10. nap – MIÉRT EZ A FELADAT? #behíváskihívás
A távolság után a testhelyzeteket vesszük gorcső alá. A behívás sikerességét növelni tudod, ha a teshelyzeteket és a mozdulataidat is tudatosítod és megismered azt, hogy a Te kutyád milyen mozdulatodra, testhelyzetedre reagál közeledéssel. Emellett a behívás sikerességét növeli az is, ha a hétköznapi életben leggyakrabban felvett testhelyzetben tanítod a kutyádat a kijelölt tanítási időben is: ez a kutyasétáltatás közben az álló testhelyzet. A második héten már az álló testhelyzethez kapcsoljuk a feladatokat, és van, hogy mozgunk is, sétálunk a kutya tanítása közben, hogy megszokja a mozgásunkat, mozdulatainkat, amikkel a kutyasétáltatás közben is találkozhat. Ezért fontos, hogy figyelj oda a trsthelyzetedre és a mozdulataidra, hogy a tanítási időben úgy tanítsd a kutyádat, ahogy kutyasétáltatás közben is mozogsz.
Ha megismered azt a mozdulatot / mozgást / testhelyzetet, amire a kutyád reakciója a közeledés, akkor:
1. Ez lehet számodra egy “Jolly Joker” azokban a helyzetekben, amikor a behívás valóban kihívás, pl. ha a kutyád messzebbre ment tőled, de látóhatáron belül vagy számára (amit természetesen a biztonságos távolság kijelölésével igyekezz megelőzni, de ha mégis előfordul) vagy nagyon leköti a figyelmét valami más dolog. Ezekben a helyzetekben, ha olyan testhelyzetet veszel fel, és úgy mozdulsz, hogy az a kutyádban kíváncsiságot kelt, akkor szívesebben fog visszamenni hozzád hívásra.
2. Egyben a kutyád “gyenge pontját” is megismered. 🙂 Avagy azt, hogy milyen mozgás / mozdulat/ testhelyzet az ami könnyen elvonja az ő figyelmét. Ezekre pedig előre felkészülve, amikor meglát egy-egy ilyen mozdulatot / mozgást stb., akkor időben tudsz cselekedni, feladatot kérni tőle, amivel a behívás sikerességét is növelheted.
Ne feledd azt sem, hogy a kutyád számára könnyebb egy feladatot végrehajtani, ha szembe fordulsz vele, ha lát Téged közvetlen közelről, azonban a behíváskor nem mindig vagyunk a kutyával szemben, sokszor a háta mögött vagyunk. Emiatt jobb, ha több eszköz is van a kezedben (nemcsak egy-egy mozdulat /mozgás /testhelyzet), amivel magadra tudod vonni a figyelmét, és a figyelemfelkeltő hang és a “GYERE” szóhoz kapcsolt mögöttes tartalom is ilyen eszközök számodra.