10. nap #jógakutyával kihívás
Feszítés nélkül nincs ellazulás, lazítás nélkül nincs feszítés… Igaz ez a mentális gyakorlatokra és a testi gyakorlatokra egyaránt. Ahhoz hogy a kutyád valamely érzékszervét megpihentesse, egy másikat szükséges használnia.
Pihenésre pedig ott keletkezik vágy, ahol előbb aktivitás volt. Tegnap kitapasztaltad, a játék melyik fázisát szereti a legjobban a kutyád. Ma ebből vonunk le következtetéseket és elkezdjük tudatosan relaxálni az érzékszerveket a kijelölt tanítási időben.
FÓKUSZBAN: AZ ÉRZÉKSZERVEK RELAXÁCIÓJA
Tegnap megfigyelted, hogy a játék melyik fázisában szeret elidőzni a kutyád. Ebből a megfigyelésből ma már következtetni tudsz arra is, hogy mindeközben melyik érzékszervét használja a legaktívabban, és ennek megfelelően melyik érzékszerv kívánja majd a pihenést, a relaxációt. A mentális gyakorlatokkal ma megpihentetjük a kutyád legaktívabb érzékszervét, hogy a relaxáció jótékony hatása érvényesülni tudjon.
FELADAT NEKED
Ma ezen legyen a saját figyelmed: melyik érzékszervét használja a legaktívabban a kutyád játék közben?
Melyik az az egy érzékszerve, ahol leginkább koncentrálódik a figyelme?
A mozgásra érzékeny? Akkor a szemekkel figyel – látását használja.
A hangokra érzékeny? Akkor a fülekkel figyel – hallását használja.
A szagokra érzékeny? (A jutalomfalat szagával könnyen ki tudod zökkenteni a játékból?) Akkor az orrával figyel – szaglását használja.
Az ízekre érzékeny? (A jutalomfalat ízével könnyen ki tudod zökkenteni a játékból?) Akkor nyelvével figyel – az ízérzékelését használja.
Az érintésekre érzékeny? (A simogatással/ érintéssel könnyen ki tudod zökkenteni a játékból?) Akkor a bőrével “figyel” / érzékel – a tapintást vagy a nyomást érzékeli.
Amint ezt átgondoltad a tegnapi gyakorlás megfigyelése alapján, vagy a mai gyakorlás első játékra hívásánál kitapasztaltad folytasd a “FELADAT A KUTYÁDDAL” részben leírtak szerint a gyakorlást.
FELADAT A KUTYÁDDAL
Haladj a 2. hét videósegédlet és a feladatleírás mentén és az alábbin változtass a mai alkalommal:
- A 2. kör játékra hívásnál azzal kezdj, amit tegnap már megfigyeltél, hogy nála a kedvenc. Hívd játszani, és még mielőtt teljesen belelendülne, tarts egy falatot az orrához, hagyd hogy nyalogassa, majd a helyéhez ezzel a falattal vezesd vissza (a játékot hagyd ott – ha nagyon érdeklődik még iránta a kutya, akkor tedd el).
- Amikor visszaértél a helyéhez, akkor az alábbiak közül válaszd ki azt az EGY mentális gyakorlatot, amelyik a kutyád érzékszervéhez igazodik:
Ha a mozgásra volt érzékeny a játékban, ezt válaszd → | Állj vagy guggolj a kutya tanulásra kijelölt helyénél. Fogj meg pár szem jutalomfalatot az egyik kezedbe. A másik kezedet tartsd a jutalomfalatot tartó kéz alatt. Majd ejts le egy falatot a kezedbe, és hagyd hogy azt megegye a kutya. Ezt ismételd el 3 alkalommal. (A kezeidet közben mozgathatod, úgy is csinálhatsz mintha eldobnád a falatot a másik kezedbe, hogy érdekesebb legyen a kutya számára, de végül csak beleejted a falatot, amit ő megehet). |
Ha a hangokra volt érzékeny a játékban, ezt válaszd → | Állj vagy guggolj a kutya tanulásra kijelölt helyénél. Fogj meg pár szem jutalomfalatot az egyik kezedbe. Add ki a figyelemfelkeltő hangot ( amit eddig is használtál) és rakj a másik kezedbe egy falatot. Ezt a kezedet nyújtsd a kutya felé, a kutya orrának magasságában. És hagyd, hogy megegye a falatot. Ismételt még 2-3 alkalommal úgy, hogy mindig a kutya háta mögé lépsz, amíg ő az előző falatot eszi, így ő fog feléd fordulni, amikor a hangot meghallja. |
Ha a szagokra volt érzékeny a játékban, ezt válaszd → | Állj a kutya tanulásra kijelölt helyénél. Egy falatot rejtsd el az egyik kezedbe, amit ökölbe szorítasz. Majd a másik kezedet is szorítsd ökölbe. Végül tartsd mindkét kezedet a kutya elé, az orr magasságába. Biztasd, hogy keresse, jelezze neked, hol van a falat. Végül nyisd ki a kezed, hagyd hogy megegye belőle a falatot. Ezt ismételd el 3 alkalommal. |
Ha az ízekre volt érzékeny a játékban, ezt válaszd → | Állj vagy guggolj a kutya tanulásra kijelölt helyénél. Fogj meg pár szem jutalomfalatot az egyik kezedbe. Szorítsd lazán ökölbe ezt a kezedet, úgy hogy hagyj egy kis rést a mutató és hüvelykujj között, hogy a kutya nyalogatni tudja a falatokat a kezedből. Tartsd oda ezt a kezedet a kutya szájához és hagyd, hogy nyalogassa. Amikor kezd belemerülni a falat nyalogatásba, akkor lassan mozdítsd a kezedet jobbra, majd balra (mint a bemelegítő feladatoknál), majd föl és le. Majd középen állítsd meg a kézmozdulatot és hagyd, hogy megegye a falatokat a kezedből. |
Ha az érintésekre volt érzékeny a játékban, ezt válaszd → | Lassú kézmozdulattal tarts egy falatot a kutyád orra elé. Hagyd, hogy elkezdje nyalogatni a falatot. Eközben rakd az egyik tenyeredet a kutyád oldalára: figyeld meg a légzését ilyen módon, ahogy az emelkedő mellkasa érinti a tenyeredet, majd süllyed. Három lélegzetvételt figyelj meg. Majd add oda a falatot és egy következővel hívd magad felé: nyújtsd felé a falatot, és hátrálj pár 1-2 lépést, és hagyd hogy megegye a kezedből ezt a falatot. |
- Majd válts érzékszervet! Egy másik érzékszerve koncentrált gyakorlattal folytasd, amit szintén a fenti táblázatból kiválasztasz.
- Végül a 2. hét gyakorlatai szerint a testpózzal és a koncentrációval folytasd, majd zárd le a gyakorlást.
MIÉRT EZ A FELADAT?
Feszítés nélkül nincs ellazulás, lazítás nélkül nincs feszítés… Igaz ez a mentális gyakorlatokra és a testi gyakorlatokra egyaránt. Ahhoz hogy a kutyád valamely érzékszervét megpihentesse, egy másikat szükséges használnia. Ugyanígy, amíg a testben egyes izmok pihennek, addig másik dolgoznak. A relaxáció ideje alatt ez az áramló adok- kapok viszony tartja az egyensúlyt.
Ebben az összehangoltságban a szervezet ösztönösen megtartja a teret a megpihenni vágyó szerveknek, szöveteknek, sejteknek.
Pihenésre és relaxációra pedig ott keletkezik vágy, ahol előbb aktivitás volt.
A játékban és a koncentrációs feladatokban aktivitásra hívjuk a kutyát, amiben aktívan használja az érzékszerveit. És az kutyánként változó, ki melyik érzékszervét szereti kiemelkedően használni. (ösztönösen azt, amelyik kisebb erőfeszítést igényel 🙂
A gyakorlásban elkezdjük kiegyensúlyozni az érzékszervek használatát. Ami abban segíti a kutyát, hogy váltakozva meg tudjanak pihenni az érzékszervei, ezáltal mentálisan kiegyensúlyozottabb legyen az aktivitás is. Amíg az egyik érzékszerv relaxál és töltekezik, addig a másik aktív, majd fordítva…
ÉRDEKESSÉG
Ha fajtatiszta kutyád van, szembeötlő lehet mindezt megfigyelni, akár az élethelyzetekben is.
Pl. ha terelő kutyád van, ő a látását, ha vadászatra tenyésztett kutyád van, ő a szaglását szereti jobban használni. Így lehet, hogy terelő kutyáddal a szemkontaktus feladatok könnyedén mennek, a vadász kutyáddal pont, hogy nagyobb kihívás… És így lehet az is, hogy a terelő kutyád érzékenyebb a hétköznapokban a mozgásokra, míg a vadászkutyád a szagokra… És mindez arra is magyarázatot ad, hogy városban a terelő kutyád hamarabb telítődhet a sok mozgás láttán, és fáradhat idegrendszerileg, ami reakciók sorozatának melegágya…, mint a vadászkutyád, aki a kevesebb, de annál érdekesebb szagokkal leköti a figyelmét és a sok mozgás így nem zavarja a városban… De közben a vadászkutyáddal pont az erdei környezet tartogat nagyobb kihívásokat, míg erdőben a terelőkutyád a közeledben ténykedik, addig a vadászkutyád már szagok után szaladgál…
Ha kérdésed van, elakadsz vagy sikerélményt osztanál meg:
Csatlakozz a zárt Facebook csoporthoz:
https://www.facebook.com/groups/jogakutyaval/
Mindenképpen kérdezz, ha elbizonytalanodsz: nincs rossz kérdés. 🙂
Gyakorolj minden nap kutyusoddal együtt a napi fókusz feladatok segítségével.
Ne siess! Adj időt magadnak és a kutyádnak egyaránt! A fókusz feladatokhoz fokozatosan férsz hozzá: MINDEN NAP 17:00-tól. 😉