólag maga a környezet adja: azért nem jön vissza a kutya, mert lekötik a külső történések pl. a többi kutyával az ismerkedés, a játék, vagy a szagok. De emellett a bennünk keletkezett érzések, a saját belső környezetünk is meghatározó a behívás sikerességében.

Ne feledd: a dühöd is egyfajta izgatottság, amit a kutyád megérez és ösztönösen távolodni szeretne tőle. Ahogy az örömöd is egyfajta izgatottság, amit a kutyád megérez és ösztönösen közeledni szeretne hozzá. Mindezek a behívás sikerességét is befolyásoló tényezők.

Amit érzünk, az a viselkedésünkre is kivetül, és mindez a kutyánkkal való kommunikációnkban is megjelenik. A behívás sikeressége azon is múlik, hogy az érzéseinket tudatosítjuk vagy sem. Sokszor az érzéseink felismerése már elégséges ahhoz, hogy rájöjjünk, mire is van szükség ahhoz, hogy a behívást a kutyánk megértse, és már csak azután mondjuk ki a “GYERE” szót, hogy előbb megtettük a megfelelő lépéseket annak érdekében, hogy a behívás sikeres legyen.

Lehet, hogy a behívás (figyelemfelkeltő hang + “GYERE” szó kimondása) előtt:
– csökkenteni fogom a távolságot a kutyám és magam között (közelebb lépek hozzá)
– szembe állok a kutyával, hogy lásson (lássa majd a mozdulataimat)
– hátrálni kezdek, úgy mozdulok, ahogyan tanítottam neki a behívást, hogy könnyebben megértse a kérést, ha csak szóra még nem tudja a feladatot abban a helyzetben
– kezembe veszem az egyik játékát, vagy egy jutalomfalatot, hogy azzal tudjam motiválni
és így tovább…
majd ezt követően hívom magamhoz a kutyát. Ezekhez az apró előkészületekhez másodpercek is elégségesek, és a behívás sikerességét tudják növelni.
Ehhez viszont szükséges gyakorolni azt is, hogy a saját belső fókuszodat meg tudd tartani, még akkor is, ha a környezetben nagyobb zaj, több mozgó tárgy, akár több ember/ kutya is van,  hogy mindez Téged ne zökkentsen ki a feladat sikeres kéréséből.
Ezért keresd a lehetőségeket a behívás gyakorlására egy újdonsült környezetben is, de épp csak akkora kihívást válassz, amire készen állsz, amitől nem érzel magadban feszültséget. Lehet, hogy csak pár méterrel arrébb fogsz megállni a megszokott gyakorlóhelyedtől kutyasétáltatás közben, az is tökéletes arra, hogy gyakorold a feladatokat.

Az oldal tartalmának másolása tilos!